بازی لیزر تگ در ایران
در راستای اجرای برنامه برش استانی محقق می شود؛

راه اندازی بانک سهم آب در استان قزوین

راه اندازی بانک سهم آب در استان قزوین به گزارش لیزر تگ، در جهت امضای توافق نامه برنامه برش استانی اقتصاد دانش بنیان قزوین، ظرفیتهای دانش بنیان به کمک بخش آب و کشاورزی این استان خواهند رفت.به گزارش لیزر تگ به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، صادق توسلی زاده، رئیس مرکز راهبری ستادهای توسعه اقتصاد دانش بنیان ضمن اشاره به این که برنامه برش استانی با هدف ایجاد هماهنگی بین دستگاههای اجرایی در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری شروع شد، اظهار نمود: در جهت تبدیل شدن استان قزوین بعنوان الگوی فعالیتهای دانش بنیان در کشور، اشتغال زایی نیروی انسانی نخبه استان، همگرایی بودجه و اعتبارات جهت توسعه اقتصاد دانش بنیان و افزایش تعداد شرکتهای دانش بنیان این استان، سند برش استانی قزوین به امضا رسید.
وی یکی از مهم ترین خصوصیت های برنامه برش استانی اقتصاد دانش بنیان را شناسایی مهم ترین ظرفیت ها و مزیت های این استان با هدف متمرکزکردن حمایت ها بر بخش های اقتصادی مستعد ارتقای ارزش افزوده استان قزوین و حل مسائل اصلی آن دانست و افزود: طبق مطالعات انجام شده، سیاست های اصلی درنظرگرفته شده در استان قزوین شامل توسعه شرکتهای دانش بنیان استان با محوریت صنایع صنعتی و کشاورزی؛ اولویت دهی به زنجیره های ارزش حوزه شیمیایی و توجه به حل نیازهای اساسی استان است.
توسلی زاده تصریح کرد: با عنایت به علاقه مندی و همراهی استاندار قزوین انتظار می رود در حوزه اعتبار مالیاتی موفقیت های قابل ملاحظه ای دیده شود، همینطور امید است از ظرفیتهای شرکتهای دانش بنیان، برای حل مسائل استان به بهترین شکل بهره گیری شود.
ایجاد شفافیت در منابع و مصارف با دانش بنیان ها
رئیس مرکز راهبری ستادهای توسعه اقتصاد دانش بنیان، یکی از موضوعات اصلی رونق و شکوفایی قزوین را آب استان دانست و اظهار داشت: قزوین در حوزه دانش بنیان کارهای بسیاری انجام داده است، همچون آن بازار سهم آب است که از یک سال و نیم پیش با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری کلید خورد؛ این بازار تلاش می کند به بهترین نحو ممکن انتفاع ذینفعان و ذی مدخلان در حوزه آب را تأمین کند.
وی افزود: این بازار که با عنوان بازار بهره وری آب شناخته می شود، با هدف ایجاد سامانه ای یکپارچه در رابطه با اطلاعات میزان تغذیه و برداشت از آبخوان به منظور مدیریت آب قابل برنامه ریزی، پیشگیری از اضافه برداشت و حسابداری آب شکل یافته است.
توسلی زاده ضمن اشاره به این که در این بازار تمام بهره برداران شامل کشاورزان، صنایع فعال منطقه و... می توانند با احراز شرایط، مبادرت به خرید یا فروش بخشی از سهم آب مازاد خود کنند، اظهار نمود: در سهم آب فقط سهم آب صرفه جویی شده قابل معامله است و فروشنده باید اثبات کند اهداف تخصیص آب را برآورده کرده است؛ مثلا کشاورز اثبات کند که حجم تولید محصول سالیانه را انجام داده است.
وی اضافه کرد: سقف سهم آب قابل فروش در این بازار ۱۰ درصد سهم آب سالیانه (منوط به حفظ حجم تولید) خواهد بود. در سالهای آتی سقف سهم آب قابل فروش ۱۰ درصد یا معادل میزان بهره وری ادعایی توسط بهره بردار است. در این بازار خریدار صنعت، آبفا و خدمات هستند. از طرفی به منظور افزایش بهره وری آب در استان بازار آب کشاورزی به آن افزوده شد.
به گفته رئیس مرکز راهبری ستادهای توسعه اقتصاد دانش بنیان، خریدار در این بازار تنها کشاورزان هستند و سقف سهم آب قابل فروش در این بازار توسط هر کشاورز حداکثر ۴۰ درصد سهم آب سالیانه است (این عدد سالیانه تعیین می شود).
راه اندازی بازار سهم آب در استان قزوین
توسلی زاده به روز شدن وضعیت پرونده ها و منصوبات چاه، پاسخ به نیازهای جدید از محل صرفه جویی، حفظ و بهبود وضعیت آب در آبخوان و بهره وری آب را همچون اهداف نهایی بازار آب در استان قزوین برشمرد و خاطرنشان کرد: کمک به کشف ارزش واقعی اقتصاد آب در استان قزوین توسط مکانیسم اجتماعی و بدون دخالت سیستم های حاکمیتی، ترغیب به افزایش بهره وری مصرف آب (به ویژه در کشاورزی)، ایجاد یک بستر قانونی (آزمایشی) برای مبادلات آبی که تا پیش از این در لایه های زیرین جامعه و به شکل غیرقانونی درحال انجام بوده، از دیگر اهداف است.
وی افزود: همینطور ایجاد یک شیوه جدید برای ذخیره آب در آبخوان دشت قزوین و استفاده از جامعه شناسان بعنوان تسهیل گر اجتماعی در پروژه بازار سهم آب استان قزوین هم همچون نقاط قوت احصاء شده در اجرای اخیر بازار سهم آب استان قزوین به همت دانش بنیان ها است.
رئیس مرکز راهبری ستادهای توسعه اقتصاد دانش بنیان در انتها ضمن اشاره به این که برای توسعه بازارها و ایجاد شفافیت لازم و مدیریت برداشت آب در دشت قزوین یک تفاهمنامه چهارجانبه با حضور ستاد آب اقلیم و محیط زیست معاونت علمی ریاست جمهوری، استانداری قزوین، شرکت آب منطقه ای و شرکتهای دانش بنیان منعقد گردید، خاطرنشان کرد: بر این اساس، بانک سهم آب در استان قزوین راه اندازی خواهد شد. همینطور این بانک وظیفه مدیریت و کنترل برداشت آب های زیرزمینی استان را بر عهده دارد و حسابداری آب را برای نخستین بار در کشور عملیاتی می کند. طی سه سال دوره اجرایی بانک تمامی بهره برداران شامل کشاورزان، صنایع فعال منطقه و... در بانک سهم آب حساب خواهند داشت.
معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با عنایت به ظرفیتهای موجود در قانون جهش تولید دانش بنیان، برنامه ای جدید تحت عنوان «برنامه برش استانی اقتصاد دانش بنیان» را با هدف توسعه عدالت منطقه ای در رشد متوازن اقتصاد و اشتغال دانش بنیان در استان قزوین و حل مسائل منطقه ای آن در دستور کار خود قرار داده است که متمرکز بر فعال سازی ظرفیت استانداری قزوین در توسعه زیست بوم دانش بنیان استان است.


منبع:

1403/04/10
09:30:22
0.0 / 5
147
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
x
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است