بازی لیزر تگ در ایران

نسبت اینترنت كودكان با حقوق شهروندی چیست؟

نسبت اینترنت كودكان با حقوق شهروندی چیست؟ لیزر تگ: عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به لزوم تولید محتوای داخلی در عرصه فضای مجازی، مقوله مالكیت معنوی را اصلی ترین ركن تولید عرضه و تقاضا در بازار تولیدات مجازی داخلی ارزیابی كرد.


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، گسترش فضای مجازی سبب شده تا روز به روز اقشار بیشتری از شهروندان با آن درگیر شوند. اگر شبكه اینترنت زمانی تنها در اختیار ارتش آمریكا بود و بعدتر بیشتر در فضای علمی و دانشگاهی مورد استفاده قرار میگرفت اما امروزه در همه حوزه های تفریحی، تجاری، مالی، مهندسی و حتی اجتماعی هم وارد شده است.
جنبه اجتماعی_ارتباطی و یا تفریحی اینترنت كه حالا بسیار برجسته هم شده و با استفاده از اپلیكیشن های پیام رسان زمینه گسترش ارتباطات اجتماعی در فضای مجازی را فراهم نموده است؛ علاوه بر خصوصیت های مثبتی كه با خود داشته است سبب تولید مخاطراتی برای همه اقشار شهروندان به خصوص كودكان و نوجوانان هم شده است.

كودكان یكی از صدمه پذیرترین اقشار شهروندان در مقابل آسیبهای اینترنت هستند. آسیبهایی مانند آزارهای جنسی در فضای مجازی و یا حتی آگاهی زودتر از سن بلوغ نسبت به بعضی از مسائل مربوط به بزرگسالان میتواند سبب بلوغ زودرس و تولید صدمه های روانی جدی در سال های بزرگسالی شود. اینجاست كه لازم است تا علاوه بر والدین، دولت ها هم وارد كار شوند و با تولید برخی بسترهای اختصاصی جهت استفاده كودكان از اینترنت زمینه كاهش آسیب پذیری این قشر صدمه پذیرتر جامعه را فراهم نمایند.

حمایت از سبك زندگی كودك ایرانی در فضای مجازی
خسرو سلجوقی، عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اهدافی كه برای طرح 20 تا 20 در نظر گرفته شده است اظهار نمود: پشتیبانی از سبك زندگی برازنده كودك ایرانی در فضای مجازی از اهدافی است كه برای آن در نظر گرفته شده است كه یكی از برنامه ها هم طرح درخت طوبی دانش است كه مقرر است در جهت طرح 20 تا 20 اجرا شود.

مجری سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی كودك و نوجوان همینطور درباره دیگر اهداف این طرح هم اظهار نمود: افتتاح دبیرخانه اجرایی طرح 20 تا 20، رونمایی از وبگاه 20 تا 20، رونمایی از نخستین پیمایش رفتاری و مصرفی كودك در فضای مجازی و رونمایی از نخستین گاه شمار مصور مناسبت ها و چهره های ماندگار كودك و احتمالاً رونمایی از نخستین موتور جست وجوی كودك در ایران است كه در آن خروجی های مناسب كودكان عرضه می گردد.

سلجوقی محور اجرای این طرح را بخش خصوصی دانست و اظهار داشت: چون مصرف كننده بخش خصوصی تولیدكننده محتوا هم به نظر می رسد باید بخش خصوصی باشد. اگر دولت در اینجا بخواهد نقشی ایفا كند نقش تسریع كننده خواهد بود نه این كه خودش بخواهد محور قرار بگیرد.

وی نگرانی از صدمه دیدن كودكان در فضای مجازی را یك مسئله جهانی دانست و ادامه داد: اتحادیه جهانی مخابرات این نگرانی را در سطح دنیا تشخیص داده است و بررسی هایی در این راستا انجام شده تا تجربیات آن در اختیار دیگر كشورها قرار بگیرد و از صدمه دیدگی كودكان در این فضا جلوگیری شود.

عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به لزوم هویت یابی در فضای مجازی، اظهار نمود: قاعدتاً باید تمام محتویاتی كه در فضای مجازی تولید می گردد برچسب گذاری شده و متناسب با هر سن و شرایط مختلف تقسیم بندی شود.

سلجوقی با بیان این كه نوع اپراتورها به لحاظ زیرساختی تفاوتی با هم ندارند، اظهار داشت: محتوای اپراتورها باید متفاوت باشد. محتوای مناسب برای سنین مختلف باید تولید شود كه یكی از بحث ها در كشور ما همین كمبود محتوای مناسب به زبان فارسی است كه این باید در دستور كار قرار بگیرد. همینطور تنوع محتواها هم باید مدنظر باشد كه خود در انواع مختلف صوتی، تصویری، نوشتاری و حتی بازی ها وجود دارد.

وی با بیان این كه به نظر می رسد در حوزه تولید محتوای داخلی هنوز نتوانسته ایم به صورت كامل موفق باشیم، اظهار داشت: بخش خصوصی به علت عدم تشخیص مصرف كننده و عدم وجود تقاضا هنوز فعال نشده است و معتقدم اگر تقاضای مناسبی برای محتوای داخلی وجود داشته باشد ما توانایی رقابت در فضای جهانی را داریم.

عضو هیئت عامل سازمان فناوری اطلاعات درباره نسبت تولید محتوای داخلی با اینترنت كودكان هم اظهار نمود: این چرخه عرضه و تقاضا زمانی می تواند كامل شود كه برای مالكیت معنوی احترام قائل باشیم. برای این مقوله مصوبه ای در دولت و مجلس شورای اسلامی داریم كه البته كافی نیست. ما به موازات سند اینترنت كودكان برای مالكیت معنوی هم مشغول تدوین لایحه ای هستیم.

احقاق حقوق كودكان در جهت حقوق شهروندی
حسن روحانی، رئیس دولت دوازدهم، پیش از این و در اجلاس حقوق شهروندی در این باره گفته است كه اخلاق برای ما مهم است؛ اینترنت كودكان و آینده جوانان و حراست از آن، فرهنگ، ایمان و آینده جوانان برای ما مهم است و تا روزی كه حیات داشته باشم و رییس جمهور باشم از حق مردم حراست میكنم و نخواهم گذاشت حقوق مردم تضییع شود.

همچنین محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ هم اعلام نموده بود كه یكی از طرح هایی كه برای كاهش آفات فضای مجازی در دستور كار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار دارد، طرح اینترنت كودكان است.

او تصریح كرده بود: طرح اینترنت كودكان برای كاهش آفات فضای مجازی و همینطور نرم افزار موبایل محور دولت همراه از برنامه هایی است كه در آینده در دستور كار این وزارتخانه قرار دارد. گروهی از حقوقدانان و صاحب نظران مامور شده اند اقدامات لازم به این كسب و كارها را فراهم نمایند.

مسنجر كیدز ؛ پیام رسانی برای كودكان
در سایر نقاط دنیا هم بحث اینترنت و كودكان مورد توجه قرار گرفته است به صورتی كه شبكه اجتماعی فیس بوك، پیام رسانی را تحت عنوان "مسنجر كیدز" عرضه كرده تا كودكان تحت نظارت والدین خود بتوانند با دوستان خود در ارتباط باشند.

به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، به نقل از وب سایت the verge، از سال 1998 میلادی كه استفاده از اینترنت برای عموم مردم همگانی شد، كاربران خیلی از اطلاعات نادرستی كه در فضای باز اینترنت ممكن است در دسترس كودكان قرار بگیرد، ابراز نگرانی كردند. ازاین رو كنگره آمریكا لایحه و قانونی را تصویب كرد كه كودكان زیر 13 سال و بدون نظارت و اجازه والدین خود، مجاز به استفاده از اینترنت نباشند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ۲۸ بهمن ماه ۱۳۹۶ طی حكمی، خسرو سلجوقی را بعنوان "مجری سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی كودك و نوجوان" منصوب نمود.
در بخشی از این حكم آمده بود كه "در راستای اقدامات اجرایی سند تبیین الزامات حاكم بر شبكه ملی اطلاعات، مطابق با مواد (۳۲و۳۳) منشور حقوق شهروندی و با هدف پشتیبانی و گسترش فضای مجازی سالم، ایمن و مفید برای كودكان و نوجوانان و نظر به تخصص و تجارب ارزشمند جناب عالی به باعث این حكم بعنوان «مجری سند حمایتی و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی كودك و نوجوان» (تدوین شده از جانب پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات) منصوب میشوید".
1397/01/13
17:11:43
5.0 / 5
4488
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است