بازی لیزر تگ در ایران

افتتاح نخستین اپراتور پایش هوشمند حریق

افتتاح نخستین اپراتور پایش هوشمند حریق به گزارش لیزر تگ نخستین اپراتور پایش هوشمند حریق کشور با استفاده اجرایی و عملیاتی از اینترنت اشیاء و با نام «الرت» افتتاح شد.


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، یکی از پروژه های اینترنت کشور تحت عنوان اپراتور پایش هوشمند سیستم اعلام حریق با هدف مانیتورینگ هوشمند حریق ساختمان های شهری و با همکاری سه جانبه سازمان آتش نشانی، سازمان فاوای شهرداری تهران و شرکت ارتباطات مبین نت، امروز در ساختمان پلاسکو و به یاد شهدای آتش نشان پلاسکو افتتاح شد.
در این مراسم، مهدی غیناقی - رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات مبین نت- با اشاره به اینکه یکی از آرزوهای قدیمی ما بحث هوشمندسازی صنعتی و سرویس خدماتی در کشور بوده است، اظهار داشت: امروز پس از شش ماه فعالیت توانستیم یک اپراتور هوشمند را به صورت رسمی راه اندازی نماییم. "الرت"، نخستین اپراتور پایش هوشمند حریق کشور و نخستین پروژه رسمی هوشمندسازی با استفاده اجرایی و عملیاتی از اینترنت اشیاء است. اگر ما قرار باشد با همان روش های قدیمی کار نماییم، به نتیجه نمی رسیم، ازاین رو لازم است از ظرفیت های تکنولوژی برای خدمات شهری و صنایع استفاده نماییم.
وی اظهار داشت: این شرکت از ابتدا سرویس وایمکس را عرضه می داد، در سال ۱۴۰۱ هم ما عرضه سرویس خدمت با استفاده از 5G را آغاز کردیم. پارادایم شیفت در شرکت این است که از عرضه خدمات ارتباطی (CSP) به سمت عرضه خدمات دیجیتالی (DSP) می رویم، این مفهوم بحث تحول دیجیتال است که برای همه سازمان ها اهمیت زیادی دارد و تکنولوژی روز در دنیا را همچون اینترنت اشیاء، خدمات ابری، بلاک چین و موارد این چنینی شامل می شود.
غیناقی تصریح کرد: بلوغ و پیشرفت شهرداری به جایی رسیده که هوشمندسازی را با استفاده از اینترنت اشیاء پیش برده است. در بحث هوشمندسازی به تنهایی نمی توان کاری را پیش برد و این اقدام در همکاری با شهرداری صورت گرفت. مهم ترین دغدغه در راه اندازی اپراتور پایش هوشمند اعلام حریق و نکته اصلی در آتش نشانی، زمان خبردار شدن از آتشسوزی و رسیدن به محل و اقداماتی برای کوتاه تر و دقیق کردن این زمان است، تا حتی اگر فردی در محل آتشسوزی حضور ندارد، امکان اعلام بموقع و با کمترین تبعات فراهم گردد.
در هوشمندسازی با یک عقب ماندگی مواجه هستیم
در این مراسم همینطور احمد صادقی -رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران- اظهار نمود: تهران نخستین شهری است که به این حوزه ورود پیدا کرده است، اما هم اکنون در بخش هوشمندسازی با یک عقب ماندگی جدی مواجه هستیم که با عنایت به وجود نخبگان و در اختیار داشتن توانمندی لازم، باید به نقطه خوبی در حوزه فناوری اطلاعات دست پیدا نماییم.
وی با بیان اینکه در حوزه هوشمندسازی شهر تهران باید به شش عنصر مردم، زندگی، دولت، حمل و نقل، اقتصاد و محیط زیست توجه گردد، اظهار داشت: شهر هوشمند نیازمند زیرساخت است؛ یکی از مهم ترین نیازهای شهر هوشمند در اختیار داشتن داده است که امیدواریم مدیریت جدید شهر تهران با حفظ حریم افراد، از داده ها برای هوشمندسازی شهر تهران استفاده نماید و با برقراری پل ارتباطی میان دستگاه ها و فراهم کردن زیرساخت، امکان مانیتورینگ در حوزه شهری فراهم گردد. الزامات هوشمندسازی نباید به اعلام حادثه حریق محدود باشد، بلکه در بخش اخطار سیل و زلزله هم فعال شود.
در ادامه، هادی محضرنیا - سرپرست سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران- با ابراز خرسندی از شروع به کار اپراتور پایش هوشمند حریق ساختمان اظهار نمود: طبق دستور شهردار تهران، همه ی ارکان شهرداری همچون سازمان فاوا موظف می باشند که هوشمندسازی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و تکنولوژی های جدید را سرلوحه مدیریت شهری قرار دهند و در این خصوص سازمان فاوای شهرداری تهران درحال برنامه ریزی، سیاستگذاری و تائید معماری و تکنولوژی مورد نظر برای پیاده سازی ابعاد شهر هوشمند است.
پروژه های هوشمندسازی نیازمند اکوسیستم فناوری در کشور است
وی ادامه داد: سازمان فاوای شهرداری تهران یک نهاد حاکمیتی، قانون گذار و تعیین کننده برنامه است اما برای پیاده سازی پروژه های هوشمندسازی در شهر نیازمند اکوسیستم فناوری در کشور هستیم و در دوره جدید مدیریت شهری به دنبال پرداختن به فرصت های سرمایه گذاری شهری هستیم. اخیرا پروژه پایش هوشمند اعلام حریق را بعنوان یکی از پروژه های موفق سرمایه گذاری بخش خصوصی در همایش فرصت های سرمایه گذاری شهری معرفی کرده ایم که با حمایت سه ضلع مثلث فاوا بعنوان سیاست گذار و بخش رگولاتوری، سازمان آتش نشانی بعنوان بهره بردار و شرکت مبین نت بعنوان سرمایه گذار بخش خصوصی به ثمر رسیده است.
سرپرست سازمان فاوای شهرداری تهران با بیان اینکه اپراتور پایش هوشمند اعلام حریق ساختمان نخستین پروژه عملیاتی شهر هوشمند در ایران است که مورد بهره برداری قرار می گیرد، اضافه کرد: در حوزه استفاده از اینترنت اشیاء گرفتار عقب ماندگی هایی هستیم که برای پیشبرد آن در شهر فرصت های بیشتری را برای بخش خصوصی فراهم می نماییم. در حوزه جذب بخش خصوصی و ارتباط با اکوسیستم فناوری تنها جذب اپراتورها در برنامه نیست بلکه علاوه بر لایه سرمایه گذاری در لایه جذب فناوری با شرکتهای متوسط و کوچک تر هم همکاری می نماییم.
همینطور قدرت الله محمدی -مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران- راه اندازی اپراتور پایش هوشمند اعلام حریق ساختمان را عاملی برای کاهش زمان حضور و امدادرسانی واحد عملیات عنوان نمود و اظهار داشت: استاندارد ما بر مبنای ثانیه هاست و با حذف عامل انسانی در اعلام حریق و اطلاع رسانی بطور حتم سرعت عملیات افزوده می شود.
وی به اهمیت راه اندازی اپراتور پایش هوشمند اعلام حریق ساختمان در بازار تهران بعنوان یک لزوم مهم تصریح کرد و اظهار داشت: آگاهی بموقع از آتشسوزی، در اختیار داشتن نقشه ها و نقشه معماری سبب می شود تیم عملیات بداند چه تجهیزاتی مورد نیازش است و راندمان عملیاتی افزوده می شود.
حمیدرضا صارمی -معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران- هم در مورد راه اندازی اپراتور پایش هوشمند اعلام حریق ساختمان اظهار داشت: نکته مهم آن است که شرکت خصوصی عرضه دهنده خدمات در نظر داشته باشد که این خدمات با قیمت مناسب به عموم جامعه ارائه شود تا با استقبال مواجه شود و هم خدمات آنها در حد روز اولی نباشد و باکیفیت و به صورت مستمر عرضه شود.
وی تصریح کرد: اپراتور پایش هوشمند اعلام حریق ساختمان باید با یک دامنه ی وسیع در تهران اشاعه پیدا کند و فراوانی استفاده و به کارگیری آن شامل همه ی ساختمان ها و مناطق شهری شود.
پیشگیری باید در اولویت سازمان آتش نشانی قرار گیرد
مهدی بابایی -رئیس کمیته ایمنی و جلوگیری از بحران شورای شهر تهران- هم با بیان اینکه توجه به ایمنی و پیشگیری باید در اولویت سازمان آتش نشانی قرار گیرد، اظهار نمود: هم اکنون چهار درصد بودجه شهرداری تهران به سازمان آتش نشانی اختصاص دارد که قسمت اعظم آن در حوزه عملیات، تجهیزات و توسعه ایستگاه است و انتظار ما این است که این رویکرد، با رویکرد پیشگیرانه جایگزین شود، همینطور بیشتر از ۹۰ درصد سرمایه انسانی آتش نشانی در حوزه عملیات فعال است، کمتر از ۵ درصد در حوزه پیشگیری و انتظار این است که در حالت ایده آل، این نسبت عوض شود. ما هرچه در حوزه پیشگیری هزینه نماییم، سرمایه گذاری است و جان شهروندان و آتش نشانان ما حفظ می شود.
بابایی همینطور اعلام نمود: پیرو مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در مورد ایجاد و توسعه پایش هوشمند حریق، راه اندازی سیستم هوشمند در ساختمان های شهرداری تهران باید در اولویت اول باشد.
مهدی چمران -رئیس شورای اسلامی شهر تهران- هم در این مراسم بیان نمود: در صورت بروز حادثه بازار تهران مشکلات زیادی همچون دسترسی دارد که به علت شلوغی، پیچیدگی و ازدحام می تواند مشکلات زیادی را رقم بزند، آن چنان که عصر هر روز کف بازار با ۲۵ سانتیمتر مقوا پوشانده شده که خطرآفرین است.
وی با گرامی داشت خاطره شهدای آتش نشان کشور و بخصوص شهردای حادثه پلاسکو، اظهار داشت: باید تبلیغات به کارگیری اپراتور پایش هوشمند اعلام حریق بگونه ای باشد که ابتدا در ساختمان های بزرگ و در ادامه در منازل استفاده گردد.1401/05/07
13:33:15
0.0 / 5
313
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است