بازی لیزر تگ در ایران

انعقاد تفاهمنامه همکاری مشترک در زمینه گیاهان دارویی

انعقاد تفاهمنامه همکاری مشترک در زمینه گیاهان دارویی به گزارش لیزر تگ، با حضور استاندار سیستان و بلوچستان و رئیس جهاد دانشگاهی تفاهمنامه همکاری مشترک این نهاد و جهاد کشاورزی استان در زمینه گیاهان دارویی و فرآورده های مرتبط به امضا رسید.به گزارش لیزر تگ به نقل از جهاد دانشگاهی، بامداد امروز پنجشنبه ۳ آذر ماه، در دومین روز سفر رئیس جهاد دانشگاهی به استان سیستان و بلوچستان، تفاهمنامه همکاری مشترک جهاد دانشگاهی و سازمان جهاد کشاورزی استان در زمینه گیاهان دارویی و فرآورده های در رابطه با حضور حسین مدرس خیابانی استاندار سیستان و بلوچستان و حسن مسلمی نائینی رئیس جهاد دانشگاهی به امضا رسید.
در این مراسم رئیس جهاد دانشگاهی ضمن تبریک ایام هفته بسیج بیان نمود: استان سیستان و بلوچستان در زمینه های مختلف دارای شاخص ها و پتانسیل های منحصر به فردی است.
مسلمی نائینی در ادامه اظهار داشت: سیستان و بلوچستان در زمینه فعالیت دانشگاهی و داشتن مراکز آموزشی علمی از استانهای تراز اول کشور به حساب می آید که وجود این مراکز خود می تواند پشتوانه علمی قوی برای انجام کارهای تحقیقاتی و کاربردی جهاد دانشگاهی در استان باشد.
رئیس جهاد دانشگاهی اظهار نمود: ظرفیت های سیستان و بلوچستان در زمینه های انرژی های نو همچون باد، خورشید و آب می تواند فرصت را برای جهاد دانشگاهی برای عرضه خدمات علمی و پژوهشی در استان فراهم آورد.
مسلمی نائینی همینطور ضمن اشاره به دوران مسئولیتش بعنوان مدیرکل بورس دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: در آن زمان نگاه ویژه ای به بورس دانشجویان مناطق کم برخوردار داشتم که خوشبختانه خیلی از دانشجویانی که در آن زمان بورس شدند الان شاهد خدمات آنها در استان سیستان و بلوچستان هستیم.
وی ضمن اشاره به این که الان هم این آمادگی برای پشتیبانی از مناطق کم برخوردار وجود دارد خاطرنشان کرد: این آمادگی در جهاد دانشگاهی است که سرمایه گذاری در مورد گیاهان دارویی، اصلاح نژاد دام همچون گاو اصیل سیستانی و مرغ بومی را انجام دهد.
رئیس جهاد دانشگاهی تصریح کرد: ظرفیت های جهاد دانشگاهی در بحث علمی، دانش بنیان و پژوهشی می تواند به کمک توسعه استان در قسمت های ذکر شده بیاید.
مسلمی نائینی اظهار داشت: در تفاهمنامه همکاری جهاد دانشگاهی و جهاد کشاورزی در مورد توسعه و فرآوری گیاهان دارویی این آمادگی را داریم تا از صنعت کشت گیاهان دارویی و کمک به بومیان منطقه جهت فروش و فرآوری این محصول در استان حمایت نماییم.
همچنین در این نشست استاندار سیستان و بلوچستان هم ۶ شاخص برای فعالیت جهاد دانشگاهی در استان را گیاهان دارویی، گاو اصیل سیستانی، مشاغل خانگی، ایده های نو و فناور، مباحث آموزشی و دانشگاهی و تولید دانش به محصول ذکر کرد.
مدرس خیابانی اظهار داشت: خوشنامی جهاد دانشگاهی در انجام فعالیتهای مختلف این نهاد را در کشور بعنوان یک برند و نهاد موفق تبدیل نموده است.
وی اظهار نمود: ما باید خودباوری که در جهاد دانشگاهی در زمینه چرخه تولید دانش و خلاقیت و نوآوری است به تولید ثروت و اقتصاد تبدیل نماییم و از این ظرفیت برای توسعه استان استفاده نماییم.
مدرس خیابانی تصریح کرد: جهاد دانشگاهی برای انجام فعالیتهای علمی، آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی خود باید در استان دارای پایگاه دائم شود و دستگاههای مرتبط همچون دانشگاه، اداره راه و شهرسازی و سازمان برنامه ریزی از این نهاد حمایت جدی داشته باشند.
استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: اعتماد به نفس و خودباوری در استان در مورد تولیدات فناور باید صورت گیرد که جهاد دانشگاهی در این حوزه می تواند به کمک ما در استان بیاید.
مدرس خیابانی تصریح کرد: اعتقاد بر اینست مطالعاتی که تا کنون در استان انجام شده باید تبدیل به محصول شود، از این پس کار مطالعاتی بر عهده دانشگاه ها و تولید محصول بر عهده بخش خصوصی و دولت می باشد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان هم در این نشست سطح زیر کشت گیاهان دارویی استان را ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار و با تولید بالغ بر ۲۰ هزار تن ذکر کرد و اضافه کرد: سیستان و بلوچستان دارای افزون بر ۲۰۰ گونه گیاهی زراعی، باغی، جنگلی و مرتعی است.
سید محمدرضا سید حسینی خاطرنشان کرد: در چارچوب این برنامه ۵ ساله توسعه کشت گیاهان دارویی که با هدف افزایش سطح زیر کشت و شکل گیری صنعت و بازرگانی گیاهان دارویی، ارتقای سطح درآمد کشاورزان و ایجاد زمینه های جدید اشتغال زایی و حفظ ذخایر توارثی و اهلی سازی گیاهان دارویی در سازمان جهاد کشاورزی دنبال می شود، ۶۵۰۰ هکتار سطح زیر کشت گیاهان دارویی سیستان وبلوچستان افزایش خواهد یافت.
حسینی بیان نمود: عمده گیاهان دارویی که در هدف برنامه توسعه کشت گیاهان دارویی قرار دارد شامل حنا، چای ترش، نیل یا وسمه، گل محمدی، سیر و زیره سبز، رازیانه، سیاهدانه، … است.
وی خاطرنشان کرد: برای تحقق توسعه گیاهان دارویی، تولید و توزیع انواع بذر، راه اندازی واحدهای فرآوری، اسانس گیری و گلاب گیری، راه اندازی مزارع الگویی با همکاری مراکز تحقیقاتی و همکاری با بهره برداران در کشت و صادرات محصولات تولیدی را در دستور کار سازمان جهادکشاورزی قرار داده ایم.
حسینی تصریح کرد: در برنامه توسعه سطح زیر کشت و تولید گیاهان دارویی، ایجاد صنایع تبدیلی و کارگاه های مورد نیاز هم بعنوان زنجیره ارزش برای فرآوری محصولات مد نظر قرار دارد.
تفاهم نامه همکاری مشترک در زمینه گیاهان دارویی و فرآورده های مرتبط به امضای سید محمدرضا سید حسینی رئیس سازمان جهادکشاورزی سیستان و بلوچستان و عباس صفدری رئیس جهاد دانشگاهی واحد سیستان و بلوچستان رسید.
دیدار با امام جمعه زاهدان.، حضور در جمع جهادگران استان و بازدید از کلینیک تخصصی دندانپزشکی جهاد دانشگاهی از دیگر برنامه های روز دوم سفر رئیس جهاد دانشگاهی است.


منبع:

1401/09/04
13:38:14
0.0 / 5
491
تگهای خبر: آموزش , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است