بازی لیزر تگ در ایران

چوب دو سر طلای شبكه ملی اطلاعات

چوب دو سر طلای شبكه ملی اطلاعات به گزارش لیزر تگ در حالیكه مسئولان ارتباطی از عملكرد شبكه ملی اطلاعات در زمان قطعی اینترنت دفاع می كنند، كاربران و كسب وكارها هنوز هم نگران هستند كه قطعی چندروزه اینترنتی مقدمه ای برای قطع همیشگی با ارتباطات بین الملل باشد و برخی اظهارنظرها هم گاها به این نگرانی ها دامن می زند.


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، طرح شبكه ملی اطلاعات در كشور از اواخر سال ۱۳۸۴ مطرح و مهم ترین دلیل پیاده سازی این شبكه در آن سال كاهش وابستگی به شبكه جهانی اینترنت اعلام شد، اما در سال های بعد عملا اجرای این طرح با كندی صورت گرفت؛ تا این كه در دوره وزارت محمود واعظی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم، اجرای این طرح پیگیری و در نهایت در اواخر همان دولت رونمایی گردید.
در سند «ضرورت تبیین الزامات شبكه ملی اطلاعات» كه سایت مركز ملی فضای مجازی منتشر نموده، آمده كه شبكه ملی اطلاعات بعنوان زیرساخت ارتباطی كل فضای مجازی، شبكه همه شبكه های كشور است. شبكه ملی اطلاعات متشكل از زیرساخت های ارتباطی با مدیریت مستقل كاملاً داخلی، شبكه ای حفاظت شده نسبت به اینترنت و شبكه ای با امكان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم است.
از طرفی درحالی كه اتصال ایران به شبكه جهانی اینترنت از شنبه شب (۲۵ آبان)، به علت ناآرامی های ایجادشده به دنبال اجرای طرح اصلاح و سهمیه بندی بنزین و به منظور پیشگیری از سوءاستفاده های احتمالی از این ابزار ارتباطی قطع شد و به مدت بیشتر از ۱۰ روز ادامه داشت، شایعاتی همچون تلاش جهت راه اندازی اینترنت ملی در سایه شبكه ملی اطلاعات قوت گرفت.
با مطرح شدن مبحث راه اندازی اینترنت ملی، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اظهار نمود: «چیزی به نام اینترنت ملی وجود خارجی ندارد، شبكه ملی اطلاعات به معنای قطع اینترنت نیست و قطع اینترنت به كاركردهای شبكه ملی اطلاعات ضربه می زند.» او البته از عملكرد شبكه ملی در زمان قطع اینترنت دفاع و بیان كرد: «قطع یك هفته ای اینترنت در سراسر كشور به دستور شورای امنیت كشور فرصتی بود كه ادعاهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه سند تبیین الزامات شبكه ملی اطلاعات ثابت شود و مشخص شد كه با استفاده از شبكه ملی اطلاعات خدمات پایه وجود دارد.»
از سوی دیگر در این مدت گفت وگوهای بسیاری، كارشناسی و غیركارشناسی، درباره شبكه ملی اطلاعات انجام گرفت و برخی به ضرورت راه اندازی هرچه سریعتر شبكه ملی اطلاعات جهت بی نیازی از خارج تاكید نمودند، با این هدف كه هنگام بروز مسائل امنیتی نیاز به قطع كردن كامل اینترنت نداشته باشیم و در مقابل، نگرانی هایی در بین كاربران اینترنتی و كسب وكارها بوجود آمد از این جهت كه این قطعی موقت، روشی برای آزمودن زیرساخت های شبكه ملی اطلاعات و مقدمه ای برای قطع همیشگی اینترنت است.
یكی از گفت وگوها توسط غلامرضا جلالی -رئیس سازمان پدافند غیرعامل كشور- انجام شد كه اظهار نمود: آنچه در شرایط اخیر شاهد آن بودیم آزمون شبكه ملی اطلاعات نبود چون این شبكه زمانی می تواند آزمون پس دهد كه از خارج كشور اینترنت قطع شود و آنگاه كاركردهای حیاتی خویش را حفظ كند و بتواند نیازهای جامعه را در این بخش بدون هیچ مشكلی مرتفع كند، نه اینكه به صورت انتخابی اینترنت برای برخی بخش ها وصل باشد.
همینطور به تازگی حسن روحانی - رئیس جمهوری ایران - هنگام تقدیم لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ كشور به مجلس شورای اسلامی در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: از آغاز دولت یازدهم قدرت پهنای باند حدودا ۲۰ برابر شده است و این روند را ادامه می دهیم تا بتوانیم شبكه ملی اطلاعات را آنچنان تقویت نماییم كه مردم برای رفع نیازمندی های خود نیازی به خارج نداشته باشند. به تازگی مقام معظم رهبری هم دستوری در این حوزه دادند كه ان شاءالـله در شورایعالی فضای مجازی آنرا دنبال می نماییم و مردم ما شرایط بهتری را در این عرصه لمس خواهند كرد.
باآنكه در واكنش به برداشت هایی كه از این اظهارات شده بود، علیرضا معزی -معاون ارتباطات دفتر رئیس جمهوری- در صفحه توییتر خود نوشت: صحبت از توسعه شبكه ملی اطلاعات و استقلال در فضای مجازی، هیچگاه و هیچگاه به معنای قطع اینترنت و زیستن در عصر حجر نیست؛ این دو مكمل یكدیگرند. تعبیر قطع ارتباط با جهان، نشان از فقدان درك زیستن در جهان شبكه ای است.
این مورد در شرایطی كه هنوز هم خاطره قطعی اینترنت به مدت بیشتر از ۱۰ روز كمرنگ نشده، برای كاربران با خاموشی باردیگر اینترنتی و قطع ارتباط با فضای جهانی گره خورده است. باآنكه قطع ارتباط كامل با اینترنت جهانی، همواره از جانب مسئولان ارتباطی تكذیب شده، اما قطعی شبكه بین الملل در هفته های گذشته، ابهام و نگرانی و سوالاتی برای كاربران بوجود آورده است.1398/09/19
21:49:19
5.0 / 5
3995
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است