بازی لیزر تگ در ایران

استارت داده های باز در ایران كلید خورد

استارت داده های باز در ایران كلید خورد لیزر تگ: داده های باز داده هایی هستند كه به صورت مجانی و آزاد در اختیار عموم قرار می گیرند تا همه بتوانند در موارد گوناگون اقتصادی و نظارتی از آن استفاده كنند؛ داده هایی كه البته به تازگی مورد توجه مسئولان دولتی هم قرار گرفته است.


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، مفهوم داده های باز (Open Data) برای حركت به سمت یك دنیای باز دیجیتال دارای اهمیت ضروری می باشد. مفهوم داده های باز ناظر به این نكته است كه باید به روزنامه نگاران، شهروندان و سازمان های غیردولتی (NGO) ابزارهای كافی برای كسب اطلاعات واقعی برای اطلاع از جهت تصمیم گیری ها، بررسی و كشف حقایق، خلاقیت ها، حركت های اجتماعی، نظارت بر احزاب و جناح ها در انتخابات و همینطور اهداف اقتصادی داده شود.
این فرایند می تواند به افزایش نظارت بر عملكرد دستگاه های دولتی بینجامد امری كه در نهایت حتی شاید سبب بهبود عملكرد سازمان های دولتی در عرضه خدمات به شهروندان شود. ازاین رو داده های باز در واقع داده هایی هستند كه هر كس در هر مكان و زمان به آن دسترسی دارد و می تواند از آن در جهت اهداف خود استفاده نماید.
در همین راستا رسول سراییان - رئیس سازمان فناوری اطلاعات- بعنوان یكی از اولین مسوولانی كه درباره داده های باز اظهار نظر كرده است، می گوید: داده های باز، پاسخگویی و مشاركت افراد و میزان خودآگاهی و خودتنظیمی دولت ها را افزایش و به آن ها اجازه می دهند كه خلاق تر باشند. داده های باز دسترسی های لازم را به عموم مردم جهت استفاده از اطلاعات موجود فراهم می آورند. با باز كردن داده ها و دسترس قرار دادن آن ها، دولت ها می توانند به مراتب موثرتر عمل كنند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همینطور به كاركردهای طرح داده های باز هم اشاره نمود و اضافه كرد: بهبود عملكرد دولت در تحقق حقوق شهروندی یكی از كاركردهای داده های باز است، چون كه شهروندان از این طریق می توانند بر عملكرد دولت نظارت داشته باشند. همینطور بهبود خدمات عمومی و تولید فرصت های جدید اقتصادی از دیگر فواید طرح داده های باز خواهد بود.
بر این اساس داده های باز آن دسته از داده هایی هستند كه هر كسی می تواند به آن دسترسی داشته و از آن استفاده نماید. این داده ها البته بیشتر در اختیار دولت قرار دارد. مسیر راه داده باز در كشور در سال ۱۳۹۷ مشخص شده است و برنامه اصلی ما برای داده های باز تولید سكوی داده باز است، در نتیجه می توان داده هایی كه دسترسی به آن مجاز است را در اختیار شهروندان و كسب وكارها قرار داد.
برآوردها نشان داده است كه ارزش اقتصادی ناشی از داده های باز می تواند تا ۵.۳ تریلیون دلار در دنیا باشد. گفتنی است داده باز (Open Data) دارای محدودیت های مربوط به حقوق كپی رایت، یا موارد محدودكننده مشابه آن نیست و بیشتر مفاهیمی مشابه با مبحث محتوای آزاد (Open Content) دارد. بنابر این تولید یك سیستم داده های باز با چالش هایی همراه است كه نبود همكاری بین بخشی، یكی از این چالش هاست. همینطور نبود همكاری های بین بخشی هم می تواند باعث شود تا داده هایی كه در سازمان های دولتی متناسب با ساختارهای درون سازمانی تنظیم شده اند، برای عموم در دسترس و یا قابل استفاده نباشند.
همینطور خیلی از مشاغل اطلاعاتی كه در زمینه فعالیت های تجاری در رابطه با تجزیه و تحلیل های تحقیقی كار می كنند، عموماً باید وابسته به داده های متنوع و كلی محوری اینترنتی در مورد تجارت و منابع اطلاعاتی مالی هستند. به علاوه ابتكارات داده ای توانسته اند داده های تجاری، اقتصادی و مالی مربوط به آن را همزمان با اطلاعات عمومی بر روی اینترنت در دسترس عموم قرار دهند.1397/02/19
13:29:06
5.0 / 5
5304
تگهای خبر: اطلاعات , اینترنت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است