بازی لیزر تگ در ایران

داستان رزمایش قطع اینترنت چیست؟

داستان رزمایش قطع اینترنت چیست؟ لیزر تگ: طبق اظهارات مسئولان ارتباطی، رزمایشی كه روز هفتم بهمن ماه انجام می شود، ارتباطی با قطع شبكه ی اینترنت ندارد و به شركت های نمایش دهنده خدمات پرداختی سفارش شده سرورهای خارجی شان را انتقال دهند و الزامی در كار نیست.


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، در نامه ای منتسب به دفتر حقوقی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات كه روز گذشته در بعضی از رسانه ها و شبكه های اجتماعی انتشار یافت، از شركت شاپرك (شركت وابسته به بانك مركزی) خواسته شده بود با عنایت به برگزاری رزمایش سراسری در تاریخ هفتم بهمن ماه و متعاقبا قطعی خدمات پرداخت شتابی، كلیه مستندات قانونی راجع به لزوم انتقال سرورها به داخل كشور و عدم نمایش سرویس به پذیرنده هایی كه دارای سرویس خارجی هستند را به وزارت ارتباطات ارائه نمایند.

اما محمدجعفر نعناكار - مدیركل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات ایران - كه نامه ی منتشره به نقل از وی انتشار یافته بود، در توییتر خود نوشت: درباب نامه به یكی از شركت های ارائه دهنده خدمات پرداخت مبتنی بر عدم ارائه خدمت به سرورهای مستقر در خارج از كشور، با دستور امیر ناظمی - رئیس سازمان فناوری اطلاعات- سوژه را پیگیری كردم. با عنایت بر این كه مستندی دال بر انتقال الزامی سرورها یافت نشد، سوژه انتقال الزامی سرورها مختومه شد.

نعناكار هم چنین در بازنشر توییت پیوست عنوان كرد: پدافند غیرعامل از شاپرك خواسته تا شركت های پرداختی كه سرورهای خارج از كشور دارند، سرورهای خودرا به داخل منتقل كنند. این تنها یك سفارش بوده و نه اجبار.

این در حالی است كه قبل از این هم در نامه ای منتسب به معاونت توسعه كسب و كار یك شركت پرداخت اینترنتی به پذیرنده هایش عنوان شده بود: "بنا بر اعلام پدافند غیرعامل كشور، به منظور رزمایش قطع اینترنت، كلیه سرورهای مبتنی بر كارت در تاریخ ۷ بهمن ۱۳۹۷ از ساعت ۱۰ تا ۱۲ به مدت ۲ ساعت قطع می شود. در این فرآیند كلیه پذیرندگان دارای سرور خارج از كشور، از دسترس خارج خواهند شد. بدیهی است سپس اختتام رزمایش كلیه سرویس ها به حالت عادی باز خواهند گشت. در آینده ی نزدیك این رزمایش به تناوب تكرار شده و درنهایت كلیه پذیرندگانی كه دارای سرویس خارج از كشور هستند، از سرویس پرداخت خارج خواهند شد. پس پیشنهاد می شود نسبت به انتقال سرور خود به داخل كشور اقدام كنند".

در این راستا، محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در صفحه ی توییتر خود به این مساله واكنش نشان داده و نوشت: تصور كنید یك روز بامداد متوجه شوید كه تمام سامانه های بانكی بانك شما تا اطلاع بعدی از دسترس خارج شده است، چه حس و عكس العملی خواهید داشت؟ چه كسانی را مسئول می دانید؟

وی، در توییت دیگری نوشت كه زیرساخت بانكداری الكترونیكی از زیرساخت های حیاتی كشور شمرده می شود، باید در مقابل تهدیدات همچون تحریم، مقاوم باشد. تست امروز پدافند غیرعامل برروی شركت سداد، برای سنجش تاب آوری آن بوده و ارتباطی با اینترنت كشور ندارد.

جهرمی در آخرین توییت از رشته توییت خود درباره ی این مساله عنوان كرد: عبارت رزمایش قطع اینترنت یكی از فجیع ترین عباراتی بود كه برای ضایع كردن یك سوژه بسیار مهم مثل بررسی تاب آوری زیرساخت های حیاتی كشور، به كار برده شد. اینگونه ناشی گری می نماییم و بعد فضای مجازی را مقصر می دانیم. باید بپذیریم در شناخت رسانه ضعف داریم.
پیگیری های ایسنا درباره جزئیات دقیق این موضوع، از سازمان های مربوطه همچون شركت ارتباطات زیرساخت كه به شكلی متولی نمایش ی اینترنت به حساب می آید، تابحال به نتیجه نرسیده است، اما بنا بر اظهارات مطرح شده، به نظر می آید این رزمایش، ارتباطی با قطع شبكه ی اینترنت ندارد و ظاهرا اختلال یاد شده صرفا مربوط به بهره برداری از سرویس پرداخت از جانب سایت هایی كه سرورهای آنها در خارج از كشور قرار دارند بوده و ارتباطی با اتصال به اینترنت به صورت عمومی ندارد.

رزمایش لغو شد
اما آذری جهرمی امروز در توییت دیگری اظهار نمود: امروز در حاشیه دولت، همه از رزمایش! پرسیدند، دیشب، گزارش كردم كه برای چك تاب آوری زیرساخت بانكی در مقابل تحریم روش های دیگری جز قطع اینترنت "شركت سداد" هم وجود داشت. گزارشی دریافت كردم كه این برنامه "لغو" شده است. ضمنا سداد صلاحیت گردنگیر شركت ها به انتقال سرورها به داخل كشور را ندارد.
البته محمدمهدی صادق -مدیرعامل شركت پرداخت الكترونیك سداد- در پاسخ به شایعات مربوط به قطع اینترنت به نقل از این شركت و گردنگیر انتقال سرورها به داخل كشور گفته است: این شایعات بخاطر تست هایی است كه به منظور برطرف نمودن اختلالات جزیی شبكه این شركت صورت می پذیرد و از نظر فنی برای استانداردسازی سیستم ها و انجام تست های تاب آوری سیستم و تطبیق با معیارهای ملی ما لازم است.
وی ادامه داد: تغییر آی پی ها و تنظیمات جدید تجهیزات این شركت موضوعی عادی و رویه جاری این شركت است كه به پذیرندگان باز در مواقعی كه اینگونه تست های فنی صورت می گیرد اطلاع رسانی می شود.
صادق هم چنین خاطرنشان كرده است: اساسا طرح شایعه ی قطع اینترنت و هر نوع گمانه زنی بی اساس در این زمینه و اعلام هرگونه گردنگیر و اجبار درباب انتقال سرورها به داخل كشور از جانب این شركت و شركت شاپرك قویا تكذیب می شود.

این خبر تكمیل شده است


1397/11/03
14:26:27
5.0 / 5
4361
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است