بازی لیزر تگ در ایران
مروری بر مهمترین اخبار اقتصادی امروز

مرغ گران می شود!؟

مرغ گران می شود!؟ لیزر تگ: اظهارات یكی از مدیران وزارت جهاد كشاورزی در خصوص احتمال افزایش قیمت مرغ از خبرهای اقتصادی قابل توجه امروز بود.


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، بازار گوشت مرغ با نوسانات بسیاری در ماه های اخیر مواجه شده است كه مرغداران دلیل آن را نوسانات و افزایش قیمت خوراك دام و طیور به علت افزایش نرخ های جهانی و نوسانات نرخ ارز در داخل كشور می دانند و معتقدند كه با وجود قیمت های جدید آنها همچنان متضرر هستند.
در این شرایط امروز مسعود بصیری - مدیركل دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع، تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد كشاورزی- اظهار كرده كه "هزینه های تولید گوشت مرغ افزایش یافته به همین سبب سقف و كف جدیدی برای دامنه قیمتی گوشت مرغ مورد محاسبه قرار گرفته و آنالیز جدید قیمت وزارت جهاد كشاورزی به سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان ارسال شده است".
وی باآنكه به نرخ های جدید اشاره نكرده اما تلویحا از افزایش قیمت این محصول اطلاع داده و تاكید كرده است "قیمت های جدید تا زمانی كه به تصویب سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان نرسد، نمی تواند محلی از اعراب داشته باشد و با استفاده از رسانه ها اعلام گردد اما با عنایت به مشكلات به وجود آمده برای مرغداران و افزایش هزینه تولید آنها می توان اظهار داشت كه قیمت های جدید بالاتر از نرخ مصوب گوشت مرغ در سال قبل است و باید منتظر بمانیم تا ببینیم چه تصمیمی در این زمینه گرفته خواهد شد".
این اظهارات در حالی است كه گوشت مرغ از كالاهای اساسی مورد استفاده عموم است و وزارتخانه های مرتبط باید تلاش كنند با راهكارهای مختلف همچون پرداخت یارانه خوراك دام و طیور، از افزایش قیمت ها در این بازار جلوگیری نمایند.
چیپس و پفك گران شد
اما تا بحث افزایش قیمت ها است به گرانی حدودا ۱۰ درصدی چیپس و پفك امسال اشاره نماییم. در این زمینه دبیر اتحادیه چیپس، اسنك و فرآورده های غلات از افزایش متوسط ۱۰ تا ۱۲ درصدی انواع چیپس و پفك در سال ۱۳۹۷ اطلاع داده است.
آن طور كه سید مهدی رضوی گفته "در سال جاری تولیدكنندگان با عنایت به افزایش هزینه های مربوط به حمل و نقل، دستمزد، كارتن، سلفون و بسته بندی درخواستی را به اتحادیه چیپس، اسنك و فرآورده های غلات عرضه كردند تا قیمت این محصولات افزایش یابد".
وی البته یك خبر دیگر هم داده و آنكه علاوه بر قیمت، وزن بسته های چیپس و پفك هم افزایش یافته است.
"تنها شاهد افزایش قیمت انواع چیپس و پفك نیستیم، بلكه در كنار این رشد، وزن انواع این محصولات هم افزایش یافته و به صورت متناسب با یكدیگر رشد پیدا كرده است".
تلویزیون گران نمی شود!
خبرهای در رابطه با قیمت ها تمامی ندارد. در خبر قابل توجه دیگری در این زمینه امروز دبیر انجمن صنفی تولید كنندگان صوتی و تصویری اعلام نمود كه "در حال حاضر برنامه ای برای افزایش قیمت انواع تلویزیون امسال وجود ندارد".
محمدرضا شهیدی در مورد شرایط قیمتی انواع تلویزیون در سال جاری، اظهار كرده كه "تاكنون تولیدكنندگان در برابر افزایش قیمت مقاومت كرده اند و برنامه ای برای افزایش قیمت ها در این حوزه وجود ندارد و به صورت حتم مگر ارز ۴۲۰۰ تومانی به آنها اختصاص پیدا كند مشكل خاصی در این رابطه وجود نخواهد داشت".
وی ابراز امیدواری كرده كه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به تولیدكنندگان این حوزه باعث خواهد شد كه مشكلات ارزی تولیدكنندگان برطرف شود و با افزایش میزان تولید از رشد قیمت ها در این بخش جلوگیری شود.
هزینه های عملیات بانكی افزایش یافت
در خبر دیگری باز هم درباره قیمت كالا و خدمات اعلام گردید كه در جریان اعمال كارمزدهای جدید در بعضی خدمات بانكی، اخیرا دریافت كارمزد از تراكنش های اینترنتی هم در بعضی بانك ها اجرایی شده است.
طبق آنچه كه گزارش شده، از مدتی پیش مشتریان بانك ها با تغییراتی در هزینه دریافت خدمات الكترونیك مواجه گشتند و هم اكنون برای برخی اموری كه تا پیش از این هزینه ای پرداخت نمی كردند، كارمزد می پردازند.
از جمله آن می توان به تراكنش های مبتنی بر كارت به كارت خود بانك، كارت به حساب، پرداخت قبض، خرید شارژ و یا اعلام مانده اشاره نمود، در ادامه هم در ایام اخیر خدمات دریافتی از تراكنش های اینترنتی شامل كارمزد شده است، در حالیكه تا پیش از این هزینه ای بابت آن دریافت نمی شد.
تغییرات جدید در كارمزد خدمات الكترونیكی بانك ها در حالی اعمال می گردد كه ظاهرا بانك مركزی هیچ بخشنامه جدیدی در این رابطه صادر نكرده و مربوط به همان دستورالعمل اواخر دهه ۱۳۸۰ است كه بر مبنای آن بانك ها این اختیار را دارند كه از خدمات خود تا حد تعیین شده كارمزد دریافت كنند.
سپرده گذاران "ثامن" بخوانند
در جریان ادغام موسسه ثامن با بانك انصار تغییر نرخ سود سپرده های بانكی سپرده گذاران هم در دستور كار قرار گرفته و به تناسب سپرده از نرخ های بالا كاهش یافته است.
حدود یك ماهی است كه ادغام موسسه غیرمجاز ثامن با بانك انصار كلید خورده و تابلوهای این موسسه هم در حال تغییر به تابلوهای بانك انصار است. در این زمینه مشاهدات حكایت از این دارد كه در جریان ادغام صورت گرفته با تغییرات جدید و انتقال حساب های ثامن به انصار باید سودهای سپرده هم تغییر كرده و به صورت متعارف پرداخت شود.
فعلا تغییر سود بدین گونه بوده كه از نرخ های بالا و بیش از ۲۲ درصدی كه قبلا پرداخت می شد، به تناسب حجم سپرده های صاحبان حساب كاهش یافته و الان بین ۱۵ تا ۲۰ درصد پرداخت می شود، ولی با آخر سررسید حساب های سپرده گذاران ثامن و قرارداد جدید به صورت حتم سود سپرده بر مبنای سود رایج شبكه بانكی اعمال می گردد.
در حال حاضر نرخ سود متعارف ۱۵ درصد است و اگر در زمان سررسید حساب ها نرخ سود بر مبنای دستور بانك مركزی تغییری كرده باشد، به صورت یكدست سودها تغییر خواهد نمود.
ایران چك ها دیگر ممهور نمی شوند
در خبر دیگری كه آن هم در رابطه با شبكه بانكی است امروز اعلام گردید كه با مصوبه كمیسیون پولی و بانكی بانك مركزی، از این پس ایران چك های تحویلی به بانك ها، بدون درج مهر شعبه در اختیار مشتریان قرار می گیرند.
آن طور كه بانك مركزی اعلام نموده، هم اكنون كاركرد ایران چك این بانك و همینطور فرآیند انتشار و توزیع آن مشابه اسكناس بوده و به همین علت، ممهور كردن ایران چك به مهر شعبه، فاقد لزوم اولیه آن است. همینطور درج مهر بر روی ایران چك مشكلاتی را در مورد شمارش و پاكسازی آن تولید و این امر علاوه بر تولید هزینه، مانع استفاده بهینه از تجهیزات نوین تفكیك اسكناس می گردد.

بنابر این با تصمیم كمیسیون پولی و بانكی بانك مركزی مقرر شد ایران چك های تحویلی به بانك ها، بدون درج مهر شعبه در اختیار مشتریان قرار گیرند.
كاهش مسافرت با افزایش نرخ ارز
یك اقتصاددان امروز ابراز عقیده كرده كه افزایش نرخ ارز در بازار آزاد تاثیرات مثبتی همچون كاهش مسافرت های غیر ضروری دارد.
سعید لیلاز در این رابطه اظهار كرده است: " اگر دولت جلوی مسافرت های خارجی را نگیرد بازار این كار را خواهد نمود. وقتی دلار ۸۰۰۰ تومان شد، آن گاه كسی نمی تواند مسافرت خارجی برود. اگر ما به دلایل سیاسی نمی توانیم طرف عرضه را در مورد دلار كنترل نماییم، پس باید بیاییم طرف تقاضا را مدیریت نماییم. ما اكنون در وسط یك جنگ سرد قرار گرفته ایم كه به این زودی ها هم تمام نمی گردد. اگر فرض بگیریم این بحران سه سال طول می كشد، در سه سال آینده دولت آقای روحانی با این مصوبه سالانه ۵ تا ۶ میلیارد دلار پول نقد به مسافران در فرودگاه خواهد داد كه این یك بی احتیاطی است؛ آن هم در حالیكه از ۱۱ میلیون سفر خارجی كه سالانه صورت می گیرد، تنها ممكن است ۱۱۰ هزار مورد آن ضروری باشد. باید هزینه سفر را واقعی كرد تا هر كسی با پول خودش و نه با ارز دریافتی از دولت به مسافرت برود".
از نمادهای متوقف بورسی چه خبر!؟
در حال حاضر در بورس تهران ۱۱ نماد در حالت تعلیق قرار دارند كه از علت های آن مواردی مانند عدم عرضه آخرین اطلاعات و صورت های مالی میاندوره ای، عدم عرضه اطلاعات و صورتهای مالی حسابرسی شده، ابهام در مورد نحوه انجام معاملات و عدم عرضه گزارش تفسیری مدیریت میاندوره ای است.
این نمادها عبارتند از داروسازی زهراوی، فنرسازی خاور، گروه مپنا، گروه صنعتی ملی، سرمایه گذاری ملت، بانك پاسارگاد، های وب، صنایع آذرآب، پتروشیمی فناوران، بین المللی محصولات پارس و كنتورسازی ایران.
در این رابطه سید مهدی پارچینی - مدیریت عملیات بازار بورس تهران - اظهار كرده است: " از آنجایی كه ناشر ملزم شود اطلاعاتی رامنتشر كند در صورت افشا نكردن آن اطلاعات، نماد تعلیق می گردد. برای بازگشایی نمادهای تعلیق شده محدودیت زمانی وجود ندارد. اما در موارد دیگر توقف نمادها، سازمان یا بورس می تواند حداكثر تا ۵ روز كاری نماد را متوقف نگه دارد. اگر نیاز بود كه نماد معاملاتی، بیش از ۵ روز كاری متوقف باشد عنوان تعلیق به آن میزند و تعلیق اینها سه تا ۱۰ روز و حداكثر ۳۰ روز می تواند باشد".
وی البته اشاره ای به سرنوشت و زمان بازگشایی ۱۱ نماد متوقف بورسی نكرده است.
اگر موبایلتان خوب آنتن نمی دهد شكایت كنید
با سامانه ثبت شكایات مبتنی بر مكان نمای جغرافیایی، مشتركان می توانند در صورت بروز اختلال از سوی اپراتورها، با مشخص كردن مكان جغرافیایی، ضمن اعلام مشكل به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، به حل اشكال توسط اپراتور كمك كنند.
اختلالات صوت و دیتا در مقطعی از زمان برای مشتركان و كاربران اپراتورهای مختلف زیاد پیش می آمد. از طرفی اشاره به جزئیات این اختلالات همچون مكان جغرافیایی برای حل مشكل از سوی اپراتورها و مراجع پاسخگو از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.
به همین دلیل "سامانه ثبت شكایات مبتنی بر مكان نمای جغرافیایی" با هدف تقویت نظارت بر عرضه خدمات در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و اطلاع از كمیت و كیفیت فعالیت خدمات دهندگان و ارتقای این سیستم با رویكرد توسعه نظارت مردم به راه افتاده است.
خودروسازان خارجی در ایران می مانند
اما در خبر قابل توجه دیگری امروز معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح كرد كه خودروسازان خارجی به فعالیت خود در ایران ادامه خواهند داد.
محسن صالحی نیا خاطرنشان كرده كه "صنعت خودروی ما ارتباطی با صنعت خودروی آمریكا نداشت كه بخواهد از اقدام آمریكا در خروج از برجام متاثر شود".
وی با اشاره به اینكه در روابط ما با كشورهای اروپایی هم مشكلی وجود ندارد، اظهار كرده كه "كشورهای اروپایی تاكید كرده اند كه به روابط اقتصادی با ایران ادامه خواهند داد. ازاین رو هیچ مشكلی در قراردادهای خارجی صنعت خودرو وجود ندارد و این همكاری ها ادامه خواهد یافت".
طبق اعلام معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، هم اكنون تمام قراردادهای خارجی منعقد شده با خودروسازان خارجی طبق برنامه از پیش تعیین شده در حال انجام می باشد.1397/02/31
16:01:45
5.0 / 5
4520
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است