بازی لیزر تگ در ایران

از فناوری MEC چه می دانید؟

از فناوری MEC چه می دانید؟ لیزر تگ: محاسبه لبه چند دسترسی یا MEC فناوری است که هوشمندی را در شبکه سیار فراهم ساخته، تاخیر را کاهش داده و ظرفیت در دسترس را بیشتر می کند.


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، فناوری MEC یا Multi-Access Edge Computing چاره ای برای پردازش روی لبه شبکه بشمار می رود که تا پیش از این در اختیار اپراتورهای ارتباطی نبود، اما بعد از ورود اپراتورهای تلفن همراه ایرانی در کشور به موضوع نسل پنجم ارتباطات، یکی از اپراتورهای تلفن همراه با توان یک شرکت دانش بنیان داخلی موفق به توسعه آن شده و موارد کاربردی این راهکار را در قالب AR/VR به نمایشگاه تلکام آورد.
در این مورد، تصویر زنده دریافت شده و پس از افکت گذاری بصورت بلادرنگ (real time) نمایش داده می شود. این مورد کاربردی که قابلیت استفاده برای «ربات جراح» و «خودروی هوشمند» که از دیگر پروژه های همراه اول هستند را دارا بود و یکی از درگاه های ورود به ۵G به حساب می آید.
طبق اطلاعات یک مقاله پژوهشی در یکی از دانشگاه های استان اصفهان، با افزایش نرخ تبادل داده کاربران که عمدتاً ناشی از گسترش خدمات چندرسانه ای است و نیز موارد استفاده جدیدی که برای شبکه های موبایل در نظر گرفته شده (از جمله اینترنت اشیاء) هدف گذاری هایی در حوزه نرخ تبادل داده، تاخیر، مصرف انرژی و سایر پارامترها در شبکه ۵G انجام شده است. بر این اساس نسل پنجم ارتباطات با استفاده از تکنولوژی های محاسبات لبه با دسترسی چندگانه (MEC)، مجازی سازی عملکرد شبکه و شبکه نرم افزارمحور پیاده سازی می شود.
طبق این گزارش، در ایران، اپراتور اول هم در جهت حرکت به سمت ۵G مبادرت به توسعه دانش و زیرساخت های مورد نیاز، تمرکز ویژه ای روی فناوری پردازش در لبه شبکه را داشت و در نمایشگاه های تلکام در سالهای قبل با ارائه دموهایی نظیر خودروی خودران، اهتمام در به نمایش گذاشتن ابعادی از این تکنولوژی کرد.
در همین راستا و با عنایت به تحریم های بین المللی، از سالهای قبل تیم متخصص و فنی این اپراتور تلفن همراه به طراحی معماری مبتنی بر راه حل بومی اقدام نمود که با حمایت شرکت های دانش بنیان داخلی، این محصول طراحی و ساخته شد و توانستند با ارائه یک دموی پردازش تصویر در لبه شبکه، میزان اثر و بهبود این فناوری را در نمایشگاه ایران تلکام به نمایش بگذارند.
این محصول کاملا بومی بر بستر نسل پنجم شبکه این اپراتور قرار گرفته و با کاهش زمان دسترسی به سرویس ها قادر می باشد علاوه بر افزایش سرعت دسترسی، منجر به استفاده بهینه از زمینه های انتقال فیزیکی تا Core شبکه شود. از مزایای این فناوری می توان به کاهش تأخیر، افزایش سرعت و کیفیت پردازش تصویر اشاره نمود.
لازم به ذکر است طبق اعلام همراه اول، فناوری MEC در شبکه نسل ۴ هم قابل بهره برداری است و امکان ارائه انواع موارد کاربردی مانند واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، پخش ویدئو پرسرعت و تعاملی، پخش بازی های آنلاین، تعاملی و... را با پارامترهای کیفی بسیار بالاتر به مشترکان این اپراتور فراهم می آورد.
بر این اساس می توان اظهار داشت که فناوری محاسبه لبه چند دسترسی در کشور بومی شده و بگفته کارشناسان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات یک راحل شبکه است که خدمات و عملکرد محاسباتی مورد نیاز کاربر را در گره های لبه ارائه می کند. یعنی ظهور این فناوری دقیقا با هدف گسترش قابلیت های محاسبات ابری تا لبه شبکه دسترسی است، به عبارتی نزدیک ترین نقطه به کاربر.
فناوری محاسبه لبه چند دسترسی کوتاه ترین زمان تاخیر نرم افزاری را بوجود می آورد و در حقیقت کل محاسبات ترافیک و خدمات را از یک ابر متمرکز به لبه شبکه جایی که کاربر در تعامل و اتصال با شبکه است، می آورد. فناوری ۵G با عنایت به سرعت بسیار زیاد و تاخیر بسیار کمی که دارد می گوید که چرا باید در شبکه درخواست از کاربر گرفته شود و به سمت سرورها و در ابری که ممکنست در جای دیگری باشد، فرستاده شود؟ بدین سبب فناوری مذکور محاسبه ترافیک و خدمات از یک ابر متمرکز را به لبه شبکه در نزدیک نقطه به مشترک می کشاند.
فناوری محاسبه لبه چند دسترسی حالا یک تکنولوژی بسیار مهمی در دنیا به حساب می آید که در تاریخ ۴ دی ماه سال گذشته، همزمان با سومین روز از برگزاری نمایشگاه بین المللی ایران تلکام ۲۰۲۱، با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رونمایی گردید.1401/07/08
09:27:28
0.0 / 5
316
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است