بازی لیزر تگ در ایران

فرآیند دشوار دریافت مجوز اعدام كسب وكارهای آنلاین؟

فرآیند دشوار دریافت مجوز اعدام كسب وكارهای آنلاین؟ لیزر تگ: ظاهرا فیلتر سایت های خدمات گردشگری و فروش آنلاین بلیت در شرایطی كه دریافت مجوز این كسب وكارهای نوپا بسیار دشوار است، درحالی اتفاق افتاده كه به آن ها از پیش اطلاعیه ای داده نشده است.


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، در حالیكه امروزه یكی از مهم ترین دغدغه های بخش های مختلف كشور، تولید اشتغال به حساب می آید و در این بین كسب وكارهای آنلاین هم به سمتی می روند كه بتوانند سهم زیادی در این باره داشته باشند و تسهیلات زیادی برای كاربران اینترنتی فراهم نمایند، اما همواره تعدد قوانین و فرآیند دشوار دریافت مجوز كار را برای این كسب وكارها كه غالبا هم نوپا و كوچك هستند، سخت كرده است.

یكی دیگر از مواردی كه همواره مورد انتقاد این كسب وكارها بوده، فرآیند فیلترینگ است. گاهی گروهی از كسب وكارها با فیلتر مواجه می شوند؛ یك روز كسب وكارهای كاریابی و تبلیغاتی، و به تازگی هم اخباری از فیلتر شدن تعدادی از كسب وكارهای فروش آنلاین بلیت و خدمات گردشگری شنیده شده و بدتر از همه اینكه فیلتر این سایت ها در روز پنج شنبه و در حالی اتفاق افتاده كه به ادعای آن ها نه تنها هیچ اطلاعی داده نشده، بلكه نتیجه شكایت و پیگیری هم تا روز شنبه كه نخستین روز كاری است به تاخیر افتاده، آن هم در شرایطی كه برای كسب وكارهای آنلاین، حتی چند ساعت در دسترس نبودن هم ضررهای بسیاری دارد.

اشتباه در نتیجه فیلترینگ غیركارشناسی

امیر ناظمی -عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات- در این باره اعلام نموده است: فیلتر حدود 180 سایت برپایه استعلام دادستانی از سازمان هواپیمایی درباره اسامی سایت های فاقد مجوز فروش از این سازمان بوده است. دو اشتباه در این استعلام، نادیده گرفتن دو نوع از سایت ها بوده است. نخست سایت هایی كه پارتنر دارای مجوز دارند و دوم سایت های مقایسه و معرفی بلیت كه كاربر را برای خرید به سایت اصلی هدایت می كنند.

وی با اشاره به اینكه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با دادستان صحبت و پیچیدگی های فنی را تشریح كرده و سازمان هواپیمایی هم نامه ای را برای دادستانی ارسال كرده هم اظهار نمود: فیلترینگ بدون توجه به این موارد بوده است: 1. عدم نیاز بعضی از كسب وكارها به مجوز، ولو عضویت در صنف، 2. همكاری میان چند شركت، 3. عدم مجوز از یك سازمان به معنای بدون مجوز بودن نیست! 4.برخی به دلایل منافع فردی نهادهای قانونی را برای برخی تصمیمات تحریك می كنند.
اطلاعات دقیقی از تعداد وب سایت ها و استارت آپ های فیلتر شده وجود نداشت، با این وجود علی اصغر مونسان ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ تویئت كرده بود: «در كنار تلخی های تلاطمات ارزی شاهد رونق چمشگیری در جذب توریست بوده ایم. انسداد بوجود آمده در فعالیت برخی استارت اپ های خدماتی در مقطع حساس كنونی را پیگیرم. »
اما محمد ثابت اقلیدی ـ مدیركل نظارت و ارزیابی گردشگری این سازمان ـ در توضیح جزئیات این اتفاق هم به ایسنا گفته است: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بعنوان حامی استارت آپ ها برای فیلترینگ اقدامی نكرده و حتی تا كنون شكایت، گزارش تخلف و یا حتی درخواستی برای مسدود كردن این استارت آپ ها نداشته كه برپایه آن كاری انجام دهد.
وی همینطور اظهار داشت: درحال بررسی و پیگیری این مورد هستیم تا مشكلات این سایت ها و استارت آپ ها را برطرف نماییم، اما به صورت كل این مورد خیلی شفاف نیست چون قبل از این، گزارش و یا درخواستی در این ارتباط در اختیار سازمان قرار نگرفته بود و سازمان ما هم آن ها را فیلتر نكرده كه از جزئیات و یا دلایل آن اطلاع داشته باشد.
از طرفی اما عبدالصمد خرم آبادی -معاون دادستان كل كشور در امور فضای مجازی- در واكنشی نسبت به فیلتر این سایت ها اظهار كرده است: سازمان هواپیمایی كشوری یكی از علل بالا رفتن قیمت بلیت هواپیما و برخی دیگر از نابسامانی های مربوط به حوزه فروش بلیت را فعالیت سایت های غیرمجاز مربوط به خدمات مسافرتی اعلام نموده و با عرضه فهرست بعضی از این سایت ها از دستگاه قضایی درخواست كرده به منظور جلوگیری از اجحاف به مسافران و ممانعت از اختلال در شبكه فروش بلیت از ادامه فعالیت آن ها جلوگیری شود.
او همینطور با اشاره به اینكه سایت های فیلترشده به محض دریافت مجوز و اعلام سازمان هواپیمایی كشوری رفع فیلتر خواهند شد، گفته است: جای تعجب است كه بخشی از دولت در اجرای تبصره های ۱ و ۲ قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی فعالیت سایت های غیرمجاز فروش بلیت هواپیما را اجحاف به مسافران و اختلال در شبكه توزیع بلیط تلقی كرده و مصرانه تقاضای فیلتر سایت های مذكور را می كند و بخش دیگر از دولت این اقدام را تقبیح كرده و در فضای مجازی ضد آن جوسازی می كند.

فیلتر سایت ها در آخر هفته؛ اشتباه محض

در این راستا اما رضا الفت نسب –عضو هیات مدیره اتحادیه كشوری كسب وكارهای مجازی- در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینكه به شكل فیلترینگ این سایت ها نقد وارد است و اینكه آن ها را آخر هفته فیلتر می كنند، یك نقد جدی است، اظهار داشت: اعلام شده كمیته تعیین مصادیق مجرمانه از ما استعلام كرده كه كدام سایت ها مجوز ندارند. ماهم جواب دادیم و این اتفاق افتاده است. اما اصل مبحث این است كه باید دید شرایط فعالیت و دریافت مجوز فروش آنلاین بلیت هواپیما طبق دستورالعمل سازمان هواپیمایی كشوری به چه صورت است و آیا استارتاپی كه به هیچ جا وابسته نباشد می تواند این شرایط را فراهم كند؟

وی اضافه كرد: برخی كسب وكارها نزدیك به یك سال در نوبت هستند كه بخواهند مجوز بند الف را بگیرند. در حالیكه این كسب وكارها تنها كار آنلاین می كند، به آنها گفته می گردد باید مانند آژانس مكان و كانتر داشته باشند. بعد از این فرآیند هم باید به دنبال مجوز آنلاین بروند. این چه شرایطی است؟ بر مبنای قانون بهبود فضای محیط كسب وكار كه ما به هیات مقررات زدایی هم اعلام كردیم، گفتیم اینها مجوز جدید خلق می كنند. چرا شرایط دریافت مجوز باید اینطور باشد؟

عضو هیات مدیره اتحادیه كشوری كسب وكارهای مجازی با ابراز امیدواری نسبت به رفع فیلتر این سایت ها بیان كرد: برخی به سازمان هواپیمایی كشوری رفتند و مشكل را پیگیری می كنند، اما اگر شرایط مانند سابق باشد و شرایط سخت مجوز برای فروش آنلاین بلیت، شاید 10 درصد این آدمها بتوانند مجوز بگیرند و باقی نمی توانند. در این هیاهو بحث اصلی این است كه وقتی شما سخت مجوز می دهید، هیچ كس نمی تواند مجوز بگیرد. سایت های بزرگی كه پول و ارتباط دارند می توانند مجوز بگیرند، اما استارت آپ كوچكی و نوپایی كه در یك زیرپله كار می كند، قدرت ندارد مجوز بگیرد.

شش عضو كمیته فیلترینگ دولتی هستند

الفت نسب درباره فرآیند فیلترینگ توضیح داد: غالبا یا كمیته مصادیق مجرمانه یك سری موارد را شناسایی و به آن ها اعلام می كند كه 24 ساعت فرصت دارند موارد مشكل دار را رفع كنند، مثلا اینكه یك لینك باید حذف شود كه بیشتر درباره تصاویر مستهجن و این موارد است. زمانی هم نامه ای از یك سازمان می آید و گفته می گردد كه این افراد و این لینك ها مجوز ندارند و تخلف كردند كه این مورد به كمیته مصادیق می رود كه 13 عضو دارد و شش عضوش دولتی هستند و به فیلترینگ رای می دهند.

به گفته او این كمیته شش عضو دولتی دارد و باید شفاف شود كه چه كسانی به فیلترینگ این سایت ها رای دادند. یعنی می توانست این اتفاق توسط خود دولتی ها رخ ندهد، اما متاسفانه انگار كسی آنلاین ها را قبول ندارد و برایشان مهم نیست كه آن ها چطور كار می كنند. این شركت ها غالبا جوان و دانش بیان هستند، شفاف هستند و خیلی راحت می توان جلوی آن ها را گرفت. شما می توانستید آن ها را جمع كنید و یك جلسه تشكیل دهید و شرایط را از آن ها جویا شوید؛ به آن ها وقت دهید كه كسب وكار یا جمع كند یا خواسته ی شما را انجام دهد.

عضو هیات مدیره اتحادیه كشوری كسب وكارهای مجازی در پاسخ به اینكه آیا نباید به كسب وكارها قبل از فیلترینگ اطلاع داده شود، اظهار داشت: بلكه اما در این روند اطلاع خاصی داده نمی گردد. طبق قانونی در نظام صنفی، اگر بدون دلیل موجه و حكم جلوی فعالیت یك كسب وكار را بگیرید، باید ضرر و زیان بدهید. اگر این كسب وكارها متهم به چیزی هستند، باید از آن ها بخواهید تا درباره اتهامشان توضیح دهند. اگر قانع شدید، به كارشان ادامه دهند و اگرنه به خاطر تخلفی كه انجام دادند، وثیقه ای بدهند، نه اینكه جلوی كسب وكار را بگیرید.

الفت نسب در ادامه تصریح كرد: این كار یعنی جلوی چندین هزار شغل را بگیرید. مگر مبحث اول مملكت ما اشتغال نیست؟ هم اكنون همه ی این كسب وكارها سرخورده شدند. خیلی از آن ها سرمایه گذارهای خارجی داشتند كه شاید می خواستند در پروژه های دیگر هم سرمایه گذاری كنند اما حالا ترسیدند. اما متاسفانه اتفاقات مشابه این چنینی مدام هم تكرار می گردد. از كاریابی ها شروع شد، بعد مشكلات تبلیغاتی ها با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حالا این كسب وكارها با سازمان هواپیمایی كشوری.
1397/06/25
15:06:51
5.0 / 5
4307
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است