بازی لیزر تگ در ایران

تولید ارز دیجیتال قانونی می شود، خصوصی ها منتظر تصمیم دولت

تولید ارز دیجیتال قانونی می شود، خصوصی ها منتظر تصمیم دولت لیزر تگ: ساز و كار تولید رمزارز مقرر است هفته آینده در دولت بررسی شود، حال آن كه با عنایت به قانون انحصار تولید پول برای بانك مركزی، برخی شركت های خصوصی منتظر هستند كه شاید بتوانند از راه این مصوبه، رمزارز مورد نظر خویش را به مرحله تولید برسانند.


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، ارزهای دیجیتال چند سالی می شود كه در ایران شناخته شده اند، اما از سال قبل ورود به عرصه تولید و استخراج این رمزارزها رواج بیشتری یافت؛ به طوریكه آئین نامه ای هم از جانب بانك مركزی به صورت اولیه برای آنها منتشر گردید.
اما این مورد در حد همان آئین نامه باقی ماند، تا اینكه در ماه های اخیر توجه دولت و سایر نهادهای مسئول به استخراج این رمزارزها بخصوص بیت كوین جلب شد، چونكه واردات دستگاه های ماینر و استفاده از آنها برای كسب درآمد توسط مردم با افزایش چشم گیری روبرو شد.
با توجه به اینكه هنوز ساز وكار مشخصی برای صنعت ماینینگ وجود نداشت و این دستگاه ها برق بسیار زیادی را مصرف می كند و در عین حال بعضی از افراد هم از برق های صنعتی و كشاورزی برای استخراج بیت كوین استفاده می كردند، نهادهای مسئول به ماجرا ورود كرده و مبادرت به توقیف برخی از این دستگاه ها كردند.
اما همین مبحث سبب شد تا دولت در این زمینه جدیت بیشتری به خرج دهد و آن طور كه گفته می شود، سازوكار تولید رمزارز در كمیسیون اقتصادی دولت تصویب شده و بزودی در دولت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
این مبحث را رئیس كل بانك مركزی اعلام نموده است، هرچند كه در ایام گذشته فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی هم به این مورد اشاره كرده و گفته بود كه سازوكار استخراج رمزارزها در حال نهایی شدن است.
بنا بر اطلاعات عرضه شده، استخراج رمزارزها در كمیسیون اقتصادی دولت بعنوان یك صنعت شناخته و پیشنهاد شده است كه برق مصرفی آن با تعرفه متوسط صادراتی محاسبه شود، البته محدودیت هایی جهت استفاده از این دستگاه ها در زمان اوح مصرف برق هم پیشبینی شده است كه گمان می رود این ساز و كار تا هفته آینده نهایی شود.
قرار است برای این امر مجوزهای مربوطه از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شود و این درحالی است كه حالا استفاده از این رمزارزها در خیلی از كشورها ممنوع می باشد.
البته چندی قبل هم گمرك ایران، تعرفه واردات ماینرها را اعلام نمود و بنا بر آن، ردیف تعرفه آنها ذیل ردیف ۸۴۷۱۹۰۹۰ گمركی قرار می گیرد كه عموما دستگاه های كارت خوان، پین پد یا رمزخوان ها و برخی دیگر از ابزارهای بانكی قرار دارند.
از گفته مسئولان اقتصادی كشور پیداست كه ساز و كار تولید ارز دیجیتال، هفته آینده در دولت مصوب می شود و استخراج بیت كوین شكل قانونی به خود خواهد گرفت.
حال باید دید كه در این مصوبه ساز و كار ایجاد رمزارزهای جدید توسط شركت های خصوصی در ایران هم مصوب خواهد شد یا خیر؟ چونكه در طول یك سال گذشته، شركت هایی بودند كه تقاضای تولید رمزارز در كشور را داشته اند، اما تابحال مجوزی برای تولید آنها صادر نشده است.
یكی از مهم ترین رمزارزهای تولید شده، رمزارز پیمان است كه به مشاركت چهار بانك ایرانی و یك شركت خصوصی به مرحله تولید رسیده، اما با عنایت به اینكه بانك مركزی بر مبنای قانون، تولید و انتشار هرگونه پول را در حیطه انحصار خود می داند، باید دیدكه این رمزارزها مجوز فعالیت خواهندگرفت یا خیر؟
در واقع حالا متقاضیان تولید رمزارز باید مصوبه دولت هستند و امیدوارند شرایط برای آغاز فعالیت شان در عرصه تولید رمزارز فراهم گردد.1398/05/01
17:47:15
5.0 / 5
4506
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
x
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است