بازی لیزر تگ در ایران
در گفت وگو با لیزر تگ مطرح شد

اعزام فضانورد ایرانی به فضا با پرتاب ربات ها آغازمی شود، قرارگیری محموله ۳۰۰ كیلوگرمی به زیرمدار

اعزام فضانورد ایرانی به فضا با پرتاب ربات ها آغازمی شود، قرارگیری محموله ۳۰۰ كیلوگرمی به زیرمدار به گزارش لیزر تگ رئیس پژوهشگاه هوافضا با اشاره به تجربیات این پژوهشگاه در زمینه پرتاب محموله زیستی و میمون تا ارتفاع زیر مداری، اظهار داشت: برمبنای سند جامع توسعه هوافضای كشور لازم است به سمت اعزام فضانورد به فضا اقدام نماییم كه در این راستا كپسول هایی را برای این منظور در دستور كار داریم كه در فاز اول رباتی تا ارتفاع 150 كیلومتری پرتاب می شود و پس از 5 پرتاب موفق وارد پروژه اعزام انسان خواهیم شد.


دكتر فتح الله امی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه اجرای پروژه های ملی در این پژوهشگاه برمبنای سند جامع هوافضای كشور است، اضافه كرد: بر این اساس ما مرحله به مرحله پروژه های تعریف شده را ارتقا می دهیم.
وی طراحی و ساخت كپسول E1S را همچون پروژه های این پژوهشگاه نام برد و تصریح كرد: ما پس از پرتاب میمون ها دیگر نمی خواهیم حیوان پرتاب نماییم، بلكه درصدد اعزام انسان به فضا هستیم.
امی با اشاره به اینكه در این راستا در فاز اول اعزام انسان به زیر مداری را در دستور كار قرار دادیم تا به اعزام انسان به مدار برسیم، اشاره كرد: در این پروژه كپسول E1S مدل انسان، رباتی را در اشل ۷۵ درصد انسان به مسیر زیر مداری و در ارتفاع ۱۵۰ كیلومتری می برد.
رئیس پژوهشگاه هوافضا وزن محموله ای را كه این كپسول می تواند حمل كند، حدود ۳۰۰ كیلوگرم دانست و تصریح كرد: البته این هدف گذاری بسیار مهم می باشد كه ۳۰۰ كیلوگرم را به ارتفاع ۱۵۰ كیلومتر پرتاب كند و سالم به زمین باز گرداند.
امی اشاره كرد: اگر بتوانیم ۵ پرتاب كپسول E1S را با موفقیت طی نماییم، در مرحله بعد به سراغ طرح اعزام انسان خواهیم رفت.
رئیس پژوهشگاه هوافضا با اشاره به اجرای پروژه آزمایشگاه فضایی (C5) در این پژوهشگاه، توضیح داد: C5 آزمایشگاه فضایی است كه محموله های مورد نظر همچون موجود زنده را به همان ارتفاع (۱۵۰ كیلومتری) می برد.
بگفته وی، میمون فضایی به ارتفاع ۱۲۰ كیلومتری پرتاب شد، ولی در E1S علاوه بر آنكه وزن محموله بالاتر است، برای پرتاب به ارتفاع ۱۵۰ كیلومتری طراحی می شود.
یكی از اعضای هیات علمی پژوهشگاه هوافضا و از پژوهشگران پروژه آزمایشگاه فضایی كه هویت وی به سبب تحریم های اعمال شده در بخش فضایی كشور محفوظ است، نیز در گفت و گو با ایسنا، آزمایشگاه C5 را قسمتی از تست های زیر مداری دانست كه برای انجام آزمایش های میكروگرویتی استفاده می شود و افزود: در پرتاب هایی كه تابحال انجام می شد، كنترل وضعیت جهت گیری انجام نمی شد و ما در C5 به دنبال این بودیم كه محموله پرتابی را كاملا كنترل نماییم و در هر جهتی كه می خواهیم آنرا دوران بدهیم، ضمن آنكه دوران های زاید را بگیریم و بتوانیم بسترهای جدیدتری را برای انجام برخی از آزمایش های خاص فراهم نماییم.
وی افزود: بطور مثال بعضی از دوربین های خاص اكتشافات فضایی برای مطالعات خورشیدی نیاز است تا در جهت خورشید قرار گیرد و این جهت گیری خاص را در طول مسیر پروازی داشته باشد كه با استفاده از این طرح می توان آزمایش های لازم در این زمینه را انجام داد.
این محقق پژوهشگاه هوافضا مزیت استفاده از این سامانه را هزینه كمتر تست های آن نسبت به ساخت ماهواره ها دانست و اشاره كرد: تست های مربوط به خیلی از ماژول های فضایی با این زیر ساخت انجام می شود و پس از كسب نتایج مورد نظر وارد عملیات در فضاپیما و ماهواره ها خواهند شد.
وی با تاكید بر اینكه اگر بتوانیم اثبات نماییم كه طراحی ما جواب می دهد، فراخوانی برای دانشگاه هاو پژوهشگاه ها برای معرفی این زیر ساخت ارسال می شود تا آزمایش های خودرا با این زیر ساخت انجام دهند، تصریح كرد: پژوهشگران حوزه های جانوری، گیاهی و برخی در اكتشافات فضایی می توانند از این زیر ساخت بهره مند شوند، ضمن آنكه می توانیم تعاملات بین المللی ایجاد كنیم؛ چونكه هم اكنون نیازمندی هایی در این زمینه از كشورهای مختلف مطرح گردیده است.
به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، "انجام ماموریت های فضایی سرنشین دار و قرار دادن انسان در مدار با اولویت علوم، فناوری ها و صنایع داخل و با مشاركت جهان اسلام و همكاریهای بین­ المللی" همچون تاكیدات سند جامع توسعه هوافضای كشور است كه پژوهشگاه هوافضا نیز گام هایی را در این راستا برداشته است.
منبع:

1398/07/15
11:33:03
5.0 / 5
4743
تگهای خبر: دوربین , ربات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
x
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است