بازی لیزر تگ در ایران
در گفت وگو با لیزر تگ اعلام شد

حفظ منافع ایران در اسناد بین المللی فضایی

حفظ منافع ایران در اسناد بین المللی فضایی لیزر تگ: رئیس سازمان فضایی ایران با تاكید بر اینكه همواره در مجامع بین المللی كوشیده تا منافع و مواضع جمهوری اسلامی ایران لحاظ شود، اظهار داشت: ما تلاش داریم كه با كشورهای دوست و صاحب فناوری فضایی همكاری داشته باشیم و هم اكنون ۳ دانشگاه كشور در پروژه منظومه ماهواره ها كه از جانب اپسكو فعال شده، مشاركت دارند.


دكتر مرتضی براری در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه سازمان فضایی ایران یكی از موسسین اصلی سازمان همكاری آسیا –اقیانوسیه (اپسكو) بوده است، اضافه كرد: در این سازمان ۹ كشور منطقه عضو این سازمان هستند و سازمان اپسكو یك دهه از برنامه های خویش را پشت سر گذاشته است و تلاش داریم در آغاز برنامه ۱۰ ساله دوم این سازمان، نقش موثرتر و پررنگ تری را در این سازمان ایفا نماییم.
وی این امر را فرصتی برای كشور دانست كه با كشورهای صاحب فناوری فضایی بتواند در توسعه برنامه فضایی كشور نقش موثرتری را ایفا كند، خاطرنشان كرد: هم اكنون ۳ دانشگاه كشور در یك منظومه ماهواره های مخابراتی كه توسط این سازمان بوجود آمده است، فعال می باشند.
براری، یكی از مهمترین اولویت های سازمان فضایی ایران را توسعه همكاریهای بین المللی و حفظ منافع جمهوری اسلامی ایران در جوامع بین المللی ذكر كرد و خاطرنشان كرد: در این حوزه برنامه های خیلی خوبی طراحی شده است.
رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به سابقه همكاری این سازمان با اپسكو، تصریح كرد: ما در سازمان ملل سعی كردیم و توانسته ایم در یكی از مهمترین اسناد فضایی با عنوان سند پایداری دراز مدت فضایی (سند LTS) منافع و مواضع جمهوری اسلامی ایران لحاظ شود.
وی در مورد ارسال نامه ای به مدیر دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد درمورد اقدام آمریكا در تحریم غیرقانونی سازمان فضایی و دو موسسه مطالعاتی فضایی ایرانی، اظهار داشت: این نامه مورد استقبال قرار گرفت و ما هم سعی كردیم بعنوان عضو فعال همواره در برنامه های این سازمان نقش موثری ایفا نماییم.
براری افزود: با عنایت به ظرفیت هایی كه در كشور بوجود آمده است، ما می توانیم حضور پر رنگ تری در این سازمان داشته باشیم.
وی افزود: ما تلاش داریم كه همواره با كشورهای منطقه و دوست و صاحب فناوری همكاری داشته باشیم و همكاری هایی را در این عرصه هم آماده كرده ایم.
به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین، نامه رئیس سازمان فضایی كشور در مورد اقدام آمریكا در تحریم غیرقانونی سازمان فضایی و دو موسسه مطالعاتی فضایی ایرانی را به مدیر دفتر امور فضای ماورای جو ملل متحد تسلیم كرده است.
در این نامه با اشاره به تحریم غیرقانونی و یك جانبه آمریكا ضد سازمان فضایی، مركز تحقیقات فضایی و موسسه تحقیقات فضای ماورای جو ایران، تصریح شده است كه مأموریت و مسئولیت هر سه سازمان مذكور، پوشش و پشتیبانی از استفاده صلح آمیز غیرنظامی از فضای ماوراء جو است و صرفا بر روی فعالیتهای صلح آمیز فضای ماوراء جو تمركز داشته اند.
در این نامه در ادامه با تاكید بر اینكه اقدامات قهری یكجانبه آمریكا، مخالف حقوق بین الملل به صورت عام و اصول همكاری در فعالیتهای فضایی و دسترسی آزاد تمامی دولت ها به فضا به صورت خاص هستند، آمده است: جمهوری اسلامی از آن دسته از كشورهایی است كه در بستر بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل و خشكسالی قرار دارد كه استفاده از فناوری فضایی جهت جلوگیری از این بلایا و كاهش اثرات آن، حیاتی می باشد.
همچنین در این نامه با اشاره به برخی خصوصیت های اقلیمی و سرزمینی ایران همچون قرار داشتن بخش هایی از مناطق مسكونی در خطر سیل و غیره، بر لزوم و اهمیت پرتاب ماهواره ها از جانب ایران به فضا تاكید گردیده است.
سازمان فضایی كشورمان در این نامه ضمن تصریح بر اینكه آمریكا هم از همكاری نهادهای ایرانی با سایرین جلوگیری می كند و هم در راه تلاشهای بومی ایران از راه اتهامات ناصحیح جهت دسترسی به فضا سنگ اندازی می كند، اضافه كرد: جمهوری اسلامی بارها آمادگی خویش را برای همكاری با نهادهای مرتبط بین المللی مانند كمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماوراء جو سازمان ملل (كوپوس) و سازمان همكاریهای فضایی آسیا - پاسیفیك اعلام نموده كه به علت تحریم های آمریكا، این همكاری ها محقق نشده است.
در بخش دیگری از این نامه با یادآوری اینكه جمهوری اسلامی ایران بعنوان دولت عضو معاهده مسئولیت مورخ ۱۹۶۷، موافقت نامه نجات مورخ ۱۹۶۸ و امضا كننده معاهده فضای ماورای جو مورخ ۱۹۶۷ است و همواره بر استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو و مبارزه با رقابت تسلیحاتی در فضا تاكید كرده، آمده است: تحریم اخیر آمریكا نمی تواند جلوی پیشرفت برنامه صلح آمیز ایران را بگیرد و جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد كه حق دسترسی خود به فضا و فعالیت در آن، توسط تمامی اعضای كوپوس محترم شمرده شود.
در این نامه خاطرنشان شده كه لازم است تمامی كشورهای عضو سازمان ملل متحد در محافل بین المللی همچون كمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو، این رفتار مخرب اخیر آمریكا را محكوم كرده و به همكاریهای خود با ایران ادامه دهند و از دفتر فضای ماوراء جو سازمان ملل متحد هم خواسته شده در تعاملات خود با سایر دولت ها و همینطور در نشست های كوپوس، بر این واقعیت تاكید كند.1398/11/02
14:38:38
5.0 / 5
4664
تگهای خبر: رقابت , فناوری , مخابرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است