بازی لیزر تگ در ایران

تولید ۸ رقم انگور بی دانه حبه درشت توسط محققان كشور

تولید ۸ رقم انگور بی دانه حبه درشت توسط محققان كشور لیزر تگ: محققان پردیس كشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران بعد از هفت سال تلاش و تحقیق هشت رقم جدید انگور بی دانه حبه درشت به دست آوردند.به گزارش لیزر تگ به نقل از دانشگاه تهران، دكتر علی عبادی، عضو هیأت علمی پردیس كشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران درباره این دستاورد علمی اظهار داشت: هشت رقم انگور بی دانه حبه درشت، توسط تیم تحقیقاتی گروه مهندسی علوم باغبانی پردیس كشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران معرفی شده كه معرفی این ارقام به دنبال اجرای طرح اصلاح انگورهای تازه خوری محقق شده است.
سرپرست این تیم تحقیقاتی با معرفی هشت رقم جدید انگور بی دانه حبه درشت اضافه كرد: در ایران ارقام زیادی از انگور داریم اما بیشتر این ارقام دانه دارند و برای صادرات مناسب نیستند. همینطور ارقام بی دانه انگور مانند بی دانه سفید، بی دانه قرمز، یاقوتی و عسكری در كشور وجود دارد اما مشكل اصلی آنها ریز بودن حبه ها است در حالیكه در كشورهای خارجی انگورهای حبه درشت از استقبال بیشتری برخوردار می باشند.
عبادی خاطرنشان كرد: انگورهای تازهخوری در كشور ما بیشتر از نیاز داخلی تولید می گردد اما به علت دانه دار بودنشان برای صادرات مورد استقبال قرار نمی گیرند و بنابراین از سال ۱۳۷۸ كار تحقیقاتی را آغاز كردیم به صورتی كه تعدادی از ارقام انگورهای دانه دار بعنوان والد مادری و انگورهای بی دانه بعنوان والد پدری انتخاب و سپس دورگ گیری شدند.
وی افزود: در این طرح تحقیقاتی گل های ارقام مادر را اخته و پرچم هایش را حذف كردیم و از گرده ارقام بی دانه بر روی آن نشاندیم و توانستیم در طول مدت ۲ سال تعداد زیادی بذر دورگ به دست آورده و با كاشت آنها، پس از حدود ۷ سال این نهال ها به ثمر نشستند.
عبادی با اشاره به اینكه بر روی این تحقیق سه دانشجوی كارشناسی ارشد كار می كردند تا بتوانند این ژنوتیپ های بی دانه و درشت را به دست بیاورند، اظهار داشت: «در این ژنوتیپ ها بیشتر از ۱۰۰ صفت مورد ارزیابی قرار گرفت تا كیفیت مطلوب به دست بیاید.
استاد گروه علوم باغبانی پردیس كشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران اضافه كرد: طبق دستورالعمل مؤسسه ثبت و گواهی بذر و نهال وزارت جهاد كشاورزی، محصول جدید برای ثبت ارقام جدید به مدت ۲ سال متوالی مورد آزمایش تمایز، یكنواختی و پایداریDUS قرار گرفت كه در نهایت هشت ژنوتیپ انتخاب گردید و بعنوان رقم جدید توسط مؤسسه ثبت و گواهی بذر و نهال ثبت شدند.
وی خاطرنشان كرد: این ارقام شامل پردیس، عقیق، سروش، زرین، یاقوت كبود، بی دانه سیاه، الماس و رخشاست كه از بین بیشتر از سه هزار دورگ به دست آمده، انتخاب و عرضه شدند.
عبادی همچون مزایای این ارقام را درشت بودن و گوشتی بودن آنان دانست ضمن اینكه حبه ها استقامت بیشتری بر روی خوشه دارند و فوری از خوشه جدا نمی شوند.
استاد پردیس كشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران تصریح كرد: بزودی این هشت رقم را در روزنامه رسمی كشور آگهی می نماییم تا به اطلاع همگان برسد و اگر كسی ادعایی در مورد آنها داشت مطرح كند و بعد از آن برای تكثیر این ارقام در سطح وسیع مبادرت به قرارداد با بخش خصوصی می نماییم تا حاصل این كار تحقیقاتی بعد از تكثیر رقم در اختیار باغداران قرار گیرد.
وی ابراز امیدواری كرد با تكثیر این ارقام و تولید در سطح وسیع توسط باغداران، سود زیادی نصیب تولیدكنندگان این بخش شود.
عبادی با اشاره به اینكه تكثیر این ارقام بعد از ثبت توسط مؤسسه ثبت و گواهی بذر و نهال میسر می شود، اظهار داشت: خوشبختانه این ارقام یك هفته پیش ثبت شدند و بزودی در روزنامه رسمی آگهی می شوند.
وی خاطرنشان كرد: كشورهای زیادی همچون كشورهای آسیای میانه، كشورهای خلیج فارس و عربی و همینطور كشورهای اروپایی خواهان محصول انگور تولید كشورمان هستند.

1397/08/28
18:42:18
5.0 / 5
4706
تگهای خبر: تولید , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است