بازی لیزر تگ در ایران

بیم و امید مرگ سرنشینان هواپیما، بازگشت اجساد

بیم و امید مرگ سرنشینان هواپیما، بازگشت اجساد لیزر تگ: با گذشت سه روز از مفقود شدن هواپیمای «آسمان» در مسیر تهران-یاسوج، ظهر امروز (سه شنبه) لاشه این هواپیما پیدا شد و خبر سقوط آن را با احتمال مرگ تمامی سرنشینان حدودا تأیید كرد.


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، همان گونه كه در سه روز گذشته مهم ترین اخبار به حادثه سقوط هواپیمای آسمان در مسیر تهران-یاسوج اختصاص یافته و با عنایت به مفقود شدن لاشه این هواپیما، سرنوشت آن به همراه ۶۶ مسافرش مشخص نبود، پیش از ظهر امروز در بیم و امید سقوط هواپیما و یافتن سرنشینان، در نهایت لاشه هواپیمای مفقودشده توسط نیروهای هوافضای سپاه پاسداران پیدا شد.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صفحه اینستاگرام خود درباره مكان احتمالی مفقود شدن هواپیما و احتمال روشن بودن گوشی یكی از مسافرین، با عرضه توضیحاتی اظهار داشته بود: تلفن همراه یكی از مسافرین بعد از ناپدید شدن هواپیما روشن بوده و تا ساعت هفت عصر همان روز در دسترس بوده و سپس به علت احتمالی اتمام باتری خاموش می گردد. موقعیت تلفن همراه در سایت روستای كهنگان سمیرم بوده است.

به دلیل شرایط خاص جوی و سقوط هواپیما در ارتفاع، یافتن لاشه آن دشوار بود. ایسنا در گزارشی به دلیل تاخیر در یافتن لاشه هواپیما پرداخته كه حاكی می باشد، صنعت هوایی جهان در چنین مواقعی، در كنار موقعیت دقیق هواپیما در رادار، كلیه هواپیماهای مسافربری را مجهز به یك سیستم سینگال دهنده به نام ELT كرده است كه در زمان حادثه و اتفاق های ناگوار برای هواپیما فعال می گردد. اما این سیستم برای هواپیمای آسمان كاری از پیش نبرده؛ تا جایی كه خیلی از ابهام ها به این سمت رفت كه شاید هواپیمای سقوط كرده فاقد این سیستم بوده است؛ موضوعی كه مسئولان سازمان هواپیمایی كشوری آن را رد كرده اند.

همچنین بحث هایی مطرح بود كه شاید در زمان ارسال اطلاعات ماهواره ای برای دریافت این سینگال فعال نبوده كه به نظر می رسد سه روز بعد از این حادثه این فرضیه هم چندان با واقعیت سازگار نیست. عدم اطلاع رسانی از جانب خلبان مرتبط با شرایط بحرانی هواپیما پیش از سقوط هم یكی دیگر از فرضیه هایی است كه به این نتیجه می رسد كه شاید سیستم ELT هواپیما فعال نشده است كه البته با عنایت به توضیحات كارشناسان این صنعت این رادار بعد از ضربه یا حادثه ای كه برای هواپیما به وجود می آید، به صورت خودكار فعال می گردد. ازاین رو پاسخ به این چراها، همچنان در كوه های دنا و بعد از پیدا شدن قطعات مختلف هواپیما همچون جعبه سیاه خواهد بود.

علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی كشور با پیدا شدن مكان لاشه هواپیما، هدف بعدی را پیدا كردن علت وقوع حادثه دانست و با اشاره به اینكه این هواپیما مجهز به سیستم ELT بوده اما علت عمل نكردن آن مشخص نمی باشد، اظهار داشت: تمام هواپیماهای سبك و سنگین ما به این سیستم مجهز هستند. هواپیمای مذكور هم از آن برخوردار بوده اما علت اینكه چرا عمل نكرده، هنوز مشخص نمی باشد و بسیاری موضوعات دیگر پس از پیدا شدن جعبه سیاه هواپیما روشن می گردد.

از طرفی مهابادی، مدیرعامل شركت فرودگاه ها با اشاره به اینكه از رادار بهره برداری های مختلفی می نماییم كه یكی از آنها ایمنی است، اضافه كرد: آنچه ایمنی می آورد، صرفا تجهیزات نیست بلكه اجرای درست دستورالعمل هاست. ما در سازمان رادار خریدیم و توسعه دادیم. هم اكنون فرودگاه های امام (ره)، مهرآباد، اصفهان، شیراز و مشهد از رادار برخوردار می باشند. فرودگاه بندرعباس هم در آینده به آن مجهز می گردد. اما فرودگاه یاسوج نیاز به رادار نداشت. زیرا ترافیك آن بالا نبود. در همه جای دنیا هم همچون اروپا و آمریكا در مناطقی كه ترافیك پایین است، رادار نصب نمی كنند. با این حال برنامه توسعه رادار را دنبال می نماییم. ما طی سال های گذشته به علت تحریم های بین المللی چالش هایی در این خصوص داشتیم.

بیشترین افت برای پول، امروز برای ماست

در یكی از خبرهای اقتصادی، اسدالله عسگر اولادی، رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و روسیه اعلام نمود كه برقراری پیمان پولی میان ایران و روسیه هنوز برقرار نشده است و هم اكنون یكی از موانع در این زمینه افت ۱۵ تا ۲۰ درصدی ارزش ریال ایران طی پنج سال اخیر است. ارزش پول روسیه در مقطعی حدود پنج تا ۱۰ درصد پایین آمد ولی دوباره احیا شده است و وضعیت بهتری دارد اما امروز بیشترین افت برای پول ما است؛ به طوریكه در پنج سال اخیر حدود ۲۰ درصد ارزش واحد پولی ایران سقوط كرده است.

وی همینطور مهم ترین موانع را اختلاف بانك های مركزی ایران و روسیه سر مبادله با یكدیگر دانست و اظهار داشت: بالاخره پس از چند ماه باید ارز مبادله شود و هنوز تفاهم كامل حاصل نشده است و به پای قرارداد نرسیده ایم اما مذاكرات ادامه دارد. یك ماه آینده در ۱۵ اسفند در مسكو با روسیه كمیسیون مشترك دارم كه امیدواریم در این كمیسیون مشترك مبحث پیمان پولی با روسیه نهایی شود.

دعوا بر سر نفع و ضرر تجارت ترجیحی ایران و تركیه

ایسنا در گزارشی به مدلهای تجاری پرداخته كه در سال های اخیر در مناسبات ایران با كشورهای مختلف بخصوص كشورهای همسایه برقرار شده، تجارت ترجیحی است. تجارت ترجیحی شكلی از مبادله تجاری است كه دو كشور با یكدیگر توافق می كنند به منظور تسهیل مراودات تجاری و عملیات صادرات و واردات، تعرفه بعضی از كالاها را پایین بیاورند.

رضا كامی، رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و تركیه درباره اینكه تجارت ترجیحی با تركیه چقدر به نفع ایران بوده است، اظهار داشت: به صورت كلی آمار ۹ ماه گذشته نشان داده است كه صادرات ما به تركیه افزایش چشمگیری داشته است. با عنایت به آمارهای انتشار یافته با استفاده از مركز آمار تركیه، حدودا بیش از پنج میلیارد دلار صادرات ایران به تركیه بوده است در حالیكه صادرات تركیه به ایران حدود دو میلیارد دلار بوده كه مقایسه صادرات ما با تركیه در ۹ ماهه سال گذشته، حاكی از افزایش چشمگیر صادرات ما به تركیه است.

در طرف مقابل، مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت به شكلی به انتقاد از شرایط موجود پرداخته و اعلام نموده است: اگر قرار بود بنده تعرفه ترجیحی را به كشور تركیه پیگیری كنم، اساساً به این شكل امضا نمی كردم؛ چون كه عموما محصولات كشاورزی صادر و محصولات صنعتی وارد می شوند. معاون صادراتی وزیر صمت همینطور گفته كه تركیه ای ها در انتخاب كالاهای خود دقت نظر بالایی داشتند، اما این تعرفه لطمه ای به تولیدات داخلی پوشاك وارد نكرده است؛ چون كه مجموع حجم آن بین ۶۰ تا ۷۰ میلیون دلار است كه از این رقم ۲۴ تا ۲۵ میلیون دلار پوشاك به شكل رسمی از تركیه وارد شده است.

تورم بهمن ماه، ۸.۳ درصد

در گزارش دیگری از سوی مركز آمار ایران، تورم كل بهمن ماه ۸.۳ درصد اعلام شد؛ در حالیكه تورم مناطق شهری هم ۸.۲ درصد اعلام شده است. درصد تغییرات شاخص كل (نرخ تورم كالاها و خدمات مصرفی خانوار) در دوازده ماه منتهی به بهمن ماه سال ۱۳۹۶ نسبت به دوره مشابه سال قبل برای كل كشور ۸.۳. درصد، مناطق شهری ۸.۲ درصد و مناطق روستایی ۹.۱ درصد است كه نسبت به همین اطلاع در دی ماه ۱۳۹۶، برای كل كشور و مناطق شهری ۰.۱ واحد درصد افزایش یافته است و برای مناطق روستایی ۰.۱ واحد درصد كاهش یافته است.

درصد تغییرات شاخص كل (نرخ تورم كالاها و خدمات مصرفی خانوار) در ۱۲ ماه منتهی به بهمن ماه سال ۱۳۹۶ نسبت به دوره مشابه سال قبل برای كل كشور ۸.۳ درصد، مناطق شهری ۸.۲ درصد و مناطق روستایی ۹.۱ درصد است كه نسبت به همین اطلاع در دی ماه ۱۳۹۶، برای كل كشور و مناطق شهری ۰.۱ واحد درصد افزایش یافته است و برای مناطق روستایی ۰.۱ واحد درصد كاهش یافته است.

اعتماد ۲۵ هزار میلیاردی به پنج موسسه غیرمجاز

مروری بر آنچه كه در تعاونی ها و موسسات غیرمجاز گذشته در گزارش ایسنا، از این حكایت دارد كه در پنج تعاونی ثامن الحجج، افضل توس، وحدت، البرز ایرانی ها و همینطور فرشتگان بیش از دو میلیون و ۲۸۴ هزار نفر در زمانی فعالیت آنها سپرده گذاری كرده اند كه مبلغی حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان از این محل جذب كردند.

با وجود اینكه فعالیت غیرمجازها كه از مخربان بازار پول بودند، به آخر رسیده ولی مراحل پس از این توقف و رسیدگی به وضعیت مالی آنها شرایط چندان خوبی را به همراه نداشت؛ به صورتی كه تأمین منابع برای پرداخت به سپرده گذاران قابل توجه آنها بسیار برای بانك و شبكه بانكی پرحاشیه شد.

گرچه اعطای خط اعتباری بانك مركزی با وثیقه گرفتن املاك و دارایی های این تعاونی ها انجام می گردد ولی تابحال گزارش مشخصی در مورد اینكه چه میزان از دارایی ها شناسایی و با چه مبلغی بعنوان وثیقه در بانك مركزی قرار گرفته، عرضه نشده است. از جانب دیگر حتی اگر ملكی هم بعنوان وثیقه قرار گرفته، مشخص آن است كه فعلا فروشی انجام نشده و مبلغ نقدی در ازای ارقام كلانی كه از بانك مركزی خارج شده، برنگشته است.

گل هایی با قیمت چندصد هزار تومان!

گل های رز جاویدان كه به قول تولیدكنندگانشان فریز شده و دو تا سه سال باقی می مانند، قیمتی حدود ۱۰۰ تا بیش از ۱۵۰ هزار تومان به ازای هر شاخه دارند و مشخص نمی باشد كه چرا این محصول با وجود تولید در داخل ایران باید وارد شود و با قیمت های نجومی و عجیب و غریب به دست مردم برسد.

در حالی كه مدیرعامل شركتی كه این گل ها را وارد می كند، دلیل بالا بودن قیمت آن را خریداری از اكوادور و عبور از كشورهای فرانسه و هلند عنوان كرده و ادعا می كند این محصول با مجوز وارد می شود، مهدی قائمیان، معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات در این باره می گوید، هیچ مجوزی برای واردات گل های شاخه بریده صادر نشده است و هرگونه گل شاخه بریده وارداتی قاچاق به حساب می آید.

غلامحسین سلطان محمدی، رئیس اتحادیه تولیدكنندگان گل و گیاه تهران هم می گوید: گل های شاخه بریده بخصوص رز به اندازه كافی در ایران تولید می گردد و بنابراین نیازی به واردات آن نداریم كه مجوزی برای وارداتش داده شده باشد. ازاین رو رزهای جاویدان خارجی در بازار كه توسط شبكه های مجازی تبلیغ می شود، قاچاق به حساب می آید و وزارت جهاد كشاورزی باید آن را جمع آوری كند.

تأمین منافع قاچاقچیان با مصوبه مجلس!

به رغم مخالفت های مختلف با افزایش عوارض سیگار، با مصوبه ای برای افزایش ۷۵ ریالی در هر نخ تولیدات با برند ایرانی، ۱۵۰ ریالی تولیدات مشاركتی، ۲۵۰ ریالی تولیدات با برند بین المللی و ۶۰۰ ریالی سیگارهای وارداتی مواجه شدیم. در این راستا محمدرضا تاجدار، رئیس انجمن تولیدكنندگان، واردكنندگان و صادركنندگان محصولات دخانی درخواست دارد كه این مصوبه مورد واكاوی قرار گیرد؛ چراكه منافع قاچاقچیان با این مصوبه در قبال تولیدكنندگان داخلی تأمین شده است.

وی معتقد می باشد، با تصویب این مصوبه، ضربه هولناكی به كارخانه های برندهای ایرانی وارد و منافع كسانی تأمین شد كه از دایره اعمال قانون به دور هستند و می گوید: از آنجائیكه بیشترین سهم قاچاق در محدوده برندهای ایرانی قرار داشته این افزایش عوارض شكاف قیمتی برندهای ایرانی با سیگارهای مشابه قاچاق آن را به شدت افزایش داده و بازار داخلی را بیش از پیش در اختیار قاچاقچیان قرار می دهد. به تعبیری دقیق تر و با كمال تأسف می توان با قاطعیت گفت منافع قاچاقچیان در قبال تولیدكنندگان داخلی با این مصوبه تأمین شده و یقینا سال پیش رو سال بسیار سختی برای شركت های تولیدكننده برندهای ایرانی در حفظ و بقا خود خواهد بود.
1396/12/02
13:36:04
5.0 / 5
5036
تگهای خبر: تلفن همراه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است