بازی لیزر تگ در ایران
صرفه جویی در مصرف آب كشاورزی با اینترنت اشیاء

فناوری اطلاعات به كمك كشاورزی آمد

فناوری اطلاعات به كمك كشاورزی آمد لیزر تگ: تفاهم نامه همكاری وزارت ارتباطات و وزارت جهاد كشاورزی با حضور وزرای این دو وزارتخانه به امضا رسید.


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، بامداد امروز(سه شنبه) تفاهم نامه سند اقدام مشترك بین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت جهاد كشاورزی به امضا رسید.
بر اساس این گزارش، این سند با هدف افزایش بهره وری و هوشمندسازی بخش كشاورزی با استفاده از ارتقای سطح دانش، آگاهی و توانمندی كشاورزان، پیشتازی در اقتصاد كشاورزی دانش بنیان و توسعه فرصت های شغلی و تولید فضای كسب و كار در چارچوب سند برنامه اقدام مشترك، منعقد شد.
كسب 20 درصد از GDP بخش كشاورزی و جذب 500 میلیارد ریال سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش كشاورزی الكترونیكی، افزایش 33 درصدی سهم فناوری اطلاعات و تكنولوژی های جدید در بخش كشاورزی و استفاده بهینه از منابع پایه، تعدادی از مهمترین اهداف این تفاهم نامه است.
آزادسازی 80 درصد از داده های غیرحاكمیتی در وزارت جهاد كشاورزی، آموزش و توانمندسازی یك درصد از بهره برداران برای بهره گیری از كشاورزی الكترونیكی، افزایش 300 درصدی مشاركت بخش خصوصی در فعالیت های در رابطه با كشاورزی الكترونیكی و هوشمندسازی، از دیگر اهداف مهم این تفاهم نامه است.
استقرار ایستگاه های جمع آوری اطلاعات محیطی در 50 نقطه به صورت نمونه و ارزیابی عملكرد و مدیریت هوشمند مزرعه در نقاط مورد مطالعه و تشخیص سطوح زیر كشت و پایش میزان تولید و سلامت آن با استفاده از تصاویر ماهواره ای در 150 منطقه از سایر موارد مورد تفاهم است.
بر اساس این گزارش، در این تفاهم نامه تعامل، همكاری، سرمایه گذاری و اجرای پروژه های مشترك در شش حوزه، تامین زیرساخت مورد نیاز بخش كشاورزی باهدف افزایش بهره وری با استفاده از هوشمندسازی، استفاده از فناوری فضایی و سنجش از دور در توسعه و افزایش بهره وری بخش كشاورزی و منابع طبیعی، افزایش بهره وری و استفاده بهینه از منابع پایه با استفاده از اینترنت اشیاء، توسعه و بهبود فضای كسب و كار و بازار مبتنی بر فناوری اطلاعات در بخش كشاورزی، توسعه آموزش، ترویج و توانمندسازی و توسعه بسترهای حاكمیتی و تسهیل فضای كسب و كار در حوزه كشاورزی، مورد تاكید دو طرف قرار گرفته است.
برای اولویت بندی و نظارت بر اجرای موفق این تفاهم نامه كه به مدت چهار سال تنظیم شده است، هم مقرر شد كمیته راهبری متشكل از نمایندگان دو وزارتخانه در سطوح معاونین وزرا تشكیل تا نسبت به تصمیم سازی لازم اقدام گردد.
این تفاهم نامه با همكاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی در چارچوب پیش نویس سند برنامه اقدام مشترك و به منظور افزایش بهره وری و هوشمندسازی بخش كشاورزی با استفاده از بهره گیری از فناوری اطلاعات در قالب شش هدف كلان و 46 اقدام منعقد شده است.
در پیش نویس «سند توسعه اقتصاد دیجیتال در بخش كشاورزی با توجه ویژه به حل مشكلات بخش حاكمیتی»، ضمن بررسی زیست بوم بخش كشاورزی، بررسی اسناد بین المللی مرتبط و قوانین و اسناد بالادستی ملی و الزامات قانونی در حوزه های مختلف مربوط به كشاورزی، رفع مشكلات بخش حاكمیتی در دستور كار قرار گرفت كه نتایج این بررسی ها به صورت مبسوط در پیوست های سند قابل مشاهده می باشد.
در ادامه این گزارش آمده است: با انعقاد این تفاهم نامه و همكاری مشترك وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت جهاد كشاورزی پیش بینی می گردد از این پس با استفاده از مزایای فناوری اطلاعات و اینترنت اشیاء شاهد بهره وری بیشتر بخش كشاورزی از منابع باشیم.
به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در این باره در صفحه توییتر خود نوشت: در ادامه نقشه راه ⁧ تحول دیجیتال ⁩ در كشور، امروز به اتفاق جناب آقای مهندس حجتی، برنامه اقدام مشترك دو وزارتخانه برای توسعه كاربردهای فناوری اطلاعات در كشاورزی امضاء و تبادل شد. آزادسازی داده های بخش كشاورزی برای فعالیت كسب و كارهای نوپا بخش مهمی از این تفاهم است.1397/05/02
15:21:06
5.0 / 5
4545
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است