بازی لیزر تگ در ایران
یك مقام مسئول به مهر خبر داد:

جزئیات استقرار دانش بنیانها در اطراف دانشگاهها

جزئیات استقرار دانش بنیانها در اطراف دانشگاهها به گزارش لیزر تگ معاون اجرایی دبیرخانه شورایعالی علوم تحقیقات و فناوری از مجوز شورایعالی معماری و شهرسازی برای استقرار شركت های دانش بنیان در اطراف دانشگاه های كشور اطلاع داد.مهدی پاكزاد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اقدام مشترك این شورا و شورایعالی شهرسازی و معماری در مورد ایجاد «پهنه فناوری» اظهار داشت: از چند سال پیش تاكنون، شركت های دانش بنیان و واحدهای فناور، پیرامون مكان های علمی و صنعتی، مثل دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه امیركبیر و … كه دارای ظرفیت های خاص هستند، با عضویت و فعالیت هیات علمی و دانشجویان همان دانشگاه ها، ناحیه های نوآوری را شكل داده اند.
وی اضافه كرد: این مورد در واقع باعث شكل گیری كلونی هایی شده كه به واسطه فعالیت های صنعتی، علمی و حتی فرهنگی این شركتها، ارتقای سطح فرهنگ آن مناطق را به دنبال داشته و به نوعی، سبب رشد اقتصاد دانش بنیان بوده است.
معاون اجرایی دبیرخانه شورایعالی عتف افزود: با این وجود اما، ما با یك دغدغه و چالش روبه رو بودیم؛ چون كه از لحاظ قوانین و آئین نامه های شهرسازی، از لحاظ قانونی امكان شكل گیری و فعالیت شركت های دانش بنیان از لحاظ مكانی، پیرامون دانشگاه ها وجود نداشت.
معاون اجرایی دبیرخانه شورایعالی عتف اظهار داشت: شهرداری برپایه ضوابط و قوانین، معمولاً بر چسبی را تحت عنوان كاربری به ساختمانها می زند. مثلاً؛ برچسب كاربری مسكونی، كاربری تجاری، كاربری اداری، كاربری ورزشی، كاربری فرهنگی و … به همین علت ما بر آن شدیم كه برای قوام بخشیدن به فعالیتهای شركتها دانش بنیان مذاكرات را با شهرداری آغاز نماییم.
مدل جدید برای استقرار شركتهای دانش بنیان / مجوز جدید شورایعالی معماری و شهرسازی
وی اضافه كرد: شاید در وهله نخست، چنین به ذهن برسد كه ساده ترین و كوتاه ترین راه به این منظور، تعریف یك كاربری جدید متناسب با فعالیت شركت های دانش بنیان باشد، اما واقعیت این است كه در آن صورت كل ساختمان های آن مناطق باید تغییر كاربری می داد كه بواسطه آن به نظر مشكل ما رفع می شد، ولی در مقابل، مشكلات عدیده و پیچیده ای را برای اهالی و ساكنین آن منطقه ایجاد می كرد.
پاكزاد افزود: ازاین رو ما با دوستان شورایعالی معماری و شهرسازی جلسات مفصل و گوناگونی را برگزار كردیم و نهایتاً بعد از گذشت بیشتر از یك سال، مدلی را طراحی كردیم كه هم مشكل شركت های دانش بنیان را حل كند و هم اینكه بتواند جلوی دلال بازی و بروز مشكل برای اهالی و ساكنین مناطق را بگیرد.
وی اظهار داشت: بر این اساس قرار بر این شد تا یك شعاع مشخصی را حول هر یك از مراكز علمی و دانشگاهی تعریف نماییم كه داخل دایره ای به این شعاع، شركت های دانش بنیان بتوانند در هر ساختمانی با هر كاربری مستقر شوند.
امكان فعالیت شركتهای دانش بنیان در كاربریهای مسكونی
معاون اجرایی دبیرخانه شورایعالی عتف با اشاره به اینكه بر طبق این مدل، ما فقط یك كاربری تعریف نكردیم و گفتیم اگر شركت دانش بنیان باشد، می تواند در كاربری مسكونی مستقر شود، اظهار داشت: البته این استقرار نباید بگونه ای باشد كه الزامات كاربری مسكونی آن ساختمان را خدشه دار كند. بدین منظور مقرر شد، اگر یك ساختمان كاربری مسكونی دارد و یك شركت دانش بنیان در یكی از واحدهای آن مشغول به كار شد، تمام واحدهای آن ساختمان هم باید محل استقرار سایر شركتهای دانش بنیان باشد، بدون اینكه مشكلی از جانب شهرداری برایشان ایجاد شود.
وی از چنین منطقه ای با شعاع مشخص شده با نام «پهنه فناوری» یاد كرد و تصریح كرد: این پهنه می تواند در اطراف دانشگاهها مثل؛ دانشگاه تهران، دانشگاه امیركبیر، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه صنعتی شریف و… با شعاع متفاوت؛ ۱۰۰ متر، ۲۰۰ یا… (بستگی به ظرفیتی كه دارند) تعیین شود.
جزییات ایجاد پهنه های فناوری در شهرهای كوچك و بزرگ
پاكزاد اظهار داشت: از دانشگاه ها و مراكز علمی خواسته ایم كه پیشنهادات خویش را برای ایجاد پهنه فناوری به ما ارائه نمایند و ما آنرا در سیستمی كه در دبیرخانه شورایعالی عتف تعریف شده، بررسی می نماییم. طبق تصمیمات گرفته شده، اگر پیشنهادی در مورد دانشگاه ها و مراكز علمی شهرهای كوچك باشد، آنرا به كمیسیون ماده ۵ آن شهر و اگر مربوط به دانشگاه های و مراكز علمی شهرهای بزرگ باشد، به شورایعالی معماری و شهرسازی ارجاع می دهیم و نهایتاً با صدور مصوبه از جانب این دو نهاد، شركت های دانش بنیان می توانند مستقر شده و بدون هیچگونه محدودیت و مشكلی فعالیت خویش را آغاز كنند.
جلوگیری از دلال بازی در ساختمان ها و اماكن پیرامون دانشگاه ها
وی یكی از تاثیرات مهم این طرح را پیشگیری از دلال بازی در ساختمان ها و اماكن پیرامون دانشگاه ها عنوان نمود و تصریح كرد: می دانیم كه ارزش املاك با كاربری تجاری كه عمدتاً محل اسقرار و فعالیت شركت هاست، به مراتب بیشتر از املاك با كاربری مسكونی است. با توافق صورت گرفته برای ایجاد پهنه های فناور، قرار این شده است كه هیچ ساختمانی به واسطه فعالیت شركت های فناور، تغییر كاربری نخواهد داد، بلكه فقط مجوز فعالیت چنین شركت هایی به آن ساختمان تعلق می گیرد.
پاكزاد اظهار داشت: با این كار، عملاً این اعتبار مربوط به شركت دانش بنیان است كه اجازه می دهد از آن ساختمان، استفاده ای بجز استفاده مسكونی صورت بگیرد. یعنی؛ هر زمان شركت دانش بنیان از آنجا نقل مكان كند، آن مكان كماكان كاربری مسكونی دارد و اینطور نیست كه اگر شركت دانش بنیان برود، مالك بتواند آن محل را به یك شركت تجاری واگذار كند. در واقع شركت بنیان در هر كجای پهنه فناوری و در هر ساختمانی مستقر شود، در آن زمان، كاربری آن ساختمان متناسب با فعالیت این شركت، تعریف می شود.
هدف شكل گیری شهرهای خلاق است
وی اضافه كرد: نكته مهم دیگر این آئین نامه، این است كه طرح متعلق به كل كشور است و تصمیم داریم با این تغییر رویكرد سراسری، كمك نماییم تا كم كم، در حوالی دانشگاه های بزرگ كشور، شركت دانش بنیان تاسیس و مستقر شوند كه این امر، نهایتاً باعث شكل گیری شهرهای خلاق خواهد شد.

1398/12/15
22:17:20
5.0 / 5
3169
تگهای خبر: بازی , شركت , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
x
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است