بازی لیزر تگ در ایران

کاربرد تصاویر ماهواره ای از مدیریت بحران و تعیین خسارت تا افزایش عملکرد مزارع کشاورزی

کاربرد تصاویر ماهواره ای از مدیریت بحران و تعیین خسارت تا افزایش عملکرد مزارع کشاورزی لیزر تگ: به اعتقاد پژوهشگران بهترین زمان مدیریت بحران، در زمان آرامش است؛ بدین جهت می توان با بهره گیری از فناوری های سنجش از دور و تصاویر ماهواره ای علاوه بر مدیریت بحران های لحظه ای چون سیل و زلزله، به کشاورزان برای افزایش سطح عملکرد یاری رساند.


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، دکتر بهروز ارسطو، عضو ستاد هوشمندسازی کشاورزی ایران و از پژوهشگران سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در نشست آنلاین سازمان فضایی با موضوع "کاربردهای ماهواره های سنجش از دور در پایش مخاطرات"، اظهار داشت: بشر از شروع ورود به زمین برای شناسایی پدیده ها با دو چالش "به شمارش آوردن" و "برقراری ارتباط با دیگران" مواجه بوده است و نقطه اوج این دو جریان ارتباطی در سال ۱۹۷۰ یعنی زمانی که پروسه ارتباطات و اطلاعات با یکدیگر پیوند خوردند، بوده است.
وی افزود: با ارسال ماهواره به فضا، امکان پدیده شماری بوسیله پردازش تصاویر ماهواره ای فراهم گردید، ولی به تدریج دنیا با ادبیات جدیدی چون تغییر اقلیم و مخاطرات طبیعی مواجه گردید.
ارسطو افزود: از طرف دیگر با افزایش دمای جهانی، بشر با فراوانی پدیده های طبیعی چون سیل ها، خشکسالی ها و طوفان ها مواجه شد؛ بدین جهت به فکر مدیریت مخاطرات افتاد.
این عضو سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، با اعلان اینکه برای مدیریت بحران دو رویکرد "مدیریت خطرپذیری" و "مدیریت بحران" عنوان شد، اظهار نمود: مدیریت بحران قدمت ۲۰۰ ساله در دنیا دارد و در این رویکرد پس از رخداد بحران های طبیعی، به دنبال مدیریت آن می روند، ولی هم اکنون پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که مدیریت خطرپذیری اثربخشی بالاتری در کاهش عوارض ناشی از مخاطرات طبیعی دارد؛ چونکه در مدیریت خطرپذیری به دنبال اقدامات پیشگیرانه برای مواجهه با مخاطرات طبیعی هستیم.
وی راهکارهای مدیریت خطرپذیری را شامل راهکارهایی چون پیش بینی و هشدار سریع دانست و افزود: راهکارهای مدیریت بحران، بیشتر معطوف به بعد از رخدادهای مخاطرات است؛ ولی در مدیریت خطرپذیری رویکردها مربوط به پیش از وقوع می شود و با بهره گیری از فناوری هایی چون سنجش از دور و تصاویر ماهواره ای نقشه مخاطرات استخراج و برمبنای آن برنامه ریزی می شود.
وی با اشاره به مزایای استفاده از تصاویر ماهواره ای برای کاهش اثرات مخاطرات طبیعی، تصریح کرد: استفاده از روش های دیگر به غیر از روش های سنجش از دور، زمان بر است، ولی با پردازش تصاویر ماهواره ای می توانیم در کوتاه ترین زمان، به مدیریت بحران ها بپردازیم.
ارسطو، نمونه کاربردهای سنجش از دور برای اعلام هشدار را نرم افزارهای مسیر یاب دانست و اظهار داشت: در صورتیکه بر روی این نرم افزارها، سیستم هشدار سیل اضافه شود، به افرادی که وارد چنین مناطقی می شوند، هشدارهای لازم داده می شود.
عضو ستاد هوشمندسازی کشاورزی ایران، مخاطرات طبیعی را شامل دو دسته بطئی و لحظه ای دانست و اظهار داشت: مخاطرات لحظه ای مانند سیل و زلزله به یک باره رخ می دهند و عوارض زیادی را در پی دارند، ولی مخاطرات بطئی مانند خشکسالی طی پروسه چند ساله پدیدار می شوند و بهترین زمان برای مدیریت این مخاطرات، در وضعیت آرامش است.
وی یکی دیگر از کاربردهای تصاویر ماهواره ای را برآورد خسارات ذکر کرد و اظهار داشت: نخستین نیاز بعد از رخداد مخاطرات طبیعی، تخمین خسارت است که با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای می توان بطور دقیق میزان خسارات ناشی از پدیده های طبیعی را برآورد کرد.
این محقق افزود: از دیگر کاربردهای ماهواره های سنجش از دور در زمینه کشاورزی است و با استفاده از این فنآوری می توان حتی به کشاورزان روش های بهینه افزایش عملکرد مزارع را اعلام نمود.1401/06/05
08:46:36
0.0 / 5
200
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است