بازی لیزر تگ در ایران

اگر حمله سایبری اخیر ابعاد بزرگتری داشت

اگر حمله سایبری اخیر ابعاد بزرگتری داشت لیزر تگ: یك كارشناس حوزه فناوری اطلاعات با اشاره به حملات سایبری اخیر به شركت سیسكو، سازوكار این حملات را شرح داد و اظهار داشت كه چگونه این حملات می توانست ابعادی بزرگتر داشته باشند.


مهدی غیبی – كارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات – در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به حمله سایبری چند روز پیش به شركت سیسكو، اظهار نمود: حمله سایبری می تواند هم روی نرم افزارها و هم روی سازه های سخت افزاری صورت بگیرد كه در هر دو حوزه باید اقدامات متفاوتی برای تضمین امنیت ارتباطات صورت بگیرد.
وی با اشاره به اعلام شركت سیسكو در خصوص وجود خلاهایی در این سیستم از چند روز پیش از وقوع حمله، بیان كرد: چند روز پیش از وقوع حمله سایبری شركت سیسكو اطلاع می دهد كه یك صدمه پذیری به وجود آمده است و به مشتركان خود اطلاع می دهد تا سوییچ ها را به روزرسانی كنند، اما چون همزمان با تعطیلات عید نوروز می شود، خیلی از ادمین های شبكه به این خلاءها و هشدارها توجه نمی كند.
این كارشناس حوزه ارتباطات و فناوری ارتباطات با بیان این كه ما ششمین كشوری بودیم كه بیشترین صدمه پذیری را از حمله سایبری اخیر داشتیم، ادامه داد: خیلی از نهادهای دانشگاهی و حتی دولتی ما كه مسئول حفظ امنیت شبكه یا حداقل اطلاع رسانی درباره مخاطرات احتمالی هستند، در این قضیه منفعل عمل كردند.
غیبی افزود: مراكز آپا و همین طور مركز ماهر كه زیرمجموعه وزارت ارتباطات است، همان گونه كه وزیر ارتباطات هم اشاره نمود، بسیار منفعل و ضعیف عمل كرده است. واقعیت این است كه اساس كار اینها تولید امنیت است و برای همین هم حقوق می گیرند.
وی در توضیح حمله سایبری رخ داده و كاری كه با سیستم های زیرساختی انجام داد، بیان كرد: اتفاقی كه در این حمله افتاد این بود كه در این حمله زیرسوییچ ها به حالت كارخانه ای و اولیه خود برگردانده شد، در حالیكه اگر این حمله از نوع تخریبی و خسارت بار خود بود، ماجرا حتما ابعاد گسترده تری به خود می گرفت.
این كارشناس حوزه ارتباطات و فناوری ارتباطات با بیان این كه در عصر جدید نوع حملات و جنگ ها هم متفاوت شده است، اظهار نمود: اگر تا پیش از این تنها زلزله و سیل جزو بحران های بشری محسوب می شد، حالا باید حملات سایبری را هم به آن اضافه نماییم. تصور كنید برای مدت 24 ساعت تمام زیرساخت های ارتباطی مختل شود، آنگاه تمام امور اداری و بانكی عملا با تعطیلی مواجه می گردد.
اواخر شب 17 فرودین ماه سال جاری وزیر ارتباطات با انتشار توئیتی از یك حمله سایبری به شبكه شركت سیسكو اطلاع داد و تصریح كرد كه هیچ دسترسی غیرمجازی به اطلاعات شهروندان اتفاق نیفتاده است. این حملات شامل تجهیزات روتر و سوئیچ های مختلف شركت سیسكو بوده كه تنظیمات این تجهیزات مورد حمله قرار گرفته و كلیه پیكربندی های این تجهیزات حذف گردیده است.
1397/01/20
19:13:22
5.0 / 5
4545
تگهای خبر: سایبر , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
x
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است