بازی لیزر تگ در ایران

اخطار نسبت به موبوفوبیا در کودکان ایرانی

اخطار نسبت به موبوفوبیا در کودکان ایرانی لیزر تگ: به گزارش لیزر تگ، عضو تیم تخصصی کودک و نوجوان در انجمن ازدواج و خانواده کشور در رابطه با وضعیت ˮموبوفوبیاˮ (ترس از دور شدن موبایل) در کودکان ایرانی، خاطرنشان کرد: گرچه تحقیقات مدونی در این خصوص انجام نشده است اما طبق تجربیات ما در مراکز مشاوره و انجام کار کلینیکی و بالینی، از هر ۱۰ کودک ایرانی رجوع کننده به کلینیک، ۸ کودک عادت بسیار شدید به استفاده از موبایل دارند و بدون موبایل نمی توانند هیچ کاری انجام دهند.


دکتر آسیه اناری در گفتگو با ایسنا، همزمان با روز کودک به بیان تعریفی از "موبوفوبیا" پرداخت و اظهار نمود: "موبوفوبیا" یعنی هر نوع ترس، استرس و نگرانی که به هنگام دورشدن از موبایل به افراد دست می دهد.
به گفته عضو کمیته تخصصی روانشناسی بالینی کودک و نوجوان سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، وقتی موبایل همراه افراد درگیر با "موبوفوبیا" نباشد، این افراد قادر به مدیریت احساس ترس، استرس و نگرانی زیاد خود نخواهند بود و به شدت حالشان بد می شود.
این روانشناس بالینی کودک و نوجوان با اشاره به اینکه افراد درگیر با "موبوفوبیا" حاضر نیستند در مکان هایی که موبایلشان از آنها دور باشد حاضر شوند، خاطرنشان کرد: این افراد اغلب برای دور نشدن از موبایل در خانه می مانند تا مبادا شارژ گوشی تمام شده و از شارژر دور باشند.
کودکانی که با تلفن همراه می خوابند، با تلفن همراه از خواب بلند می شوند و بدون موبایل غذا نمی خورنداناری در بخش دیگر سخنان خود در رابطه با وضعیت "موبوفوبیا" در کودکان ایرانی با تکیه بر این که در این حوزه تحقیقات مدونی وجود ندارد و نمی توان آمار دقیقی دراینباره داد، تصریح کرد: با این وجود اما تجربه کار کلینیکی و بالینی ما در مراکز مشاوره نشان داده است حدودا از هر ۱۰ کودک ایرانی رجوع کننده به مراکز مشاوره ۸ کودک عادت بسیار شدید به استفاده از موبایل دارند. به صورتی که این کودکان با تلفن همراه می خوابد، با تلفن همراه از خواب بلند می شوند و بدون موبایل حاضر نیستند حتی غذا بخورد. این کودکان بدون موبایل از خانه بیرون نرفته و بدون موبایل نمی توانند در خانه بمانند.
این روانشناس یکی از علل آمار زیاد کودکان مبتلا به "موبوفوبیا" (بر اساس مشاهدات کار کلینیکی) را حاصل رجوع بیشتر از پیش خانواده ها برای درمان این امر به مراکز مشاوره عنوان نمود و افزود: بر مبنای تعداد خانواده هایی که با گله و شکایت نسبت به این امر به کلینیک های ما رجوع می کنند میتوان اظهار داشت که تقریبا از هر ۱۰ کودک ایرانی رجوع کننده به کلینیک، ۸ کودک نشانه هایی از استرس شدید به هنگام دور شدن از موبایل را دارند که به اشکال مختلف خویش را نشان داده است. این کودکان وابستگی شدید به موبایل دارند و بدون موبایل به سختی می توانند خویش را سرگرم کنند و از همین رو خانواده ها برای درمان این قضیه به مراکز مشاوره رجوع می کنند.
وی همینطور در رابطه با نشانه های "موبوفوبیا" در کودکان، اضافه کرد: اغلب کودکان مبتلا به "موبوفوبیا" بدون موبایل سر میز غذا حاضر نمی شوند. بیشتر در خانه می مانند و حاضر نیستند هیچ کاری را بدون موبایل انجام دهند و حتی نمی توانند بدون موبایل در خانه بمانند و اگر دور از موبایل باشند حالشان بد می شود. این کودکان حاضر نیستند هیچ فعالیتی را جایگزین استفاده از موبایل کنند.
برای زیر ۱۲ ساله هایی که بیشتر از ۴ ساععت با تلفن همراه هستند، فکری کنیدعضو هیئت رئیسه انجمن روانشناسی بالینی کودک و نوجوان، این را هم اظهار داشت که کودکان مبتلا به "موبوفوبیا" دائما در جست وجوی موبایل هستند و به وسیله موبایل هر کاری شامل بازی، تماشای فیلم، دیدن عکس و... را انجام می دهند.
اناری، ترس از دور شدن از موبایل، دائما در خانه ماندن برای شارژر داشتن، عصبانیت و پرخاشگری به علت دور شدن از موبایل را اصلی ترین نشانه "موبوفوبیا" در کوکان دانست و تصریح کرد که اگر کودکی در سن زیر ۱۲ سال روزانه بیشتر از ۳ تا ۴ ساعت، بی هدف و بدون وجود توجیهی نظیر داشتن کلاس آنلاین از گوشی استفاده نماید، میتوان گفت نشانه های بروز "موبوفوبیا" در او وجود دارد.
این روانشناس همینطور تصریح کرد که والدین باید استفاده زیاد از گوشی تلفن همراه توسط کودکان خویش را جدی گرفته و آنرا عادی نپندارند.
والدین "موبوفوبیا" دار؛ بچه های "موبوفوبیا" دارعضو تیم تخصصی کودک و نوجوان در انجمن ازدواج و خانواده کشور علت مبتلا شدن کودکان به "موبوفوبیا" را در سه بعد عنوان نمود و توضیح داد: همچون علل آن اینست که والدین گوشی را خیلی زود و بدون قوانین در اختیار بچه ها قرار می دهند و از سوی دیگر والدین به جهت اینکه خودشان راحت بوده و آزادی داشته باشند موبایل را در اختیار بچه ها قرار می دهند تا سرگرم شوند. از طرفی والدین الگوی کودکان هستند و وقتی والدین همه زندگیشان موبایل می شود خواسته و ناخواسته الگوی استفاده بیش از اندازه از موبایل را برای فرزندان خود می سازند.
از درد در دست، پا و گردن تا اختلال در تمرکز و پرخاشگریعضو کمیته تخصصی روانشناسی بالینی کودک و نوجوان سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در رابطه با اثرات جسمانی "موبوفوبیا" در کودکان اظهار داشت: در بعد جسمانی و از نظر بدنی به علت استفاده زیاد از موبایل این کودکان مبتلا به گردن درد، دست درد و مشکلاتی در ستون فقرات می شوند. همینطور مشکلات دیداری و مرتبط به چشم هم در آنها دیده شود. از طرفی "موبوفوبیا" اثرات ساختاری هم بر روی مغز می گذارد. به صورتی که پژوهش های نوروسایکولوژی نشان داده است استفاده زیاد از موبایل بخش هایی از مغز را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند در طولانی مدت به عدم توجه، تمرکز، پرخاشگری و سلب توجه از محیط بیرونی منتهی شود.
وی اعتقاد دارد که کنترل هیجان کودکان مبتلا به "موبوفوبیا" به علت استفاده بیش از اندازه از موبایل تحت خطر قرار می گیرد و ازاین رو ارتباط این کودکان با جهان خارج قطع شده و از طرفی توجه و تمرکز آنها به شدت کاسته می شود.
این روانشناس بالینی کودک و نوجوان افزود: کودکان مبتلا به "موبوفوبیا" این نقص در تمرکز و توجه را در تحصیل و درس، محیط اجتماعی و حتی در روابط خود به همراه دارند و میتوان گفت این گونه روابط آنها در دنیای واقعی ساخته نمی گردد و مهارت های آنها بموقع و درست تقویت نمی گردد.
عضو هیئت رئیسه انجمن روانشناسی بالینی کودک و نوجوان با یادآوری ضرورت درمان "موبوفوبیا" در کودکان، تصریح کرد: در عین حال نباید فراموش کرد که نمی توان گوشی را از زندگی هیچ کس شامل بزرگسالان و کودکان حذف نمود و هدف ما در درمان "موبوفوبیا" حذف گوشی تلفن همراه نیست بلکه باید آنرا کنترل کرد. استفاده درست و در جای درست از موبایل مد نظر ما است و اصلا حذف موبایل از زندگی مد نظر نیست.
کودک را آرام آرام از موبایل دور کنیداناری همینطور در بخش دیگر سخنان خود به بیان نکاتی برای پیشگیری از مبتلا شدن کودکان به "موبوفوبیا" پرداخت و اظهار داشت: هم اکنون با فروکش کردن کرونا و قابل کنترل شدن آن والدین و کودکان باید استفاده خود از تلفن همراه را کمتر کنند. بیشتر بچه ها را در کلاس های حضوری ثبت نام کرده و کلاس های آنلاین را در اولویت آخر قرار دهند. در صورتیکه والدین متوجه شدند وابستگی و اعتیاد کودکان به موبایل بیشتر شده است باید حتما برای آن فکری کنند. اولین اقدام آن است که باید برای سرگرم کردن کودک وسیله جایگزینی به جای موبایل داشته باشند و سپس آرام آرام استفاده از موبایل را برای کودک کم کنند چونکه ناگهانی نمی توان وسیله ای را از کودک دریغ کرد.
این روانشناس بالینی کودک و نوجوان در انتهای سخنان خود با اشاره به اینکه اگر اعتیاد کودک به موبایل با نشانه هایی نظیر بی خوابی و کم خوابی همراه شد حتما باید برای درمان از متخصصان کمک گرفت، اظهار نمود: شاید در موارد شدید متخصصان مجبور به استفاده از دارو هم شوند. با این وجود نباید فراموش کرد تا وقتی که جایگزینی برای موبایل وجود نداشته باشد، کودکان ناچارا برای سرگرم شدن به سمت آن می روند و باید قوانینی در منزل جهت استفاده از موبایل وجود داشته باشد.
منبع:

1401/07/17
14:49:13
0.0 / 5
421
تگهای خبر: آنلاین , بازی , بدن , تلفن همراه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است