بازی لیزر تگ در ایران
در گفت وگو با لیزر تگ اعلام شد

تعیین نرخ برق تولید بیت كوین در كارگروه ستاد اقتصاد دیجیتال

تعیین نرخ برق تولید بیت كوین در كارگروه ستاد اقتصاد دیجیتال به گزارش لیزر تگ دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی از تشكیل كارگروهی در زمینه رمزارزها آگاهی داد و اظهار داشت: در این كارگروه درباب نرخ ترجیحی برقی كه باید به ماینرها ارائه شود، مذاكراتی در دستور كار قرار دارد.


دكتر مهدی محمدی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به برنامه های ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال درباب رمز ارزها، اضافه كرد: بخش استخراج (Mining) رمز ارز تعیین تكلیف شده، ولی خرید و فروش آن همچنان ممنوع اعلام شده است.
وی افزود: در این ستاد كارگروهی با حضور نمایندگان دو وزارت صنعت و ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه ماینینگ تشكیل دادیم و بر روی نرخ ترجیحی برقی كه باید به ماینرها ارائه شود، در حال مذاكره هستیم.
محمدی اشاره كرد: تابحال این بحث ها به نتیجه ای نرسیده است، ولی مذاكره در این زمینه در دستور كار ما قرار دارد.
دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی، اقتصاد دیجیتال در تعریف بین الملل را شامل چهار حوزه "تجهیزات سخت افزاری و پلت فرم های پایه مانند تجهیزات مخابراتی و IT پایه"، "نرم افزار"، "محتوا و شبكه های اجتماعی" و "كسب و كارهای الكترونیكی" دانست و افزود: سهم هریك از این حوزه ها در توسعه اقتصاد دیجیتال متفاوت می باشد، ولی برمبنای آمارها در دنیا ۳۰ درصد اقتصاد دیجیتال مربوط به سخت افزار، ۳۰ درصد مربوط به نرم افزار، ۲۰ درصد مربوط به كسب وكارهای الكترونیكی و مابقی مربوط به محتوا می شود.
محمدی با اشاره به اینكه بر طبق این آمارها بخش عمده ای از اقتصاد دیجیتال مربوط به حوزه های سخت افزار و نرم افزار حوزه ICT است، افزود: در این عرصه بازار بزرگ در سطح بین المللی وجود دارد و ما كمتر توانسته ایم در بازارهای بین المللی این حوزه وارد شویم.
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال با اشاره به حمایت های این ستاد از شركت های دانش بنیان فعال در این عرصه، اشاره كرد: ما در ستاد اقتصاد دیجتیال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر روی توسعه فناوری های نوظهور دیجیتال متمركز شدیم و بیشتر حمایت های ما معطوف به توسعه ۵ تا ۶ فناوری حوزه اقتصاد دیجیتال می شود.
محمدی، "هوش مصنوعی"، "بلاكچین"، "اینترنت اشیا"، "كلان داده ها" و "هوشمندسازی تولید" را همچون فناوری های مورد حمایت این ستاد ذكر كرد و تصریح كرد: این تكنولوژی ها جزو فناوری های نوظهوری است كه در كشور به ندرت به آن پرداخته می شود و این در حالیست كه آینده اقتصاد دیجیتال بر اساس این فناوری ها قرار خواهد داشت و می توان اظهار داشت كه این فناوری ها پارادایم نسل چهارم صنعتی را شكل خواهند داد.
وی افزود: بر این اساس از فعالان این عرصه در حوزه هایی چون برگزاری بوت كمپ ها (دوره های آموزشی)، راه اندازی شتاب دهنده ها و مراكز نوآوری و هم همكاریهای بین المللی شركت ها در زمینه كسب تكنولوژی و یا صادرات حمایت می شود.
محمدی بیشترین حمایت های ستاد از این شركت ها را حمایت معنوی دانست و تصریح كرد: بعنوان مثال حمایت ما از برگزاری بوت كمپ ها به این صورت است كه بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از هزینه های ثبت نام دانشجویان در این رویدادها از طرف ستاد به صورت یارانه پرداخت می شود و پولی كه به طرف برگزاركننده اعطا می شود نیز در چارچوب تسهیلات و وام است؛ ولی اگر این دوره ها سبب اشتغال زایی و كارآفرینی شركت كنندگان شود، این تسهیلات بلاعوض خواهد شد.
او همینطور به بیان میزان صادرات شركت های دانش بنیان در این عرصه پرداخت و تصریح كرد: صادرات در اقتصاد دیجیتال شامل دو بخش ملموس و غیر ملموس می شود. بخش ملموس صادرات شامل مواردی چون نرم افزار و سخت افزار می شود كه آمارهای مربوط به صادرات این محصولات تا حدودی مشخص است و این آمارها نشان میدهد كه در سال های اخیر میزان صادرات این محصولات افت كرده كه دلیل آن شرایط تحریم و چالش های به وجود آمده در زمینه مبادلات كالایی و مالی است.
دبیر ستاد اقتصاد دیجیتال معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری به بخش غیر ملموس صادرات این حوزه اشاره و اشاره كرد: بیشترین میزان صادرات در این عرصه مربوط به تعاملات محتوا و یا به عبارت صحیح تر فریلنسرها است؛ یعنی در جاهایی كه شركت ها بر روی پروژه های بین المللی مشاركت دارند و یا مبادرت به فروش برنامه ای در خارج می كنند. ما آمارهای دقیقی در این زمینه در دسترس نداریم، ولی بنظر می رسد در سال های اخیر در حوزه سخت افزار و نرم افزار وضعیت بهتری داشتیم، چون هم فضای فریلنسی در ایران رشد كرده و هم هزینه تولید در ایران پایین است و شاید بتوان گفت با وجود مهندسان نرم افزار ماهر، ایران یكی از ارزان ترین كشورهای تولیدكننده نرم افزار است.
منبع:

1398/08/21
14:25:42
5.0 / 5
4435
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است