بازی لیزر تگ در ایران
در دولتهای یازدهم و دوازدهم

اینترنت ۱۲۸ كیلوبیتی چطور به خاطره ها پیوست؟

اینترنت ۱۲۸ كیلوبیتی چطور به خاطره ها پیوست؟ به گزارش لیزر تگ در حالیکه تا چند سال پیش، مسئولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، اینترنت ۱۲۸ کیلوبیتی را برای کاربران کافی می دانستند، در دولت یازدهم و دوازدهم، اینترنت نسل سه و چهار در تلفن همراه و تبدیل از ADSL به فیبر نوری برای دسترسی به سرعت ۱۶ مگابیت برثانیه اینترنت ثابت، مورد توجه قرار گرفته است.


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، افزایش پهنای باند برای دسترسی به اینترنت پرسرعت و با کیفیت، موضوعی است که حدقل در ۱۰ سال قبل بارها مورد بحث قرار گرفته، چه زمانی که مسئولان وقت در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد بودند اینترنت، جزو کالاهای لوکس به حساب می آید و اینترنت ۱۲۸ کیلوبیتی برای دسترسی مردم کافی است، چه زمانی که کارشناسان حوزه اعلام نمودند برای ارتقای کیفیت سرویسهای کاربران خانگی لازم است حجم پهنای باند را تا چندین برابر افزایش دهیم و ۱۲۸ کیلوبیت برثانیه برای کاربر خانگی با معیارهای دنیا هیچ تناسبی ندارد.
بر این اساس بود که محمود واعظی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت یازدهم- درباره محدودیت های پهنای باند گفت: بطور قطع در زمینه توسعه ارتباطات و ICT از آنچه که به حوزه وزارت ارتباطات از تأمین زیرساخت ها و پهنای باند مربوط است، دریغ نخواهیم کرد. تمام اپراتورها و مخابرات هر چقدر پهنای باند بخواهند ما حاضریم در اختیار آنها قرار دهیم و این درحالی است که تا ماه ها پیش اپراتورها باید در صف انتظار برای پهنای باند می بودند.
اما داستان اینترنت ۱۲۸ کیلوبیتی و محدودیت های پهنای باند، حتی تا اوایل دولت یازدهم هم ادامه داشت؛ تاجایی که محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در این باره گفته بود: مسیر در پیش گرفته در دولت تدبیر و امید از سال ۱۳۹۲ به سمت توسعه فناوری اطلاعات بوده است، بسیاری از آن نگذشته که سه میلیون مشترک ADSL و ۳۰۰ هزار مشترک اینترنت موبایل داشتیم و هنوز مفهوم پهنای باند سریع جا نیفتاده بود و فاصله دیجیتال زیادی میان ایران و کشورهای منطقه وجود داشت و نگاه لوکسی نسبت به فناوری اطلاعات بود بطوریکه اشتراک ۱۲۸ کیلوبیت کافی دانسته می شد.
این در شرایطی است که طی سالهای گذشته، اپراتورهای سیار با سرمایه گذاری های خود دسترسی پهن باند سیار را توسعه داده اند، به صورتی که همه شهرهای کشور تحت پوشش نسل سوم و چهارم تلفن همراه قرار گرفته اند. نمی توان انکار کرد که در سالهای اخیر، وضعیت ارتباطات در روستاها تغییر کرده و کمتر جایی را می توان یافت که از حداقل ارتباطات همچون ارتباطات تلفن ثابت، تلفن همراه و پهن باند برخوردار نباشد.
بر این اساس اوایل سال ۱۳۹۲ بود که به دنبال پاره ای مسائل به تنها اپراتور عرضه دهنده خدمات نسل سه در آن دوران این گونه ابلاغ گردید که لازم است تماسهای تصویری خویش را مسدود کند، اما حالا تماس تصویری به واسطه توسعه نسل سه و چهار اینترنت از راه شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها صورت می گیرد. کما اینکه آذری جهرمی درباره تأخیر در توسعه پهن باند در کشور هم اظهار کرده بود: زمانی، جلوی توسعه نسل سوم تلفن همراه در کشور گرفته شد اما از آغاز دولت یازدهم، این توسعه صورت گرفت.
یکی دیگر از مواردی که در دولت تدبیر و امید به آن توجه شده، پوشش اینترنت روستایی است، آذری جهرمی بارها با تکیه بر این مورد عنوان کرده که تا آخر سال جاری همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت مجهز می‎شوند. وی همینطور اظهار داشته بود: در سال ۱۳۹۶ عمده روستاهای ایران از اینترنت محروم بودند. اگر بیماری کرونا در سال ۱۳۹۵ به ایران می آمد چه میزان از دانش آموزان از تحصیل محروم می شدند؟ سلامت چه تعداد خانواده صدمه می دید؟ همکاران من در این سال ها زحمت کشیدند تا تعداد زیادی از روستاها از اینترنت بهره مند شوند.
در هر حال انتشار کرونا در جهان نشان داد که استفاده از فناوری اطلاعات برای تحصیل دانش آموزان و دانشجویان، دورکاری کارمندان، خریدهای اینترنتی و خیلی از فعالیتهای روزمره مورد نیاز است. این در شرایطی است که بدون بهره گیری از اینترنت پرسرعت و باکیفیت، برخورداری از این امکانات ممکن نیست، کما اینکه همین حالا هم با وجود سرعت های چند مگابیتی در منازل و ادارات، کاربران از کیفیت اینترنت رضایت کامل ندارند، اما آنچه به همه ثابت شده اینکه سرعت های کیلوبیتی دیگر جوابگوی نیاز کابران نیست.1399/11/12
20:59:20
0.0 / 5
938
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
x
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است