بازی لیزر تگ در ایران
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

گردش مالی خدمات ارزش افزوده از ۲۲۰۰ به ۴ میلیارد تومان رسید

گردش مالی خدمات ارزش افزوده از ۲۲۰۰ به ۴ میلیارد تومان رسید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به فضای رانتی خدمات ارزش افزوده اظهار داشت: سال قبل گردش ارزش افزوده ۲۲۰۰ میلیارد تومان بود و سال جاری این عدد به چهار میلیارد تومان رسید و ما در این زمان، فضای ارزش افزوده که گرفتار انحصار و رانت بود را جمع کردیم.


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی با حضور در گردهمایی یلدای کارآفرینان، به سوالاتی درباره استارت آپ ها پاسخ داد. در این برنامه، یک کلیپ از سخنان آذری جهرمی از یلدای دو سال پیش پخش گردید که او برای استارت آپ ها آرزو کرده بود: امیدوارم سایه انحصار از بازار شما به دور باشد، اقتصاد شما آفت رانتی بودن پیدا نکند و با همه هماهنگی ها که انجام شده، سایه فیلتر و شکایت از کسب و کارها به دور باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این سؤال که تا چه اندازه این اهداف محقق شده، اظهار داشت: تفاوت وزیر با دیگران این است که وزیر باید برای رسیدن به این اهداف تلاش کند، اما اکوسیستم باید نظر دهد که ما در این حوزه موفق بودیم یا نه. ما برنامه ای در ابتدای دوره وزارت دادیم که به یک ساختار اکوسیستمی برسیم که پنج یونیکورن داشته باشیم همراه ۲۰ هزار استارت آپ که از کف بازار شروع کنند به ساختن هرم استارت آپی که این خصوصیت ها را داشته باشد.
آذری جهرمی افزود: در سال ۱۳۹۶ اندازه اقتصاد دیجیتال نزدیک به صفر بود، در حالیکه سال قبل به ۱.۵ درصد تولید ناخالص داخل کشور رسید. البته ما هنوز به متوسط رشد استارت آپ ها در دنیا نرسیدیم. در این زمان هم نرخ دلار خیلی تغییر نمود که اثر زیادی در بازار گذاشت. اگر امروز دلار به نرخ سال ۱۳۹۶ بود، پنج یونیکورن داشتیم. هم اکنون یک یونیکورن داریم و در قاعده هرم هم هنوز باید کار بیشتری صورت گیرد.

سایه ناسالم آفت ارزش افزوده را از اکوسیستم استارت آپی حذف کردیم
وی ضمن اشاره به مشکلات انحصاری در سیستم استارت آپی بیان نمود: این سیستم گرفتار آفتی به اسم ارزش افزوده بود. سال قبل گردش مالی خدمات ارزش افزوده ۲۲۰۰ میلیارد تومان بود و سال جاری این عدد به چهار میلیارد تومان رسید. ما در این زمان، کل ارزش افزوده را جمع کردیم، چونکه این فضا گرفتار انحصار و رانت بود. بسیاری انتقاد کردند که با این کار، اشتغال زیادی از بین رفته، اما اینها انحصار و رانت بود، فساد انجام می شد و دست کلاهبرداران در جیب مردم بود. هرچند هزینه های زیادی هم داشت و شجاعت و جدیت می خواست که این وضعیت را جمع کند و سایه ناسالمی را از اکوسیستم ببرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه در حوزه تأمین مالی هم همین مشکل رانت وجود دارد، اظهار داشت: دانش بنیان بودن رانت رسمی است که دولت به کسب و کارها می دهد، ما طرح نوآفرین را برای ایجاد عدالت در پشتیبانی از خلاقیتها و توزیع عادلانه رانت به شرکت ها ایجاد کردیم و همینطور اینکه شرایط بیمه و مالیات را برای آنها تسهیل نماییم. فعالیت صندوق نوآفرین که شروع شده هم بخشی از این حمایت ها بوده است.
آذری جهرمی ضمن اشاره به مشکلات فیلترینگ کسب و کارها اظهار نمود: فیلتر داستان تلخی است. زمانی بیشترین مقاومت ها در مقابل استارت آپ ها از دستگاه اجرایی یعنی دولت بود، اما امروز دیگر دولت شاکی استارت آپ ها نیست و کسب و کارها را نمی بندد. زمانی ۱۲۸ شرکت حوزه حمل و نقل با شکایت وازرت راه بسته شده بود، اما هم اکنون دیگر اینطور نیست. من هنگام رای اعتماد مجلس یک جمله گفتم و آن این بود که زمانی برقراری ارتباطات یک تهدید مربوط می شد و امروز قطع ارتباطات تهدید است و این تغییر پارادیمی بود که صورت گرفت.

موانع حضور استارت آپ ها در بورس
وی ضمن اشاره به مشکلات استارت آپ ها برای حضور در بورس اظهار داشت: یک مسئله بحث دارایی های نامشهود است. بورس نسبت ارزش و برآورد شرکت ها حساس است، از باب اینکه بعدا لطمه ای به مردم وارد نشود. البته ما هم برای رفع این مشکل دستورالعملی تعیین کردیم و به سازمان بورس دادیم. از سویی برخی نگرانی هایی دارند در مقابل بزرگ شدن شرکت هایی که وابستگی دولتی ندارند. برخی نگرانی ها هم این است که سرمایه گذار امکان دارد مسائل امنیتی داشته باشد. هرچه هست مانع رشد بازار ماست. تلاش حکومت ها بزرگ کردن اقتصاد کشور و ایجاد رفاه برای مردم است و هرچه جلوی بزرگ شدن اقتصاد را بگیرد، مطلوب نمی باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: برای حضور شرکت ها در بورس هم جلسات زیادی تشکیل شده است و همه این انگاره ها حل خواهد شد. باید بپذیریم که این اکوسیستم تغییر ایجاد می کند، این تغییر هم به نفع حاکمیت و هم مردم و هم سرمایه گذار است. مقاومتی در مقابل این تغییرات وجود دارد که امیدواریم به تدریج شکسته شود. ما برای حضور سرمایه گذار خارجی به علت تحریم ها و برخی نگاه ها در کشور محدودیت هایی داریم و راهکاری بهتر از بورس وجود ندارد و این مسئله باید تسهیل شود.
آذری جهرمی درباره شیوه حکمرانی در کشور اظهار داشت: برای اداره کشور و اقتصاد، یا باید فرمان دست خودمان باشد و مالکیت داشته باشیم، یا فرآیندها را قانون گذاری و به آنها نظارت نماییم. ما خیلی به مدیریت از راه رگولیشن آشنا نیستیم. دولت ها هزینه زیادی می کنند که مستقر شوند و اگر رگولاتور باشند، احساس استقرار ندارند. این چرخه و نوع حکمرانی ماست و هر دولتی که می آید و می رود، فساد زیادی به جای می گذارد. اما در کشورهای دیگر اینطور نیست. دولت ما هم باید یاد بگیرد که مقررات گذار است و باید به مقررات نظارت کند.

باید با مقررات گذاری به جای مالکیت خو کنیم
وی با اشاره به اینکه اقتصاد دیجیتال حکمرانی را با این مدل آماده می کند، افزود: ۹۲ درصد اقتصاد وزارت ارتباطات پیش از این دولت، واگذار شده است و هشت درصد بیزینس در وزارت ارتباطات است، که بخشی در پست و بخشی در زیرساخت قراردارد. البته ما در همراه اول و زیرساخت هم ۲۰ درصد سهام داریم. درنهایت ما باید به مقررات گذاری خو نماییم و سعی کردیم این شیوه را در وزارت ارتباطات راه بیندازیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه ما در حوزه اکوسیستم استارت آپی سازمان رگولاتور نداریم، اظهار داشت: وزارت ارتباطات رگولاتور استارت آپ ها نیست و ما سعی کردیم تسهیل گر باشیم. سازمان فناوری اطلاعات این نقش را دارد. حالا مطالبه اکوسیستم، بحث رگولاتوری واحد است. اینکه در هر وزارتخانه یک نماینده اقتصاد دیجیتال وجود داشته باشد و رگولاتوری اقتصاد دیجیتال آن حوزه را مشخص کنند. همینطور ما وجوه اداره شده را به صورت وام های کم بهره قراردادیم که ریسک سرمایه گذاری VC ها (سرمایه گذاری خطرپذیر) کاهش پیدا کند. البته دولت محدودیت هایی برای سرمایه گذاری دارد اما پشتیبانی از VC ها به این شکل است که دولت بخشی از ریسک را بپذیرد و وظیفه صندوق نوآفرین توسعه عدالت است.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه الزاما با پول داشتن همه چیز فراهم نمی گردد و باید عقل هم داشت، اظهار داشت: برنامه ششم توسعه تکلیف کرده که ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت وصل شود. ما ۴۶ هزار روستا داریم که اتصال آنها در ابتدای دولت صفر بود و در ابتدای دولت دوازدهم، کمتر از ۴۰۰۰ هزار روستا اینترنت داشتند. امروز ۴۰ هزار روستا اینترنت دارند و ۵۰۰۰ ندارند.

برنامه داریم تا آخر سال تمام روستاها را متصل کنیم
وی افزود: ابتدا هیاهو بود که چرا به روستاها اینترنت می برید و حالا می گویند چرا ۹۵ درصد روستاها اینترنت دارند و پنج درصد ندارند، چونکه پارادایم تغییر کرده است. ما برنامه فشرده گذاشتیم که تا آخر سال همه روستاها متصل شوند. وضعیت کل کشور به جز برخی استان ها که عقب ماندگی دارند، مطلوب است. اول دیماه در استان سیستان و بلوچستان مستقر می شویم، چونکه عقب ماندگی در این استان زیاد است و باید مشکل را میدانی حل نماییم. امیدوارم که هدف گذاری تا آخر سال صورت گیرد و دیگر شرمنده مردم نباشیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به دلیل کیفیت پایین اینترنت در کشور بیان نمود: زمانی که یک شهروند مشکل لحظه ای کیفیت اینترنت دارد یا فیلترشکنش کار نمی کند، یا وقتی تلگرام که در ایران فیلتر است، خودش از دسترس خارج می شود، باز هم به ما انتقاد می کنند، که این خصلت در دسترس بودن و شنیدن درد دل مردم است. اما شاخص کیفی اینترنت ما در شبکه به صورت آنلاین بررسی می شود و ما در ۶۰۰۰ نقطه کیفیت را لحظه ای می بینیم. مشکل عمومی در کیفیت شبکه نیست، اما منکر قطعی های مقطعی نیستیم.
آذری جهرمی افزود: البته بارها اعلام نموده ام که زیرساخت توسعه اینترنت خانگی خوب نیست اما در مقابل زیرساخت موبایل خوب است، اما بار عدم کیفیت شبکه ثابت به شبکه موبایل سرریز می شود و بنابراین مشکلاتی را بوجود می آورد. مشکل اصلی کیفیت اینترنت ثابت انحصار مخابرات است که لایحه ای تصویب کردیم و با ارسال لایحه دوفوریتی در مجلس، این انحصار را برای همیشه رفع خواهیم کرد.
وی همینطور تصریح کرد: ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات، ۲۱ ترابیت است که کمتر از ۴۱ درصد آن اشغال شده و هنوز ظرفیت زیادی دارد. به جهت اینکه بتوانیم کسب و کارها را فعال نماییم، احتیاج به ۵G داریم که در بعضی نقاط تهران انجام شده است. در بحث ثابت خانگی هم جهت راه اندازی ۵ میلیون پورت VDSL برنامه ریزی داشتیم که یک میلیون و ۲۰۰ هزار تا اجرا شده اما مخابرات ایران عقب است و باید با سرعت بیشتری این توسعه صورت گیرد.

وزیر ارتباطات مسوول فیلتر و رفع فیلتر نیست
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به انتقاد از فیلترینگ بیان نمود: عده ای فرضیاتی مطرح نمودند و به تصمیم سازی رسیدند و تلگرام را فیلتر کردند و همه از وزیر ارتباطات انتقاد کردند، در حالیکه اظهار نظر ما درباره رفع فیلتر تلگرام از ابتدا شفاف بود. حیطه عملکرد وزیر قانون است. یک ویدیو از حضور یک نوجوان در لایو اینستاگرامی و صحبت های نامناسب وی در شبکه های اجتماعی انتشار یافته و همه به وزیر ارتباطات فحش می دهند، اما مگر وزیر ارتباطات مسوول فرهنگ و تربیت یا فیلتر است؟
آذری جهرمی افزود: اگر یک شبکه اجتماعی باید فیلتر شود، به مسوولش بگویید. این مطالبه درستی نیست که از وزیر ارتباطات انتظار داشته باشید، چونکه سیکل تصمیم گیری بر عهده ما نیست، مشکلات بخش های دیگر را باید از مسئولان مربوطه مطالبه کنید. ما مسوول برقراری ارتباطات هستیم، اگر فیلتر تلگرام هم برداشته شود، ما نمی گوییم که ما فیلتر را برداشتیم، رفع فیلتر بر عهده کمیته تعیین مصادیق یا قوه قضاییه است.

منبع:

1399/09/28
15:33:13
5.0 / 5
1108
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است