بازی لیزر تگ در ایران

امضای الكترونیكی در وزارت ارتباطات ریشه می زند

امضای الكترونیكی در وزارت ارتباطات ریشه می زند به گزارش لیزر تگ امضای الكترونیكی یكی از روش های حذف كاغذ در فرآیندهای اداری است كه در جهت دولت الكترونیكی انجام می شود و به نظر می آید حالا راه خویش را در دستگاه ها و سازمان های وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باز كرده است.


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، دولت الكترونیكی فرصتی را در اختیار دولت­ ها قرار می­ دهد تا نه ­تنها اطلاعات و خدمات خویش را شفاف­ تر سازند بلكه آن­ ها را سریع تر، آسان تر و كم هزینه­ تر در اختیار شهروندان قرار دهند. توسعه دولت الكترونیكی نیازمند آن است كه هر یك از وزراتخانه­ ها و سازمان­ های در رابطه با مردم خدمات خویش را در مراحل اطلاع­ رسانی، درخواست خدمت، تولید خدمت و عرضه خدمت تا جای ممكن الكترونیكی و شفاف سازند.
یكی از روش ها برای محقق كردن دولت الكترونیكی، حذف كاغذبازی در جهت تسهیل كارهای اداری است و امضای الكترونیكی را هم می توان یكی از این ملزومات مبحث دانست. امضای الكترونیكی عبارت است از هر نوع علامت كه به صورت الكترونیك بوجود آمده و امكان دارد یك علامت، رمز، كلمه، عدد، یك نام تایپ شده، تصویر دیجیتال یك امضای دست نویس، یا هر نشان الكترونیك اثبات هویت باشد كه به طریق منطقی به داده پیام متصل شده و برای شناسایی امضاكننده داده پیام مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع امضا همانند امضای دست نویس دارای آثار حقوقی احزار هویت امضاكننده سند و التزام وی به مندرجات آن است.
در ایران بحث امضای الكترونیك و شرایط آن ابتدا در قانون تجارت الكترونیك (مصوب سال ۱۳۸۲) مورد توجه قرار گرفت. در این قانون در توضیح امضای الكترونیكی (Electronic Signature) آمده است: «هر نوع علامت منضم شده یا به نحو منطقی متصل شده به « داده پیام» است كه برای شناسائی امضاء كننده « داده پیام» مورد استفاده قرار می گیرد.» همینطور در ماده 7 این قانون نوشته شده «هرگاه قانون، وجود امضاء را لازم بداند امضای الكترونیكی مكفی است.»
باآنكه با گذشت سال ها از تصویب این قانون، هنوز مقاومت هایی جهت استفاده از امضای الكترونیكی وجود دارد، اما چندی قبل امیر ناظمی -رئیس سازمان فناوری اطلاعات- اعلام نمود: نامه ای رسمی با امضا دیجیتال را از رضا باقری اصل دریافت كردم. گویا دبیرخانه ما هم تعجب كرده بوده ولی نهایتا نامه دریافت شد، اما برخی سازمان ها نپذیرفته اند. از ماه پیش هم نامه های محرمانه را الكترونیكی كردیم. شاید مشكل آن است كه مدیران هنوز معتاد به كارتابل كاغذی هستند.
با گذشت كمتر از یك ماه از این خبر، رضا باقری اصل - دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات- هم امروز در توییتر خود نوشت: شورای سیاست گذاری گواهی ریشه هم از این پس مصوبات خویش را با امضای الكترونیكی منتشر می كند. طی جلسه با نصر (سازمان نظام صنفی كامپیوتر ای) مقرر شد اصلاحات لازم روی سامانه های اتوماسیون برای تولید، پذیرش و ارسال مستند با امضای الكترونیكی انجام گیرد. منتظر امضای الكترونیكی یك شخص مهم هستیم.
ازاین رو به نظر می آید برخی دستگاه های اجرایی بالاخره تصمیم به استفاده از امضای در نامه های خود گرفته اند. هرچند همان گونه كه اذعان می شود، هنوز هم بعضی از مدیرانی كه به انجام فرآیندها با استفاده از كاغذ عادت كرده اند، در مقابل تغییرات این چنینی و الكترونیكی شدن مقاومت می كنند، اما مسیر الكترونیكی شدن دیر یا زود بالاخره طی می شود.1398/06/11
19:09:20
5.0 / 5
4199
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است