بازی لیزر تگ در ایران
برای سال آینده؛

سهم دانش بنیان ها از صندوق توسعه ملی افزایش می یابد

سهم دانش بنیان ها از صندوق توسعه ملی افزایش می یابد لیزر تگ: معاون توسعه، مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: مصوب شده است كه در سال ۹۷ سهم دانش بنیان ها از منابع صندوق توسعه ملی فراتر رود.به گزارش لیزر تگ به نقل از مهر، دكتر علیرضا دلیری در نشست خبری تحت عنوان «خطوط اعتباری و جذب سرمایه برای شركت های دانش بنیان و استارت آپ ها» اظهار داشت: یكی از مهمترین موضوعات اصلی در بین شركت های دانش بنیان بحث مالی است كه این نیاز باید برطرف شود.
وی اضافه كرد: شركت های دانش بنیان طرح های قابل ارتقایی دارند و افراد علمی پشت پرده شركت های دانش بنیان، نیازمند حمایت هستند و باید به آنها اعتماد شود تا بتوانند محصولی بر پایه دانش را وارد بازار كنند.
دلیری با تاكید بر اینكه ریسك پشتیبانی از این شركت ها قابل توجه نیست از این رو تدابیری در معاونت علمی برای پشتیبانی از آنها در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: تسهیلاتی برای تامین مالی شركت های دانش بنیان در نظر گرفته شده كه از دولت یازدهم به شركت ها عرضه شده است.
معاون توسعه، مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به فعالیت های معاونت علمی در جهت پشتیبانی از شركت های دانش بنیان طی ۱۰ ماه اخیر اظهار داشت: طی توافقاتی كه با بانك های دولتی و خصوصی داشته ایم در این مدت دو هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای شركت های دانش بنیان بوجود آمده است.
وی ادامه داد: این تسهیلات به صورت وام برای هزار و ۲۵۸ شركت عرضه شده است.
دلیری با اشاره به اینكه طی این ۱۰ ماهه و از ابتدای سال جاری با ۲۲ بانك توافقاتی داشتیم تا تسهیلاتی به شركت های دانش بنیان پرداخت كند، اضافه كرد: هم اكنون فضایی به بانك ها حاكم شده كه بخش هایی از تسهیلات خویش را در اختیار شركت های دانش بنیان قرار دهند تا در نتیجه آن اقتصاد كشور متحول شود.
بانكها به شركتهای دانش بنیان اعتماد كردند
وی با تاكید بر اینكه اكنون بانك ها به شركت های دانش بنیان اعتماد می كنند، خاطرنشان كرد: این فضای رقابتی بین بانك ها برای پشتیبانی از شركت های دانش بنیان و فعالیت های بر پایه دانش بوجود آمده است كه این نكته قابل توجهی به حساب می آید.
معاون توسعه، مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاكید بر اینكه راه نجات اقتصاد كشور توجه بر اقتصاد دانش بنیان است، اظهار داشت: طی ۱۰ ماه گذشته ۹۰ درصد تسهیلات پرداختی به شركت های دانش بنیان توسط بانك ها بوده كه ۸۳ درصد این حمایت ها از جانب بانك های خصوصی صورت گرفته است.
وی ادامه داد: ۱۷ درصد حمایت هایی كه از جانب بانك ها بوده توسط بانك های دولتی انجام گرفته و این نشان داده است تعداد پروژه هایی كه در بانك های خصوصی حمایت شده بیشتر است.
وی خاطرنشان كرد: در معاونت علمی بستری در قالب فعالیت های سرمایه گذاری، ضمانت، تامین مالی با استفاده از وقف، بیمه، بورس، سرمایه گذاری های بین المللی و... برای شركت های دانش بنیان فراهم آمده است.
معاون توسعه، مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه كرد: مشكل اساسی شركت ها این است كه بوروكراسی ورود به بانك ها را مسلط نیستند، از این رو باید تیم تخصصی داشته باشند، سرمایه گذار جذب كنند تا بتوانند بازار را بشناسند و بر مبنای آن به فعالیت های خود ادامه دهند.
دلیری در مورد عرضه ضمانت نامه به شركت های دانش بنیان اظهار داشت: هم اكنون بیش از ۶۰۰ ضمانت نامه از جانب صندوق های پژوهش و فناوری به شركت ها عرضه شده است. علاوه بر این صندوق ها در صدد هستیم بانك ها را درگیر ضمانت نامه كنیم؛ به این معنا كه ضمانتنامه به شركت های دانش بنیان از جانب بانك ها عرضه شود.
وی در مورد مبحث سرمایه گذاری برای پشتیبانی از شركت های دانش بنیان ادامه داد: در منابع ریالی صندوق توسعه ملی هم صحبت هایی شده تا ۲۰ تا ۳۰ درصد كل منابع ریالی این صندوق را به دانش بنیان ها اختصاص دهیم.
سهم دانش بنیانها از صندوق توسعه ملی افزایش می یابد
معاون توسعه، مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: در آخرین جلسه صندوق مصوب شده كه در سال ۹۷ سهم دانش بنیان ها از منابع صندوق توسعه ملی فراتر رود و بتوانند به راحتی به فعالیت های دانش بنیانی خود ادامه دهند.
دلیری در مورد سرمایه گذاری برای شركت های دانش بنیان از جانب معاونت علمی اظهار نمود: كار سرمایه گذاری جدید شروع شده و تابحال حدود دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان منابع با استفاده از نهادهای مختلف تامین شده كه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان آن جذب سرمایه گذاری شده است.
وی با اشاره به اینكه سازمان اوقاف ۲۰ درصد منابع خویش را به وقف علم و فناوری مختص كرده است، اظهار داشت: ما در صدد هستیم به همه حوزه های تامین مالی ورود پیدا نماییم زیرا منابع كافی در كشور وجود دارد فقط این منابع باید به درستی مدیریت شود.
معاون توسعه، مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: یكی از این منابع وقف است كه تابحال توانسته به خوبی در حوزه فناوری سرمایه گذاری كند.
آمار تسهیلات عرضه شده به شركت های دانش بنیان
دلیری در مورد فعالیت بانك ها برای عرضه خدمات به شركت های دانش بنیان اظهار داشت: پرداخت تسهیلات ماهیانه بانك ها از فروردین تا آذر ماه از مبلغ ۱۵۳ میلیارد تومان به ۴۰۰ میلیارد تومان در آبان ماه رسیده است.
وی ادامه داد: تعداد پروژه ها هم از ۱۱۴ پروژه به ۱۴۹ پروژه رسیده و باوجود اینكه تعداد پروژه ها افزایش چشمگیری نداشته ولی جمع مبلغ پرداختی از جانب معاونت نزدیك به سه برابر شده كه نشان از كیفی تر شدن ورود بانك ها به حوزه پشتیبانی از شركت های دانش بنیان است.
وی اضافه كرد: جمعا در چند سال قبل حدود بیش از هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از منابع معاونت علمی و صندوق نوآوری و شكوفایی به شركت های دانش بنیان تسهیلات پرداخت شده است كه حدود ۴۰۰ میلیارد تومان از منابع معاونت و ۸۳۰ میلیارد تومان از منابع صندوق نوآوری و شكوفایی تامین شده است.
دلیری در مورد استارت آپ ها اظهار داشت: معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری هم به این مورد تاكید دارد كه نباید به استارت آپ ها اعطا شود زیرا این تیم ها می توانند با دریافت وام با شكست مواجه شوند.
وی ادامه داد: استارت آپ ها می توانند با استفاده از بازارهای سرمایه و صندوق های جسورانه حمایت شوند تا بتوانند محصولی بر پایه دانش را به بازار ارائه نمایند.
معاون توسعه، مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مورد عرضه بیمه به شركت های دانش بنیان اظهار نمود: این مورد حوزه پیچیده ای دارد كه صحبت هایی در این زمینه با بیمه مركزی شده ولی هنوز مدل خاصی برای عرضه بیمه به محصول و شركت ها تدوین نشده است.

1396/12/07
16:59:54
5.0 / 5
4769
تگهای خبر: استارت آپ , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است