بازی لیزر تگ در ایران
گزارش لیزر تگ؛

تسهیلات ارتباطی برای زوار اربعین

تسهیلات ارتباطی برای زوار اربعین لیزر تگ: برنامه های وزارت ارتباطات و سازمان فضایی برای ارتباطات پایدار در اربعین شامل استقرار و ارتقای کیفیت سرویس دهی بالن فضایی، سرویس اینترنت رایگان و بسته فناورانه شرکتهای دانش بنیان اعلام گردید.به گزارش لیزر تگ به نقل از مهر، دسترسی به شبکه های ارتباطی در عصر دیجیتال یکی از مهم ترین ارکان ارزیابی کیفیت زندگی است. الان میلیاردها انسان در گوشه و کنار دنیا روزانه ساعات متمادی برای ارتباط با اعضای خانواده و دوستان خود از ابزارهای ارتباطی استفاده می نمایند. برای برقراری ارتباطی پایدار و بدون اختلال ایجاد زیرساخت های مخابراتی ضروریست و از همین رو دولت ها در سراسر دنیا سالانه بخش قابل توجهی از بودجه کشور خودرا به توسعه شبکه های ارتباطی اختصاص می دهند. حالا در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان جمعیت زیادی از عاشقان امام حسین (ع) از مناطق مختلف ایران راهی شهرهای مقدس نجف و کربلا شده اند و هرچه به روز اربعین نزدیک تر می شویم جمعیت بیشتری برای زیارت به عتبات عالیات مشرف می شوند.
طبق بررسی های صورت گرفته یکی از نیازهای ضروری زوار اربعین دسترسی به سرویسهای شبکه ارتباطات از قبیل امکان برقراری تماس صوتی و تصویری و ارسال پیام به ایران و سایر نقاط جهان است. بااینکه در چند سال قبل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان متولی توسعه خدمات ارتباطی در کشور کوشیده است در روزهای اربعین حسینی سرویسهای اینترنت رایگان در ایران و عراق به زوار عرضه نماید، ولی به علت عدم آمادگی زیرساخت ها و در بعضی موارد، همکاری نکردن دولت عراق در ارائه خدمات ارتباطی باکیفیت، زوار برای تماس با خانواده خود در ایران با مشکلاتی روبه رو بوده اند.
در ایام اربعین علاوه بر حضور میلیونها زائر مسلمان در شهرهای نجف و کربلای معلی جمعیت زیادی از مردم کشورمان نیز بمنظور خروج از ایران و ورود به خاک عراق به پایانه های مرزی مراجعه می کنند. جمعیت میلیونی زوار در پایانه های مرزی ایران و قرار برای ارتباط با شهرهای مختلف کشورمان و همین طور زائرانی که در عراق حضور دارند نیازمند استمرار خدمات ارتباطی از قبیل اینترنت ثابت و سیار هستند.
زیرساخت های ارتباطی موجود در نقاط مرزی مشترک ایران و عراق به علت فرسودگی و نداشتن قابلیت ارائه خدمات به جمعیت انبوه زوار اربعین نیازمند به رورسانی دائمی است و در همین راستا وزارت ارتباطات و شرکت های تابع این وزاتخانه با همراهی اپراتورهای سیار و ثابت با راه اندازی امکانات ارتباطی جایگزین می کوشند کیفیت ارائه سرویسهای اینترنت به مردم را در حد مطلوب حفظ کنند. پیش بینی می شود در اربعین سال جاری بیش از ۵ میلیون نفر از ایران در این سفر معنوی حضور پیدا کنند. بدون شک یکی از مطالبات به حق این تعداد از زوار ایرانی ارائه اینترنت رایگان و باکیفیت در نقاط مرزی مشترک ایران و عراق و مسیرهای مورد تردد در کشور عراق است.
برنامه ریزی برای ارائه سرویسهای متنوع ارتباطی به زوار اربعین
در مراسم اربعین سال جاری وزارت ارتباطات می خواهد با هدف جلب رضایت زوار و توسعه خدمات ارتباطی در اقصی نقاط کشور با مشارکت اپراتورها، اینترنت رایگان را در اختیار کاربران قرار دهد.
بر اساس اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شرکت ارتباطات زیرساخت، سازمان فناوری اطلاعات ایران، سازمان فضایی ایران و شرکت ملی پست تمامی امکانات و ظرفیت های خودرا بمنظور تسهیل سفر اربعین برای زوار ایرانی به کار گرفته اند.
در همین رابطه مدتی پیش عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از راه اندازی شبکه فیبر نوری در راه شهرهای نجف تا کربلا آگاهی داده بود، ولی به علت گستردگی این پروژه و نیاز به زمان بیشتر جهت راه اندازی کامل آن زارع پور بیان نمود: شبکه فیبرر نوری نجف تا کربلا سال آینده مورد بهره برداری قرار می گیرد.
با وجود عدم امکان بهره برداری از شبکه فیبر نوری مشترک ایران و عراق در فاصله شهرهای نجف اشرف تا کربلای معلی ضمن هماهنگی صورت گرفته بین سازمان تنظیم مقررات ایران و رگولاتوری عراق اینترنت وای فای رایگان به زوار ارائه می شود. مجید حقی، معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری جمهوری اسلامی ایران در مورد ارائه سرویسهای ارتباطی رایگان به کاربران عنوان کرده است: ۵۰ نقطه اتصال به وای فای (wifi) رایگان توسط اپراتور ITPC عراق در طول مسیر پیاده روی اربعین برای زوار ایرانی به راه افتاده است. همین طور اپراتورهای عراقی برای کاهش هزینه رومینگ آمادگی خودرا برای همکاری با اپراتورهای ایرانی در روزهای اربعین حسینی اعلام نموده اند.
تقویت تجهیزات مخابراتی در مناطق مرزی مشترک ایران و عراق
تجربه برگزاری مراسم اربعین در سالهای گذشته نشان داده است تجهیزات مخابراتی و آنتن های بی تی اس موجود در پایانه های مرزی ایران و عراق به علت حجم بالای استفاده زوار گاهی به حالت اشباع می رسد و عملاً شبکه از دسترسی خارج می شود. به اعتقاد کارشناسان برای پیشگیری از این اتفاق لازم است تدابیر ویژه ای اندیشیده شده و تجهیزات مناسب به نواحی مورد نیاز انتقال پیدا کند. وزیر ارتباطات درباب تامین پایداری خدمات شبکه های ارتباطی در نواحی مرزی مشترک ایران و عراق عنوان کرده است: آنتن دهی شبکه ارتباطات همراه در طول مسیرهای مورد تردد زوار و همین طور در نقاط مرزی با استفاده از تقویت کننده های سیار تقویت می شود. پیش بینی شده است در مرز پرتردد مهران نیز بالن سازمان فضایی مستقر شود و اینترنت بصورت رایگان در اختیار مردم قرار گیرد. با این وجود همچنان سفارش می نماییم مردم از سیمکارت های عراقی استفاده نمایند تا مجبور به پرداخت هزینه رومینگ نشوند.
بزرگ ترین اپراتور اینترنت ثابت کشور بمنظور ارتقای کیفیت سرویسهای ارتباطی در نواحی مرزی در روزهای اربعین برنامه ریزی ویژه ای انجام داده است. محمدرضا بیدخام، مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل این شرکت درباره ی سرویسهای مخابراتی ویژه اربعین اظهار نمود: این اپراتور امسال تمهیدات ویژه ای برای پایداری ارتباطات مسیرهای منتهی به پایانه های چذابه، شلمچه و مهران و خسروی در استانهای خوزستان، ایلام، کرمانشاه اندیشیده است. با تقویت شبکه و افزایش ظرفیت، پهنای باند مورد نیاز نهادها و سازمان های مختلف همچون اپراتورهای ارتباطی، راهداری و حمل و نقل جاده ای، صدا و سیما، پایانه های گمرک مرزی، نیروی انتظامی و نهادهای امنیتی و.. را تامین می نماییم.
تعهد رگولاتوری عراق به ارائه اینترنت رایگان در راه نجف-کربلا
عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات همین طور در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری مهر درباب خدمات ارتباطی در روزهای اربعین تاکید کرده است: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری دستگاههای مسئول توسعه شبکه ارتباطات در عراق می کوشد که سرویس اینترنت رایگان برای زوار ایرانی در خاک عراق در دسترس باشد. در همین راستا از تمام ظرفیت ارتباطی مشترک بین دو کشور در زمینه های فیبر و غیرفیبر استفاده می شود.
وی اضافه کرد: رگولاتوری عراق متعهد شده است که در راه نجف تا کربلا به زوار اربعین حسینی اینترنت رایگان عرضه نماید و مقرر است اپراتورهای عراقی شرایط لازم برای دسترسی به این شبکه را برای مردم مهیا کنند.
وزیر ارتباطات همین طور عنوان کرد: اپراتورهای عراقی اعلام نکردند که سرویس اینترنت رایگان برای ایام اربعین با چه کیفیتی عرضه می شود ما امیدواریم زوار از این خدمات رضایت داشته باشند.

وی همین طور ضمن اشاره به پروژه راه اندازی شبکه فیبر نوری ایران و عراق در راه نجف تا کربلا اظهار داشت: این پروژه ان شاءالله سال آینده بهره برداری می شود. در هر صورت امسال اینترنت رایگان طبق توافق انجام شده بین ایران و عراق به زوار ارائه می شود.
زارع پور اظهار داشت: امسال برای نخستین بار شرکتهای فناوری اطلاعات کشور آستین بالا زده اند و یک «بسته فناورانه» برای «تسهیل سفر و ارائه خدمت» به زائران آقا اباعبدلله الحسین مقابل السلام در روزهای اربعین ارائه کرده اند. با اهمیت ترین امکاناتی که توسط اپلیکیشنها و پلتفرمهای داخلی برای زائران عزیز فراهم گشته است معرفی شده ند که تعدادی از آنها عبارتند از: اشتراک وسیله نقلیه تا مرزها، تعیین موقعیت بدون نیاز به اینترنت، خدمات برخط پزشکی، تماس صوتی رایگان از پیام رسان های داخلی منتخب به تلفن های ثابت و سیار کشور، ساماندهی خدام و خدمت گیرندگان، نمایش اطلاعات مراکز خدماتی و موکب ها و خدمات آنها روی نقشه، خدمات مسیریابی در کشور عراق و چند مورد دیگر که اطلاعات تکمیلی آن در سایت arbaeen.ito.gov.ir قابل مشاهد است.
وی خاطرنشان کرد: هفته گذشته در گفتگوی تلفنی با وزیر ارتباطات عراق، ارائه خدمات ارتباطی و تامین اینترنت مناسب برای زوار از جانب اپراتور های عراقی مورد تاکید قرار گرفت و ایشان هم قول مساعد دادند که در نقاطی از مسیر پیاده روی، اینترنت رایگان بصورت وای فای از طرف اپراتورهای عراقی در اختیار زوار عزیز قرار گیرد.
وزیر ارتباطات اضافه کرد: همکارانم در بخشهای مختلف وزارت خانه و اپراتورهای تلفن همراه هم تلاشهای مختلفی را برای ارتقا زیرساختهای ارتباطی به عمل آورده اند که با اهمیت ترین آنها عبارت است ارتقاء و بهبود کیفیت ارتباطات در مرزهای غرب و جنوب غربی بوسیله استقرار حداقل ۳۰ سایت سیار، تامین اینترنت رایگان از مسیر کربلا تا نجف در حداقل ۱۱ موکب با همکاری اپراتورهای عراقی، تامین اینترنت رایگان در ورودی سه شهر در راه مهران تا نجف با همکاری اپراتور عراقی، استقرار بالن سازمان فضایی در شهر مهران برای ارائه اینترنت رایگان به زائران عزیز.
استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها برای افزایش کیفیت سرویسهای ارتباطی در روزهای اربعین
از سوی دیگر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بمنظور استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی در روزهای اربعین همایشی تحت عنوان «همگام با اربعین، همراه با فناوری» را برگزار کرد. در این نمایشگاه شرکت های دانش بنیان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات سرویسهای ارتباطی ویژه اربعین را معرفی کردند و وزیر ارتباطات ضمن گفتگو با مدیران این شرکتها وعده داد در صورتیکه خدمات ارتباطاتی معرفی شده در این همایش بعد از ارزیابی های فنی مورد تأیید قرار گیرد از ظرفیت آنها برای ارائه خدمات با کیفیت ارتباطی به زوار استفاده می شود.
زارع پور در همایش همگام با اربعین، همراه با فناوری بیان نمود: بعد از اربعین نیز بررسی توانایی ها ادامه خواهد یافت که با استفاده از آن خدمات بهتری در سال آینده به زوار ارائه شود. در نظر داریم خدمات وزارت ارتباطات برای سفر اربعین سال به سال کیفیت بالاتری پیدا کند. طبق بررسی های صورت گرفته دانش بنیان های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات آمادگی لازم برای ارائه خدماتی مختلفی در حوزه مسیریابی، تعیین موقعیت جغرافیایی، پیام رسان، تماس صوتی و تصویری و سایر خدمات ارتباطی به زوار اربعین حسینی را دارند.
استقرار بالن فضایی در مرز مهران به عنوان پشتیبان خدمات ارتباطی
سازمان فضایی ایران نیز برای پیشگیری از هرگونه اختلال در برقراری ارتباطات در مناطق مرزی مرود تردد زوار اربعین حسینی از امکانات خود بهره گرفته و مقرر است بالن سازمان فضایی ایران برای ارائه اینترنت وای فای رایگان در پایانه مرزی مهران مستقر شود.
دکتر حسن سالاریه، رییس سازمان فضایی ایران در همین رابطه به خبرنگار مهر می گوید: درباره ی اربعین سرویسی که از طرف سازمان فضایی به زوار ارائه می شود خدمات اینترنتی توسط بالن فضایی است که در مرز مهران طی روزهای آتی مستقر می شود.
وی اضافه کرد: ما در سال های گذشته نیز این تجربه را داشتیم اما با عنایت به این که وقتی جمعیت زیاد می شود به هر صورت امکان اشباع و تجربه ارتباط نامناسب وجود دارد، در سال های گذشته این سرویس با اشکالات فنی همراه بود. امسال تلاش کردیم این اشکالات فنی را برطرف نماییم و خدمات بصورت بدون قطعی و باکیفیت بالاتری ارائه شود.

وی با اشاره به اینکه خدمات مخابراتی مبتنی بر بالن قدمتش به سال های ۹۶ و ۹۷ بر می گردد، اظهار داشت: بالن در روزهایی که با وقوع سیل مواجه بودیم تجربه خوبی برای ما به همراه داشت.
رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: حالا مشکلات فنی سیستم بالن و زیرسیستم های مخابراتی که در این خصوص مورد استفاده قرار می گیرد، برطرف شده و در منطقه ای با وسعت حدود ۱۰ کیلومتر خدمات اینترنتی فراهم می شود. این سرویس می تواند برای هزار نفر بدون هیچ مشکلی خدمت رسانی کند.
اکنون مشکلات فنی سیستم بالن و زیرسیستم های مخابراتی که در این خصوص مورد استفاده قرار می گیرد، برطرف شده و در منطقه ای با وسعت حدود ۱۰ کیلومتر خدمات اینترنتی فراهم می شود. این سرویس می تواند برای هزار نفر بدون هیچ مشکلی خدمت رسانی کند
وی تصریح کرد: در مرز مهران ما تجمعی داریم که مرتبا پر و خالی می شود ازاین رو در روزهای اربعین بالن فضایی می تواند به عنوان یک بک آپ و پشتیبان خوب برای سایر سرویسهای ارتباطی عمل کند.
سالاریه تاکید کرد: در کل بالن فضایی به شعاع ۱۰ کیلومتر و برای تعداد هزار نفر بصورت همزمان و بدون قطعی سرویس خواهد داد.
وی عنوان کرد: اگر این سیستم را بخواهیم به عنوان تنها زیرساخت ارتباطی در نظر بگیریم، این حجم از سرویس دهی مسلما کم است اما از آنجائیکه بالن فضایی سیستم پشتیبان سایر مجموعه های سرویس دهی است، انتظار می رود که تعداد نفرات و مساحت تعیین شده مناسب باشد.
خدمات اپراتورهای شبکه سیار برای مسافران کربلای معلی
بخش قابل توجهی از تبادل دیتا در روزهای اربعین حسینی در ایران و عراق به شبکه ارتباطات سیار مرتبط می باشد و خیلی از زوار برای اتصال به اینترنت و تماس با اعضای خانواده خود از تلفن همراه استفاده می نمایند. به علت فعال سازی سرویس رومینگ بعد از خروج هرکدام از مشترکان اپراتورها از کشور برقراری هرگونه ارتباط از عراق با ایران مستلزم پرداخت هزینه قابل توجهی است. هزینه بالای رومینگ مشکلی جدی برای زارئران ایرانی به وجود آورده و با وجود این که اپراتورهای عراقی وعده داده اند سرویسهای اینترنت ارزانقیمت را در اختیار زوار قرار دهند، ولی خیلی از مسافران عتبات عالیات ترجیج می دهند در مدت حضور خود در کشور عراق از سیمکارت ایرانی استفاده نکنند.
در اربعین ۱۴۰۱ دو اپراتور بزرگ ارتباطات سیار برای تسهیل خدمات ارتباطی این سفر معنوی سرویسهای ویژه ای را در نظر گرفته اند که همچون آنها می توان به کاهش ۷۵ درصدی تعرفه اتصال به اینترنت و تماس و ارسال پیامک و همین طور معرفی بسته های اقتصادی مخصوص اربعین حسینی اشاره نمود. هر دو اپراتور بزرگ ارتباطات سیار در ایران کدهای دستوری مخصوصی را برای فعال سازی بسته اینترنت رومینگ ویژه ایام اربعین معرفی کرده اند.
البته کارشناسان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به زوار سفارش می کنند برای کاهش هزینه استفاده از شبکه ارتباطات در مدت حضور در کشور عراق از سیمکارت های عراقی استفاده کنند؛ برای اینکه این خدمات این سیمکارت ها مشمول قوانین رومینگ بین المللی نمی گردد.
شرکت ملی پست نیز بمنظور تسهیل حضور در مسافرت معنوی اربعین برنامه ریزی گسترده ای انجام داده است و این شرکت به عنوان بزرگ ترین اپراتور پستی کشور خدمات مختلفی را به زوار ارائه می دهد.
سعید شریف زاده، رییس ستاد اربعین شرکت ملی پست اظهار داشت: نرم افزاری با نام «پست یافته» برای تسهیل سفر زوار به عتبات عالیات طراحی و راه اندازی شده و شرکت پست بوسیله این نرم افزار و اطلاعاتی که در آن وجود دارد اسناد مفقوده را به صاحبان آنها را می رساند. تمام پیش بینی های لازم برای توزیع مطلوب بارکدهای قابل رهگیری در سامانه پست یافته شده است. برچسب بارکدها در پایانه های مرزی شروع شده و زوار می توانند این برچسب ها روی کوله یا تلفن همراه خود بچسبانند.
اشتیاق وصف ناپذیر عاشقان امام حسین (ع) برای حضور در راهپیمایی اربعین در چند سال قبل به وضوح نشان داده توسعه شبکه ارتباطات سیار و ثابت در نواحی مرزی مشترک ایران و عراق و همین طور مسیرهای مورد تردد زوار در فاصله بین شهرهای نجف تا کربلا ضروری می باشد. ارتقای کیفیت و کاهش هزینه استفاده از خدمات ارتباطی در روزهای اربعین نه فقط سبب افزایش رضایت زوار می شود بلکه سبب رفع نگرانی مسافران عتبات عالیات شده و برقراری ارتباط صوتی، تصویری و متنی بین شهرهای ایران و عراق را تسهیل می کند.

1401/06/16
10:55:15
0.0 / 5
495
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است