بازی لیزر تگ در ایران

شناسایی سخت پوستی كه پلاستیك را به نانو پلاستیك تبدیل می كند

شناسایی سخت پوستی كه پلاستیك را به نانو پلاستیك تبدیل می كند یكی از چالش های ردگیری آلودگی های پلاستیكی در اقیانوس ناآشنایی با شیوه تبدیل آنها به قطعات ریزتر است. شناسایی سخت پوستی كه پلاستیك را به نانوپلاستیك مبدل می كند به حل این چالش كمك می نماید.به گزارش لیزر تگ به نقل از نیواطلس، پلاستیک های رهاشده در دریاها به دلیل برخورد با امواج و جریان های دریایی و هم نور به تدریج خرد و قطعه قطعه می شوند. در همین حال دستگاه گوارش برخی آبزیان و همچون سخت پوستان کوچک هم می تواند قطعات ریز پلاستیکی را به ذرات نانو پلاستیکی مبدل کند. نکته جالب این است که کل این فرآیند چهار روز به طول می انجامد.
امواج آب و اشعه ماورا بنفش می توانند قطعات پلاستیکی را به ابعادی کوچک تر از ۵ میلی متر مبدل کنند. اما پژوهشگران ایرلندی در بررسی های خود به این نتیجه رسیده اند که دستگاه گوارش سخت پوستی به نام Gammarus duebeni می تواند حتی پلاستیک های دو سانتیمتری را به قطعات بسیار ریز در ابعاد نانو مبدل کند.
بررسی بدن این جاندار در آزمایشگاه و در زیر نور فلورسنت نشان داد که آنها ۶۶ درصد از قطعات پلاستیکی بلعیده شده را به ابعاد نانو در می آورند و هر یک از این تکه پلاستیک ها در نهایت کمتر از یک میکرومتر طول دارند.
محققان می گویند این کشف علمی زمینه را برای یافتن روش هایی جدید به منظور مقابله با آلودگی دریاها و هم افزایش تلفات آبزیان و برخی پرندگان به دلیل بلعیدن قطعات پلاستیکی فراهم می آورد.


منبع:

1399/05/14
22:46:07
5.0 / 5
2360
تگهای خبر: اشعه , بدن , پوست , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
x
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است