بازی لیزر تگ در ایران
مهم ترین اخبار اقتصادی شنبه ایسنا

حقوق، حق پروژه ها را خورد!

حقوق، حق پروژه ها را خورد! لیزر تگ: لایحه بودجه ۹۸ هم ارائه شد اما پروژه های زمین مانده عمرانی، كماكان بعنوان یك علامت سوال باقی ماند؛ برای اینكه به سبب اجرا نشدن خصوصی سازی و چاق تر شدن دولت، سهم عمده بودجه باید به امور جاری كشور اختصاص پیدا كند.


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، در گزیده خبرهای اقتصادی امروز، لایحه بودجه ۹۸ را از منظر كارشناسی مورد بررسی قرار دادیم. بودجه كشور از دو بخش عمومی و شركت ها تشكیل میگردد كه برای سال جاری حدود ۱۲۲۲ هزار میلیارد تومان سقف كلی بودجه است كه ۸۳۹ هزار میلیارد تومان آن مربوط به «شركت ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانك ها» و ۴۴۰هزار میلیارد تومان آن مربوط به بودجه عمومی می شود، اما برای سال آینده با رشدی قابل توجه سقف كلی بودجه به ۱۷۰۳ هزار میلیارد تومان رسیده كه در آن بودجه شركت ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانك ها بالغ بر ۱۲۷۴ هزار میلیارد تومان و بودجه عمومی دولت كه كل كشور را با آن اداره می كند حدود ۴۷۰ هزار میلیارد تومان است.
از طرف دیگر دولت برای اجرای پروژه های عمرانی ۵۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و این در شرایطی است كه گفته میگردد رقم تخصیصی در بودجه سال آینده برای این پروژه ها تنها ۶۰ هزار میلیارد تومان است؛ برای اینكه پرداخت حقوق كاركنان و بازنشستگان هم چنان بودجه های دولتی را می بلعد. از سال ۱۳۸۴ یارانه ها هم بار دولت را سنگین تر كرد؛ گل بود به سبزه باز آراسته شد. قرار بود از همان سال خصوصی سازی به مرحله اجرا دربیاید اما به ادعای كارشناسان، در آن دولت و ظاهرا در این دولت بعضی مدیران دولتی به خاطر منافعی كه دارند دلشان نمی خواهد شركت ها را به بخش خصوصی واگذار كنند. تا كسی هم حرف می زند واگذاری های غیراصولی همچون كارخانه هپكو یا نیشكر هفت تپه را مثال می زنند كه واگذاری منجر به زمین خوردن شركت ها و معطل ماندن وضعیت كاركنان شد. اما حدودا هیچ كس نمی تواند منكر این مساله شود كه یكی از طریق های نجات اقتصاد كشور از وضعیت فعلی اجرای صحیح اصل ۴۴ است.

دولت سال به سال چاق تر می شود!
لایحه بودجه ۱۳۹۸ با وجود تاكیدی كه بر كاهش هزینه ها داشت، در نهایت نشان از افزایش ۴۰ درصدی سقف كل بودجه سال آینده و رسیدن آن به ۱۷۰۳ هزار میلیارد تومان دارد. از این رقم ۱۲۷۴ هزار میلیارد تومان متعلق به موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانك هاست كه نسبت به سال جاری كه ۸۳۹ هزار میلیارد تومان بود، ۵۱.۸ درصد افزایش دارد. وحید شقاقی ـ كارشناس اقتصادی ـ می گوید: شركت های دولتی به سرباری برای دولت تبدیل گشته كه نه بهره وری دارند و نه كارآمدی؛ در عین حال كه اندازه دولت در این سال ها بزرگ شده و شركت ها بیشتر بعنوان منبعی زیان ده روی دست دولت مانده اند. متن صحبت های شقاقی را این جا بخوانید.

دولت از تصدی گری دست بردارد
« دولت باید تصدی گری ها را به بخش خصوصی واگذار كند». این جمله را طی این سال ها زیاد شنیده ایم و امروز هم غلامحسین شافعی ـ رییس اتاق بازرگانی ایران ـ در گفت وگو با ایسنا، نمایندگی خراسان رضوی باردیگر به آن اشاره نموده است. او هم چنین مهم ترین چالش بهبود فضای كسب و كار را عدم اجرای قانون عنوان كرده و گفته است: این قانون در كشورهای توسعه یافته سبب شده كه بهره برداری فراوانی در توسعه اقتصادی كشورشان داشته باشند ولی ما متاسفانه بزرگترین مشكلی كه داریم این بوده كه خیلی از قوانین خوب ما به مرحله اجرایی نمی رسد.

دلیل تاخیر در توزیع سبد كالای كارگران و بازنشستگان
نیمی از كارگران و بازنشستگان هنوز بسته های حمایت غذایی را دریافت نكرده اند. در این خصوص یك كارشناس گفته است: اگر دولت نمی تواند دستمزدها را افزایش دهد یا بسته حمایت غذایی میان كارگران توزیع كند، بدهی اش را به سازمان تامین اجتماعی بپردازد تا از این طریق پشتیبانی از بازنشستگان و كارگران هم بیشتر و خدمات دهی به این گروهها ارزان تر شود. علی اكبر لبافی اضافه كرد: البته تلاش زیادی برای وصول این بدهی صورت گرفته ولی نكته اساسی این است كه تا وقتی نتوانیم شرایط مناسبی را در تطبیق حقوق و دستمزد برقرار نماییم، نتیجه نمی گیریم.

رب و موز بیشترین گرانی را تجربه كردند
سری هم به جزئیات آمار تورم بزنیم كه نشان داده است طی یك ماه گذشته رب گوجه فرنگی و موز بیشتر از سایر كالاها افزایش قیمت داشتند. بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل (آذر ۱۳۹۶) مربوط به «رب گوجه فرنگی» با ۲۴۸، ۷ درصد افزایش و سپس آن «موز» با ۱۵۶.۴ درصد افزایش و «سیب درختی زرد» با ۱۱۱ درصد افزایش است. در این گزارش می توانید میزان تورم كالاهای مختلف در آذرماه را مشاهده كنید.

موضوع حضور ۱۱۰ شركت نفتی اروپایی در ایران به كجا رسید؟
رضا خیامیان ـ رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ـ با بیان این خبر به ایسنا اظهار داشت: شركت های اروپایی برای حضور پاسخ قطعی داده اند اما ما امور را عقب انداخته ایم و هنوز دقیقا معین نمی باشد برای نمایشگاه كیش از آنها دعوت نماییم یا پس از آن. او قبل از این باز از آمادگی ۱۱۰ شركت كوچك و متوسط اروپایی برای همكاری با شركت های ایرانی آگاهی داده و اظهار داشته بود: یكی از اهداف این است كه شركت های ایرانی برای ساخت تجهیزات نفتی كه در داخل ایران به تكنولوژی نیاز دارند، با شركت های كوچك و متوسط متصل شوند.این اقدام موجب میگردد شركت های ایرانی در سطح بین المللی فعالیت كنند و از آنجاكه تولید آنان با برند شركت های اروپایی صورت می گیرد، می توانند به بازار این شركت ها دست پیدا كرده و به منطقه صادرات داشته باشند.

افق زمستانی بازار مسكن+ جدول قیمت
بررسی معاملات مسكن شهر تهران در آذرماه ۱۳۹۷ كه آمار آن در ایام اخیر ارائه شد از وجود چهار متغیر در این بازار حكایت دارد. افت شدید معاملات، وجود فضای سفته بازانه، رشد سهم واحدهای قدیمی از كل معاملات و افزایش سهم واحدهای كوچك متراژ چهار گزاره اصلی بازار مسكن شهر تهران را تشكیل می دهد كه می تواند نشان دهنده قرار گرفتن بازار در بالاترین سطح ظرفیت خود باشد و از ماههای آینده ركود تورمی جای خودرا به ركود غیرتورمی خواهد داد. گزارش ایسنا از بازار مسكن پایتخت در آذرماه به همراه قیمت های روز را در این لینك ببینید.
1397/10/09
14:32:48
5.0 / 5
4858
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
x
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است