بازی لیزر تگ در ایران
توسط یك شركت دانش بنیان؛

نقشه فاكتورهای سلامتی گیاه با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای تهیه شد

نقشه فاكتورهای سلامتی گیاه با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای تهیه شد لیزر تگ: یک شرکت دانش بنیان موفق به تهیه نقشه فاکتورهای سلامتی گیاه با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای جهت بررسی وقایع و دعاوی در پهنه وسیع ایران شد.یاسر ابراهیمیان قاجاری رییس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار مهر درباب ارائه نقشه فاکتورهای سلامتی گیاه با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای که ازطریق یک شرکت دانش بنیان انجام گرفته است، اظهار داشت: استفاده از تصاویر پردازش شده ماهواره ای یکی از روش های به صرفه و سریع جهت بررسی وقایع و دعاوی در پهنه وسیع ایران محسوب می شود.
وی با اعلان اینکه یکی از شرکتهای دانش بنیان درصدد بر آمده تا با ارائه نقشه فاکتورهای سلامتی گیاه با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای، دسترسی به نقشه های پردازش شده ماهواره از پروژه کوپرنیکوس سازمان فضایی اروپا را در دسترس قرار دهد، اظهار داشت: با بهره گیری از این نقشه ها، کنترل روی کشاورزان خصوصاً برای پایش اتفاقاتی که در گذشته رخ داده است، فراهم می آید.
به گفته ابراهیمیان، این شرکت با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای تحلیل با روش های سنجش از دور و هوش مصنوعی، نقشه ها و سفارش هایی را برای کشاورزان ارائه می دهد که می تواند مدیریت و تخصیص بهینه نهاده ها و محل وقوع لطمه ها را در اسرع وقت به بهره بردار اطلاع دهد؛ این اقدام سبب کاهش هزینه ها و افزایش تولید می شود.
وی اظهار داشت: تعیین کاربری اراضی، تعیین نوع کشت بصورت محلی (با استفاده از داده های زمینی)، مکان یابی تغییرات اراضی کشاورزی به مسکونی، قطعه بندی مزارع، تعیین پهنه مرطوب (کنترل آبیاری) از کاربردهای این سامانه طراحی شده در شرکت دانش بنیان است.
وی با اعلان اینکه این شرکت از طرف معاونت علمی حمایت شده است، اظهار داشت: پژوهشگران این شرکت با سه شرکت برتر فعال در حوزه اینترنت اشیا و کشاورزی، برای ارائه خدمات مشترک دارای زیرساخت یکپارچه همکاری می کند تا خدمات ماهواره ای و حسگرهای زمینی همکاران خودرا بصورت مشترک به کاربران ارائه نماید.
وی با اعلان اینکه این شرکت با شرکای تصویر بردار پهپادی، خدمات برداشت داده و پردازش تصویر مشترکی را حسب نیاز کارفرمایان ارائه می کند، عنوان کرد: ارائه تخمین میزان تبخیر و تعرق با اطلاعات ماهواره ای و تخمین میزان رطوبت موجود در خاک همچون اقداماتی است که توسط سامانه این شرکت دانش بنیان انجام می گیرد.
ابراهیمیان قاجاری افزود: بهره برداران می توانند با این داده ها زمین خودرا هوشمندتر مدیریت کنند.
همین طور مدیران مزارع می توانند صحت عملکرد خود و میزان تأثیر اقلیم و مدیریت را به صاحبان زمین ها اطلاع دهند و صاحبان زمین ها نیز از عملکرد مدیران مزارع باخبر شوند.
به گفته رییس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری، کارخانه های تولیدکننده مواد غذایی می توانند دشت هایی که محصولات خودرا از آن تامین می کنند را پایش کنند و زودتر از میزان تأثیر اقلیم و میزان ترمیم گیاهان بعد از وقوع رخدادها آگاه شوند.
وی اظهار داشت: بواسطه سامانه این شرکت دانش بنیان، امکان بررسی داده های ماهواره ای بطور منظم که در طول سالیان گذشته درحال برداشت بوده اند و بصورت رایگان در دسترس عموم هستند وجود دارد.
وی با اعلان اینکه امکان ارائه این خدمات در سراسر دنیا وجود دارد، اظهار داشت: جهت استفاده از این سامانه نیاز به حسگرهای زمینی برای تولید نقشه های فاکتورهای نسبی نیست.
به گفته رییس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری، این سامانه ارائه خدمات ارزان فقط برای هزینه تحلیل تصاویر را فراهم می آورد.
ابراهیمیان قاجاری اشاره کرد: در این طرح، اهتمام بر آنست تا با فراهم آوری دسترسی نقشه های مختلف به کارگزاران بیمه و آموزش آنها، میزان کارایی این نقشه ها در عمل به دست آید.
وی با اعلان اینکه تصاویر ماهواره ای حدود هر شش روز یکبار یک تصویر از هر نقطه در ایران را در دسترس قرار می دهد، عنوان کرد: نقشه های مختلفی از این تصاویر چند طیفی جهت بررسی مزارع و مدیریت کشاورزان بر روی آنها ازطریق یک شرکت دانش بنیان دانلود و پردازش می شود.
به گفته وی باتوجه به سطح وسیع مزارع در ایران و سطح پوشش بیمه ای نسبتاً مناسب، نظارت بر بیمه شدگان و صحت دعاوی آنها امر حیاتی برای بیمه گزاران محسوب می شود، این پایش ماهواره ای توسط شرکت دانش بنیان انجام می شود.
وی با اعلان اینکه این طرح با حمایت معاونت علمی به مرحله انعقاد قرارداد پژوهشی رسیده است، اظهار داشت: در همین راستا، استفاده از تکنولوژی های جدید برای نظارت بر بیمه شدگان قراردادی بین این شرکت دانش بنیان و صندوق بیمه کشاورزی از پیشروترین سازمان های دولتی بخش کشاورزی منعقد شد.


منبع:

1400/04/18
14:30:36
0.0 / 5
214
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است