بازی لیزر تگ در ایران

قانون عجیب فروش خطوط رند تلفن ثابت و پاسخ مخابرات

قانون عجیب فروش خطوط رند تلفن ثابت و پاسخ مخابرات به گزارش لیزر تگ، بعضی از مشترکان می گویند هنگام فروش تلفن ثابت خود متوجه شده اند که شماره تلفن ثابت آنها بعد از تعیین معیارهایی شامل شماره های رند و با ارزش به حساب می آید و در نتیجه امکان فروش آنرا ندارند مگر این که هزینه رند بودن را به مخابرات بپردازند. در اینباره شرکت مخابرات ایران اعلام نموده که برای این مشترکان تسهیلات خوبی را در نظر گرفته که ۹۰ درصد محدودیت ها با آن برداشته می شود.به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، بعضی از مشترکان اعلام می گویند هنگام فروش تلفن ثابت خود متوجه شده اند که شماره تلفن ثابت آنها بعد از تعیین معیارهایی شامل شماره های رند و با ارزش شمرده می شود و در نتیجه امکان فروش آنرا ندارند مگر این که هزینه رند بودن را به مخابرات بپردازند.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی در مهر ماه سالجاری طی اطلاعیه ای اعلام نموده بود تعرفه خدمات تغییر نام و تغییر مکان خطوط تلفن ثابت باید برپایه مبالغ تعیین شده در مصوبه شماره ۲ جلسه ۳۲۴ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات از متقاضیان دریافت شود. سقف هزینه تغییر نام و تغییر مکان خطوط ثابت حقیقی به ترتیب ۳۸ هزار و ۳۰۰ تومان و ۱۴۹ هزار و ۳۰۰ تومان است. همینطور سقف هزینه تغییر نام و تغییر مکان خطوط ثابت حقوقی به ترتیب ۷۳ هزار و ۶۰۰ تومان و ۱۶۲ هزار و ۵۰۰ تومان و دریافت مبالغ اضافی با عنوان تعرفه خطوط رند از مشترکانی که مالک خطوط رند هستند، تخلف شمرده می شود.

مشترکانی که با چنین درخواستی مواجه گشته اند و از آنها مبالغ اضافی دریافت شده است می توانستند برای ثبت شکایت به سامانه ثبت و پاسخگوئی به شکایات (سامانه ۱۹۵) به آدرس http: //۱۹۵.cra.ir رجوع کنند.

در همین رابطه، داوود زارعیان - معاون تجاری و خدمات مشتریان شرکت مخابرات ایران - در گفتگو با ایسنا، در رابطه با این مساله اظهار داشت: دو دسته شماره های رند داریم، یک دسته شماره هایی که مشتریان بعنوان شماره رند از ابتدا از شرکت مخابرات خریداری نموده و دسته دیگر شماره های رندی است که مشترک خریداری نکرده بلکه به صورت تصادفی برای مشترک ثبت شده است.

وی اضافه کرد: برپایه پروانه شرکت مخابرات ایران این دسته از شماره ها (دسته دوم) در واقع مالکیتی ندارد البته تا آن زمان که خود فرد بخواهد از آن استفاده نماید، می تواند آنرا در اختیار داشته باشد؛ در واقع مشترک برای این دسته از شماره های رند تلفن ثابت در ابتدا هزینه ای پرداخت نکرده است.

زارعیان اظهار داشت: ازاین رو با توجه دسته دوم شماره های رند که طبق پروانه برای شرکت مخابرات است، در مرحله اول سه گونه تسهیلات برای آنها که به صورت تصادفی برای مشترک انتخاب شده توسط این شرکت در نظر گرفته شده است. یکی این شماره ها می تواند برای خود مالک جا به جا شود؛ دوم اگر خانه فروخته شده است، شماره به نام مالک می شود و سوم اگر این خط ورثه ای شد، باز هم نقل و انتقال به انجام می رسد.

وی ادامه داد: با این تسهیلات در نظر گرفته شده ۹۰ درصد محدودیت ها برداشته شده است. تنها نکته ای که وجود دارد اینست آیا این خط خرید و فروش بشود یا خیر؟ در پاسخ میتوان گفت این کار باید برپایه امکانات فنی صورت گیرد که امکان جابه جایی خط به هر نقطه ای که لازم است وجود دارد یا نه. در حال حاضر دراین زمینه هم اقداماتی انجام می دهیم تا به چه ترتیبی میتوان به مشترکان کمک کرد تا با مشکلی مواجه نشوند. ازاین رو شرکت مخابرات ۹۰ درصد مشکلات را با سه تسهیلاتی که به تازگی در نظرگرفته برداشته است.

معاون تجاری و خدمات مشتریان شرکت مخابرات ایران با اعلان اینکه شماره های رندی که در ابتدا توسط مشترکان خریداری شده اند و هزینه آن پرداخته شده است، هیچ محدودیتی ندارد و مشترکان می توانند به سادگی آنرا نقل و انتقال یا خرید فروش کنند، اشاره کرد: البته همه این موارد یک شرط برپایه مصوبات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دارد و آن اینست که ما امکانات فنی داشته باشیم.

وی در رابطه با هزینه های شماره های رند هم اظهار داشت: هزینه های شماره های رند به صورت مثال اگر ۴ عدد مشابه یکدیگر باشند یا ۲ عدد مشابه و غیره، دستورالعمل مفصلی دارد که باتوجه به میزان رند بودن هزینه آن مشخص می شود؛ همینطور شرکت مخابرات درصدد است برای شماره های رند تلفن ثابت موجود در شبکه شرایط مزایده فراهم آورد که هرکسی خواست خط مورد نظر خویش را در مزایده انتخاب نماید.

طبق این گزارش، طی سالهای قبل اعلام شده بود هزینه خرید یک خط تلفن ثابت کمی بیشتر از ۵۰ هزار تومان است اما همانند خطوط تلفن همراه، خط های تلفن ثابت هم در صورت رند بودن قیمت هایی به مراتب بالاتر پیدا می کنند و در بسیاری موارد این قیمتها به چند میلیون تومان هم می رسد. در سال ۱۳۸۸ شرکت مخابرات ایران بخشنامه ای در رابطه با شماره های رند به تصویب رساند و بر این اساس شماره های رند برای فروش به مراکز مخابراتی سپرده شد. طبق بخشنامه، شماره ها در چارچوب ۴ گروه الماس، طلایی، نقره ای و سفارشی (برنز) دسته بندی شدند و بر طبق این گروه ها قیمتی هم برای آنها تعیین شد.

اگرچه بنابر گفته های یکی از مسؤلان شرکت مخابرات استان تهران در سالهای قبل، واگذاری تلفن های ثابت رند تنها به خط های نقره ای و برنزی محدود شد و خط های طلایی و الماس واگذار نمی شدند اما بر مبنای بخشنامه مذکور، قیمت فروش هر شماره رند برنز ثابت ۳۵۰ هزار تومان، شماره رند نقره ای ۷۵۰ هزار تومان و شماره رند طلایی دو میلیون تومان تعیین شد و برای شماره هایی که جزو شماره های گروه الماس به شمار می روند هم بالاترین قیمت پیشنهادی در نظر گرفته شده بود.

در سال ۱۳۹۰ شرکت مخابرات ایران تصمیم به واگذاری شماره های رند از راه مزایده گرفت و در استان تهران به فروش این شماره ها اقدام کرد؛ البته مخابرات یک دفعه تمام خطوط خویش را به مزایده نگذاشت و تصمیم گرفت که این طرح در چند مرحله اجرا شود که اولین مرحله با فروش ۷۰ شماره رند شروع شد که البته در این دوره هم مخابرات برای عرضه شماره های الماس دست نگه داشت.

پس از دو دوره مزایده خطوط رندی که همچنان در دست مخابرات باقی مانده بود به مراکز مخابراتی سپرده شد و این امکان وجود داشت در این مراکز میتوان نسبت به خرید خط های برنزی و نقره ای اقدام نمود اما واگذاری خط های طلایی و الماس گفته شده بود میسر نیست. به غیر از شرکت مخابرات، خطوط تلفن ثابت نو و یا کارکرده در بازار آزاد هم به فروش می رسند که دراین زمینه هم در اکثر موارد مانند طرح های الماس مخابرات فروشندگان ترجیح می دهند خط خویش را به بالاترین پیشنهاد ممکن واگذار کنند.

مروری کوتاه بر آگهی های تبلیغاتی که طی سالهای قبل دراین زمینه در فضای مجازی انتشار یافته گویای آنست که گاها قیمت یک خط تلفن ثابت رند از ۶۰۰ یا ۷۰۰ هزار تومان شروع شده و در موارد مختلف برای فروش خط های رند معمولی قیمت ۵ تا ۶ میلیون تومانی امری طبیعی و متداول شمرده می شود. اما بعضی از فعالان بازار فروش خطوط تلفن ثابت گفته اند در مناطق مختلف شهر قیمت خطهای تلفن ثابت که شماره های بسیار رندی دارند به بالای ۱۰۰ میلیون تومان هم می رسد؛ بعنوان مثال برای خرید خطی که هفت شماره یکسان داشته باشد و تنها یک رقم آن با بقیه شماره ها فرق داشته باشد، باید حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان هزینه کرد. البته برخی فروشندگان هم هستند که مشخص نیست با چه دلیل و مجوزی اما برای فروش خط، باید بدانند که آن شماره را برای چه کسب وکار و به چه منظوری درخواست می شود تا بعد از بررسی در جلسات مختلف اعلام کنند که آن خط را با چه قیمتی در اختیار قرار خواهند داد.
1401/09/12
10:39:50
0.0 / 5
265
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است