بازی لیزر تگ در ایران

كاهش ۱۰ برابری واردات مسافری موبایل

كاهش ۱۰ برابری واردات مسافری موبایل به گزارش لیزر تگ دبیر انجمن واردكنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی از كاهش واردات مسافری از از یك میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه در اردیبهشت ماه سال جاری، به ۱۵۰ هزار دستگاه تا آخر آذرماه اطلاع داد.


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، طرح رجیستری یا شناسنامه دار كردن تجهیزات سیمكارت خور با هدف مبارزه با قاچاق از سال ۱۳۹۶ اجرایی شد و برخلاف گذشته كه به دلایلی همچون جعل شناسه IMEI گوشیها با شكست مواجه می شد، این دفعه با تركیب دو شناسه گوشی و سیمكارت به صورت همزمان، میزان تخلف از راه جعل شناسه گوشی را به صفر رساند.
این مورد واردكنندگان غیررسمی را بر آن داشت كه با روشی دیگر، برای واردات گوشیهای قاچاق تلاش كنند كه یكی از این راه ها، واردات چمدانی گوشیهای مسافری بود؛ پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و معافیت های گمركی، در مقطعی از زمان باعث واردات هزاران گوشی به اسم مسافری شد و همین مبحث مسئولان را به فكر راه چاره انداخت و آن دریافت مستقیم كد فعال سازی گوشی مسافری بعد از پرداخت عوارض و ثبت موفق شناسه سریال دستگاه در گمرك بود كه با اتصال گمرك به سامانه همتا امكان پذیر شد.
اما این اقدام هم چندان موفقیت آمیز نبود و به خرید و فروش اطلاعات مسافران و حتی بدون آگاهی آنها منجر گردید كه در سفرهای زیارتی حجاج هم شدت یافت. بنابراین با نزدیك شدن به ایام اربعین، تصمیم جدیدی در خصوص افزایش تعرفه گمركی گوشیهای مسافری گرفته شد. بدین ترتیب وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعرفه گمركی واردات تلفن همراه را با افزایش حقوق ورودی گوشی به ۲۶ درصد رساند، همینطور معافیت ۸۰ دلاری برای واردات تلفن همراه مسافری حذف شد و مقرر شد استفاده از نرخ ارز بازار ثانویه برای محاسبه حقوق ورودی واردات تلفن همراه مسافری اعمال شود.
در حالیكه روند واردات مسافری مطابق میل واردكنندگان رسمی و قانونی پیش می رفت، چندی قبل حسین غروی رام - رئیس انجمن واردكنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی- از مشكلات و كندی رسیدگی به درخواست های ثبت سفارش و صف های طولانی نوبت رسیدگی به پروندهای واردات موبایل اطلاع داد كه در صورت ادامه این روند، باعث اختلال در بازار موبایل شب عید خواهد شد.
بنابراین با كند شدن روند واردات تلفن همراه به كشور و ابراز نگرانی رئیس هیات مدیره انجمن واردكنندگان موبایل نسبت به احتمال التهاب در بازار شب عید با ادامه این روند، جلسه ای مشترك با كلیه ذی نفعان دولتی و خصوصی حوزه موبایل در ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز برگزار گردید كه نماینده بانك مركزی، خیال واردكنندگان را از تأمین ارز برای واردات موبایل راحت كرد.
امیرحسین شكوهی - مدیركل نظارت ارز بانك مركزی- پیشتر هم از نامه نگاری وزیر صنعت با این بانك به منظور تغییر ارز مورد نیاز برای واردات تلفن همراه و تأمین آن از محل ارز سامانه نیما، صادرات یا سپرده واردكننده بنابه درخواست متقاضی به كلیه ارزها اطلاع داده بود. همینطور نمایندگان وزارت صمت هم نسبت به تسریع و تسهیل رسیدگی به پرونده های ثبت سفارش شركت های واردكننده موبایل قول مساعد دادند.

احتمال افزایش مصرف موبایل در كشور از آغاز بهمن
در این راستا امیر اسحاقی -دبیر انجمن واردكنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی- در گفتگو با ایسنا، با اشاره به تنظیم بازار شب عید و تصمیم سازی برای آینده بازار تلفن همراه كشور، اظهار داشت: همكاری تمام قد دستگاه های دولتی و قول مساعد آنها جهت بهبود فرایندها، امیدبخش است. با قوت گرفتن این روند همكاری از آغاز سالجاری و اعتماد دولت به بخش خصوصی، شاهد تحولات مهمی در بازار تلفن همراه بوده ایم. شاید نقطه عطف آنرا بتوان محدودیت های اعمال شده در واردات مسافری كه در ابتدای خرداد سال جاری اعمال شد، دانست.
وی با اشاره به واردات ۱۰ میلیون و 500 هزار دستگاه موبایل طی ۹ ماه به كشور اظهار داشت: این میزان دستگاه از راه رویه مسافری و تجاری وارد كشور شده است و بخش اندكی از آن هم شامل تولیدات داخلی می شود. این در شرایطی است كه مصرف كشور در این بازه زمانی ۹ میلیون ۶۰۰ هزاردستگاه موبایل بوده است. تنها در آذرماه سالجاری واردات موبایل یك میلیون و ۲۶۵ هزار دستگاه بوده و مصرف در این ماه به یك میلیون و ۲۵۰ هزار دستگاه رسیده است.
دبیر انجمن واردكنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اظهار داشت: تحلیل ما از بررسی داده های موجود و روند واردات و مصرف كشور این است كه در ۳ ماه پایانی سال، حداقل ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه موبایل وارد كشور خواهد شد. البته این پیشبینی درصورتی محقق خواهد شد كه شرایط عادی باشد و اختلالی در روند تخصیص ارزو ثبت سفارش ها به وجود نیاید. نكته حساس و نگران كننده در این راه كه همواره واردات را دستخوش تغییرات می كند، جهش ارز و نوسانات آن است. اما اگر شرایط مطلوب و پایدار باشد، انتظار آن می رود كه از اوایل بهمن ماه مصرف موبایل در كشور سیر صعودی داشته باشد.
اسحاقی هم چنین ضمن اشاره به از صرفه افتادن واردات موبایل با استفاده از رویه مسافری اظهار داشت: نتیجه سیاست گذاری ها و همكاری مستمر واردكنندگان در اجرای سیاست ها منجر به كاهش ۱۰ برابری استفاده تجاری از رویه مسافری واردات تلفن همراه در كشور بوده است. بر اساس گزارش های دریافتی، آمار واردات مسافری از یك میلیون و 200 هزار دستگاه در اردیبهشت ماه سال جاری، به ۱۵۰ هزار دستگاه تا آخر آذرماه رسیده است كه این اتفاق دستاورد مهمی برای فعالان این حوزه به حساب می آید.
وی ضمن اشاره به تغییر معنادار واردات تجاری تلفن همراه به كشور اظهار داشت: در فاصله ۹ ماه، واردات تجاری افزایش یافته است. آمارها نشان داده است ۲۰۵ هزار دستگاه موبایل در فروردین سال جاری به صورت تجاری وارد كشور شده بود و حالا در انتها آذرماه این تعداد به ۱ میلیون و ۱۱۵ هزار دستگاه رسیده است. با مشاهده این روند، به شكلی می توان گفت واردات مسافری تلفن همراه جای خویش را به واردات تجاری داده است.
اسحاقی همینطور چندی قبل ایجاد شفافیت در شبكه واردات و عرضه تلفن همراه را یكی از مطالبات فعالین این صنف عنوان كرده بود و از همدلی تمام ذی نفعان شامل اتحادیه ها و اصناف در جهت تحقق این مهم اطلاع داده بود.1398/10/21
14:29:08
5.0 / 5
4352
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
x
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است