بازی لیزر تگ در ایران

كاهش عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی با فناوری نانو

كاهش عوارض جانبی داروهای شیمی درمانی با فناوری نانو لیزر تگ: پژوهشگران كشور طرحی را با هدف اتصال برخی داروهای رایج مورد استفاده در شیمی درمانی به نانوذرات طلای زیستی برای كاهش سمیت داروها در بدن و نیز كاهش میزان مصرف آنها ارائه دادند.به گزارش لیزر تگ به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، بهروز یحیایی استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود و رئیس مركز تحقیقات نانوذرات زیستی در پزشكی واحد شاهرود اظهار داشت: «مهم ترین دستاورد این تحقیق، تأیید توانایی اتصال نانوذرات زیستی به داروهای شیمی درمانی، بدون استفاده از هرگونه اتصال دهنده جانبی بوده است. این مسئله سبب شده است كه نانوذرات در یك مرحله به بعضی از داروهای مورد آزمون متصل شوند. عدم استفاده از اتصال دهنده های شیمیایی سبب كاهش مراحل آزمون، افزایش سرعت تولید فرآورده، كاهش استفاده از مواد شیمیایی در جریان اتصال و سمیت نانودارو بعنوان یك دارورسان و در نهایت كاهش هزینه های بیماران شده است.
یحیایی در ادامه با اشاره به مزایای این طرح اظهار داشت: تولید نانوذرات زیستی توسط میكروارگانیسم ها قابل انجام است و این تولید نسبت به نمونه های مشابه تولیدی توسط روش های غیرزیستی مقرون به صرفه تر و دارای سمیت كمتری است. علاوه بر این تولید آنها در سطح صنعتی نیز آسان تر است. در این فرایند، یون های فلزی در مجاورت شیرابه كشت سلول های میكروبی قرار گرفته و آنزیم ها و سایر مواد احیاكننده موجود در شیرابه كشت میكروب ها سبب احیا یون های سمی فلزی به فرم نانوذرات غیرسمی آن فلز می شوند. با اتصال نانوذرات به داروها، می توان اثربخشی آنها را افزایش و نیز میزان مورداستفاده از دارو را در بدن كم كرد.
وی اظهار داشت: طرح حاضر قابلیت تجاری شدن را دارد اما فعلاً در سطح آزمایشگاهی و درحال بررسی و آزمایش های تكمیلی قرار دارد. برای تكمیل آن باید ابتدا مطالعات درون تنی در حیوان آزمایشگاهی و سپس در بدن انسان های داوطلب صورت گیرد. علاوه بر این در تلاش هستیم كه بتوانیم نانوداروها را هدفمند نماییم و با متصل نمودن آنها به لیگاندهای منحصر برای سطح سلول های سرطانی، كاهش میزان مصرف و نیز كاهش بیشتر اثرات سمیت داروهای شیمی درمانی را شاهد باشیم.
رئیس مركز تحقیقات نانوذرات زیستی در پزشكی واحد شاهرود اظهار داشت: بطور خاص این پژوهش با هدف كاربردی سازی در داخل كشور و برای آسان كردن، هدفمندسازی دارورسانی و تسریع امور درمانی و كاهش هزینه ها است. فعلاً در ۳ مركز تحقیقاتی در كشورهای جمهوری چك، آلمان و فرانسه برای انجام آزمایش های تكمیلی و بررسی های نهایی، رایزنی شده است و طرح های ارائه شده در دست بررسی می باشد.
پژوهشگر برتر كشوری دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۱۳۹۸ درباره طرح هایی كه در آینده مدنظر قرار گرفته است اظهار داشت: در مطالعات قبلی تولید و بررسی سمیت انواع نانوذرات زیستی در كشت سلول، بررسی اثرات نانوذرات در التیام زخم، و نیز اثرات احتمالی آنها در تمامی اندام های حیوانات آزمایشگاهی و جنین آنها صورت گرفته است و در ادامه بررسی اتصال این نانوذرات به داروهایی نظیر آنتی بیوتیك نیز انجام شده است. هم اكنون روند تولید نانوذرات آهن مغناطیسی زیستی و انجام اتصال و نیز طرح تولید اتصال نانوذرات طلای زیستی به لیگاندهای موجود در سطح سلول های سرطانی جهت انتقال هدفمند دارو و سپس انجام تحقیقات درون تنی آن در حال اجراست. علاوه بر این در تلاش هستیم تا بتوانیم خیلی از داروهای دیگر را نیز در اتصال به نانوذرات زیستی بررسی نماییم.
بهروز یحیایی درباره مركز تحقیقات نانوذرات زیستی در پزشكی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود اظهار داشت: این مركز نخستین مركز تحقیقاتی تخصصی در زمینه نانوذرات زیستی در حوزه علوم پزشكی در سطح كشور است و فعالیت خودرا از آذرماه سال ۱۳۹۷ به صورت رسمی آغاز نموده است. تابحال ۳۰ دانشجوی مقطع دكتری حرفه ای و كارشناسی ارشد و یك دانشجوی دكتری تخصصی برای انجام امور تحقیقاتی پایان نامه در مركز مذكور ثبت نام كرده اند، همین طور دو قرارداد برون دانشگاهی منعقد و سه كارگاه علمی توسط این مركز برگزار شده است. باتوجه به منعطف بودن فعالیت اصلی مركز در زمینه مطالعات سرطانی و دارورسانی هدفمند، مقاله حاضر قسمتی از برنامه های تحقیقاتی طولانی مدت با چشم انداز تجاری سازی و استفاده درمانی از تركیبات تولیدشده است.
به گزارش لیزر تگ به نقل از مهر، این مقاله، محصولی از همكاری مشترك بهروز یحیایی استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود و رئیس مركز تحقیقات نانوذرات زیستی در پزشكی واحد شاهرود و پژوهشگر برتر كشوری دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۱۳۹۸ بعنوان نویسنده اول مقاله و پرستو پورعلی استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود و عضو هیئت مؤسس مركز تحقیقات نانوذرات زیستی در پزشكی واحد شاهرود و پژوهشگر برتر استان سمنان در سال ۱۳۹۶ بعنوان نویسنده مسئول مقاله است. مقاله حاضر بعنوان مقاله برتر استان سمنان در سال ۹۸ انتخاب شده است.
این پژوهش در چارچوب مقاله ای با عنوان One step conjugation of some chemotherapeutic drugs to the biologically produced gold nanoparticles and assessment of their anticancer effects در مجله Scientific Reports با ضریب تأثیر ۴٫۰۱۱ (سال ۲۰۱۹) به چاپ رسیده است.


منبع:

1398/12/07
11:23:00
5.0 / 5
3683
تگهای خبر: بدن , تولید , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است