بازی لیزر تگ در ایران

هزینه های ارزش افزوده چه زمانی به مشتركان برمی گردد؟

هزینه های ارزش افزوده چه زمانی به مشتركان برمی گردد؟ لیزر تگ: بگفته معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، هزینه های خدمات ارزش افزوده كه به صورت ناخواسته از مشتركان دریافت شده، بعد از بررسی قوه قضاییه و حكم قضایی به آنها برگردانده می شود.


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، خدمات ارزش افزوده (Value Added Services) كه به اختصار VAS نامیده می شوند، شامل مواردی غیر از خدمات استاندارد اپراتورها مانند تماس صوتی و پیامك معمول است. مهم ترین موضوعات خدمات ارزش افزوده تلفن همراه، شامل مسابقات و رای گیری، تبلیغات موبایلی، پرداخت موبایلی، تلویزیون آنلاین، پخش یا دانلود موسیقی، زنگ انتظار تماس، بازی آنلاین، خدمات ورزشی و اطلاع رسانی این قبیل سرویس ها می شود.
باآنكه استفاده از این خدمات ارزش افزوده باید اختیاری و توسط كاربر انتخاب شود، اما عرضه این خدمات برای بعضی از شركت های ارزش افزوده، به روشی برای كلاهبرداری از كاربران تبدیل شد و به علت هزینه نسبتا بالایی كه این خدمات در مقایسه با تماس و پیامك دارند، در دو سال قبل به مشكل حل نشدنی بالا رفتند قبض های گوشی و تمام شدن شارژ پولی كاربران تبدیل گشته بود.
این مورد به واكنش محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- منجر گردید و اواسط سال ۹۷، او از كشف یك باند بزرگ تخلف در حوزه ارزش افزوده اطلاع داد و اعلام نمود كه در خلال مدت چند ماه بالغ بر ۲۲ میلیارد تومان از مردم كلاهبرداری شده بود كه شركت های متخلف موظف به بازگرداندن وجوه اخاذی شده به مشتركان شدند و همینطور اعلام گردید این پرونده برای سیر قضایی به دادستانی ارسال می شود.
بعد از آن، با اطلاع رسانی به كاربران، امكان شكایت از خدمات ارزش افزوده فراهم گردید و وزیر ارتباطات اخطار داد اگر خدمات واقعی ارزش افزوده كه در پشتیبانی از كسب وكارها صورت می گیرد از كلاهبرداری ها جدا نشود، كل سرویسهای ارزش افزوده برای همیشه تعطیل خواهد شد و همینطور اعلام نمود پیگیری ها به جهت اینكه پولی كه به صورت ناصحیح از جیب مردم رفته، برگردد و این روند ناصحیح ادامه پیدا نكند، ادامه دارد.
در نهایت ضوابط استفاده از خدمات ارزش افزوده در كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب گردید كه به باعث آن، دارنده پروانه عرضه خدمات ارتباطی موظف است بعد از دریافت درخواست خدمات ارزش افزوده از جانب مشترك، شرح خدمات، هزینه و زمان استفاده از آنرا به مشترك اعلام كند و همینطور برای مشترك به صورت جداگانه صورتحساب صادر كند؛ تا بدین ترتیب این مصوبه هم به روش های پیشگیری از كلاهبرداری های ارزش افزوده اضافه شود.

كلاهبرداری از مشتركات با عضویت ناخواسته
در این راستا، حسین فلاح جوشقانی -رئیس سازمان فناوری اطلاعات- در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینكه ما با خدمات شفاف و مبتنی بر روش های اصولی و صحیح كه از طریق های قانونی انجام می شود مخالف نیستیم، اظهار داشت: خدمات ارزش افزوده از راه اپراتورهای ثابت و بیشتر موبایل انجام می شود. بدین ترتیب اپراتورها خدمات ارزش افزوده را بر بستر شبكه عرضه و سهم خویش را از شركت ها دریافت می كنند. ما در بررسی هایمان متوجه شدیم بعضی مشتركان بدون اینكه آگاه باشند به روش های كلاهبردارانه به صورت ناخواسته عضو سرویس و مجبوربه پرداخت این هزینه ها می شدند.
وی با اشاره به مصوبه ساماندهی خدمات ارزش افزوده اظهار نمود: ما در این مصوبه اپراتورها را ملزم كردیم اولا مشترك اعتباری برای خدمات ارزش افزوده تعیین كند كه صرفا از محل آن اعتبار برای سرویس هزینه شود. ازاین رو اگر كسی خواست سرویسی را برای مشترك فعال كند و مشترك آن اعتبار را نداشته باشد، اپراتور حق ندارد این سرویس را فعال كند مگر اینكه بخواهد سرویس را به صورت مجانی بدهد. این روش سبب می شود حتی اگر مشتركان ناخواسته عضو شوند، متحمل هزینه های اضافه نشوند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه با این مصوبه دستوربه تعطیلی سرویس ها ندادیم، افزود: همینطور در این مصوبه اپراتورها ملزم هستند صورت حساب مشتركان را جدا كنند. یعنی اگر مشتركی در سرویسهای ارزش افزوده بدهكار است، اپراتور نباید سرویسهای پایه تماس و پیامك و اینترنت را براش قطع كند و اپراتور باید ارزش افزوده را با شركت حل وفصل كند.
درباره شكایت مشتركان از سرویسهای ارزش افزوده و برگشت هزینه ها بیان نمود: ما ما اعلام كردیم این سرویس ها از مردم دریافت شده و فهرست این شكایات را به قوه قضاییه فرستادیم كه در نوبت بررسی قرار دارد. اگر قوه قضاییه حكم كند كه هزینه ها برگردانده شود، به اپراتورها اعلام می نماییم. البته خیلی از این هزینه ها را هم اپراتور خودش دریافت نكرده و سهم شركت های دیگر بوده است.
منبع:

1399/01/18
23:20:28
5.0 / 5
2853
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است