بازی لیزر تگ در ایران
در گفت و گو با یك كارشناس بررسی شد

واكنش كاربران ایرانی به كوچ جهانی از واتساپ

واكنش كاربران ایرانی به كوچ جهانی از واتساپ لیزر تگ: با وجود اینکه واتساپ اعلام نموده می خواهد اطلاعات کاربرانش را با مجموعه فیسبوک به اشتراک بگذارد، برخی کارشناسان فناوری اطلاعات معتقدند از آنجایی که خیلی از کاربران در ایران به حساسیت داده هایشان واقف نیستند و تلگرام بعنوان اپلیکیشن جایگزین هم در کشور فیلتر است، احیانا تغییری در استفاده از پیام رسان ها در ایران رخ نمی دهد.


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، واتساپ اخیرا از کاربران خواسته با جمع آوری اطلاعاتشان شامل شماره تلفن و مکان توسط فیسبوک و زیرمجموعه های آن موافقت کنند و اگر تا ۸ فوریه با شرایط جدید استفاده از سرویس واتساپ موافقت نکنند، دسترسی به این اپلیکیشن را از دست خواهند داد. بعضی از فعالان حریم خصوصی در توییتر اقدام واتساپ که "یا جمع آوری اطلاعاتتان را بپذیرید یا بیرون بروید" را زیر سوال برده و به کاربران پیشنهاد کردند به اپلیکیشن هایی نظیر سیگنال و تلگرام مهاجرت کنند.
در این راستا واتساپ قوانین خودرا به روز و اعلام نموده که از این به بعد بعنوان عضوی از مجموعه فیسبوک، اطلاعات کاربر را با سایر اپلیکیشن های گروه فیسبوک به اشتراک می گذارد که این فقط به واتساپ هم خلاصه نمی گردد، بلکه اطلاعات واتس اپ، اینستاگرام و فیسبوک با هم به اشتراک گذاشته می شود و این کل کاربرهای جهان را در برمی گیرد.
کاربر ممکنست در فیسبوک تصاویری را به صورت عمومی تر با دیگران به اشتراک گذاشته باشد، اما وقتی از یک پیام رسان استفاده می نماید، اطلاعات خصوصی تری در مقایسه با شبکه های اجتماعی دارد و از این به بعد فیسبوک مقرر است به کل اطلاعات واتساپ دسترسی داشته باشد. واتساپ به کاربران صفحه ای را نشان میدهد که در آن آمده است: این قوانین جدید ماست و جهت استفاده از این اپلیکیشن باید قوانین را تایید کرده و در غیر این صورت، دیگر نمی توانید از این اپلیکیشن استفاده کنید. در این اطلاعیه حتی با ادبیات تندی نوشته شده که اگر این قوانین را نمی پذیرید، می توانید راهنمایی حذف اکانت را بخوانید.

کاربران تاثیرگذاری که از واتساپ می روند
در این رابطه میلاد نوری - کارشناس فناوری اطلاعات - با اشاره به واکنش ها درباره تصمیم واتساپ به ایسنا اظهار نمود: این اتفاق سبب شده خیلی از افراد موثر مانند پاول دوروف، مدیر تلگرام و ایلان ماسک، مدیر تسلا درباره این مساله اظهار نظر کنند و کاربران در کل دنیا که برایشان حفاظت از دیتا مهم تر است، عکس العمل نشان دادند و حتی تصویری را در شبکه های اجتماعی منتشر نمودند که در حال حذف واتساپ هستند. در اپ استور اپل در کشورهای زیادی، روز گذشته پیام رسان سیگنال و تلگرام، در ترندهای اول قرار گرفتند و این نشان میدهد کاربران دنیا برایشان مهمست و در حال مهاجرت به اپلیکیشن های دیگر هستند.
نوری اشاره کرد: در سیستم های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی و استفاده کلان از دیتا، از اطلاعات ردوبدل شده الگوبرداری می شود. همانطور که وقتی وارد سایتی می شوید، تبلیغات مرتبطی به شما پیشنهاد می شود، چون برمبنای رفتار شما، محتوا را کدگذاری و الگوی رفتاری به وجود آورده اند؛ بدین سبب اینکه اطلاعات پیام رسان در اختیار فیسبوک قرار گیرد، به این معنا نیست که کلمه به کلمه چت را بخوانند، بلکه به این معناست که رفتار کاربر را تحلیل می کنند و بر اساس آن، یا اتفاقات دنیا را پیش بینی کرده یا استفاده اقتصادی و تبلیغاتی می کنند.
وی با اشاره به ادعای واتساپ در خصوص کدگذاری دوطرفه پیام ها بیان کرد: اینکه واتساپ می گوید اطلاعات را دوطرفه کدگذاری می کند، ادعایی است که ثابت نشده است؛ کما اینکه بنیان گذار تلگرام بارها در کانال تلگرامی و توییتر، واتساپ را به خاطر این مساله به چالش کشیده است. بنیان گذاران سیگنال هم بارها واتساپ را به سبب این مساله به چالش کشیدند برای اینکه سورس واتساپ در اختیار ما نیست و کسی نمی تواند ادعای رمزنگاری پیامها را تایید کند.
این کارشناس فناوری اطلاعات افزود: این در حالیست که تلگرام یک پیام رسان اوپن سورس است و کارشناسان فناوری و برنامه نویسان در دنیا می توانند سورس تلگرام را بررسی و این ادعا را راستی آزمایی کنند و این مساله که این پیام رسان از کدگذاری دوطرفه استفاده می نماید، ثابت شده است. حتی زمانی داعش که می خواست در کشورهای مختلف عملیاتی را انجام دهد، از تلگرام برای پیام رسانی به اعضای خودش استفاده می کرد و بعد از مدتی که استفاده داعش از این پیام رسان زیاد شد، تلگرام همه اکانت ها و کانال هایشان را بست.
نوری با اعلان اینکه واتساپ در دنیا بزرگ ترین کاربر را میان پیام رسان ها دارد، اضافه کرد: صرف نظر از اینکه ممکنست بسیاری از کاربران از واتساپ ناراضی باشند، این پیام رسان قدمت زیادی دارد، زیرمجموعه برند فیسبوک بوده و تماس صوتی تصویری باکیفیتی داشته که مورد استفاده خیلی از کاربران در دنیاست؛ در صورتیکه تلگرام در یک سال قبل تماس صوتی و تصویری را اضافه کرد و برای مردم دنیا خیلی شناخته شده نبوده است. ایران و روسیه و برخی از کشورهای آسیایی از ابتدا از تلگرام استفاده کردند، اما الان موجی شروع شده که کاربران اروپایی و آمریکایی هم با این پیام رسان آشنا شده اند؛ همانطور که همین حالا هم تلگرام و سیگنال در ترندهای اپ استورهای مختلف بالا آمده است.

نشر اطلاعات برای کاربران ایرانی حساسیت برانگیز نیست
با این اوصاف وضعیت آماری استفاده از واتساپ در ایران در این شرایط چطور خواهد بود؟ این کارشناس در این زمینه اظهار داشت: بعید می دانم در ایران عدد و رقم جابه جاشده قابل توجه باشد. اولا در ایران تلگرام فیلتر است؛ در صورتیکه مردم جهان بعنوان یک پیام رسان جدید به سمت تلگرام می روند، در ایران مردم از قبل تلگرام داشتند و فیلترینگ سبب شده مردم کمتر از آن استفاده کنند. شاید همچنان تعدادی کاربران در تلگرام باشند، اما کمتر به آن مراجعه می کنند.
این کارشناس فناوری اطلاعات افزود: از طرفی در ایران قانون خاصی درباره حفاظت از اطلاعات کاربران وجود ندارد و به مردم هم اطلاع رسانی نشده است. اگر با کاربران ایرانی صحبت کنید که مقرر است اطلاعات خصوصی تان بوسیله واتساپ با فیسبوک به اشتراک گذاشته شود، خیلی برایشان حساسیت برانگیز نیست. همانطور که در نشر اطلاعات، زمانی که یک اپراتور هک می شود، فهرست سفرهای کاربران منتشر می شود، سامانه ای هک شده و کدملی و آدرسش فاش می شود، برای کاربر مهم نیست.
منبع:

1399/10/22
13:42:18
0.0 / 5
932
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
x
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است