بازی لیزر تگ در ایران

ترمیم ضایعات استخوانی با یك ساختار جدید

ترمیم ضایعات استخوانی با یك ساختار جدید لیزر تگ: پژوهشگران كشور ساختار جدیدی متشكل از كلسیم فسفات، ژلاتین و هیدروكسی آپاتایت برای ترمیم ضایعات استخوانی معرفی كردند.به گزارش لیزر تگ به نقل از مهر، هم اکنون استاندارد طلایی برای پیوند استخوان به نواحی استخوانی آزار دیده که با وجود گذشت زمان و دریافت درمان بهبود نیافته اند، استفاده از استخوان های اسفنجی خود فرد یا قطعات رگزایی شده از استخوان فیبولا یا ستیغ ایلیاک است. با این وجود برداشت استخوان ها موجب افزایش هزینه های عمل می شود، با محدودیت های آناتومیک هم راه است و منجر به عوارض قابل توجه در محل برداشت استخوان می گردد.
می توان از پیوند استخوان های اهداشده بیماران مرگ مغزی بعنوان جایگزین استفاده کرد، اما این روش با کمبود اهداکننده، احتمال انتقال بیماری های ویروسی و باکتریایی و ضرورت سرکوب سیستم ایمنی فرد دریافت کننده پیوند هم راه است. یکی از روش های درمان شکستگی های بهبود نیافته که پژوهش های زیادی در جهت توسعه آن انجام گرفته، استفاده از مواد زیست-مهندسی شده است.
گروهی از سرامیک های زیستی به نام کلسیم فسفات ها که به سبب خاصیت های زیستی مناسب و شباهت ساختاری و شیمیایی به بافت استخوان سال ها در دندان پزشکی و جایگزینی مفاصل مورد استفاده قرار گرفته اند گزینه مناسبی جهت استفاده در درمان شکستگی های بهبود نیافته محسوب می شوند.
با هدف ارتقاء ساختار کلسیم فسفات جهت استفاده در درمان شکستگی های بهبود نیافته، دکتر مهرداد خاکبیز، محمد نوری، نادر نظافتی، دکتر محمدرضا باغبان اسلامی نژاد و همکارانشان در دانشگاه تهران، مرکز تحقیقات مواد و انرژی، و پژوهشگاه رویان، طی پژوهشی، این ترکیب را با ریزکره هایی از ژلاتین و ریزرشته های هیدروکسی آپاتایت ترکیب کردند و به بررسی خاصیت های آن پرداختند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Journal of Alloys and Compounds به چاپ رسیده است، نشان داد افزودن ژلاتین و هیدروکسی آپاتایت، اثر منفی زیادی در یکپارچگی ساختاری کلسیم فسفات ندارد. همین طور بررسی ها نشان داد استفاده از ریزکره های ژلاتین میزان تخلل این ساختار را تا ۶۹% افزایش داده است. علاوه بر این، بررسی ها مشخص کرد خاصیت های مکانیکی و ریزساختاری در کامپوزیت های محتوی ۱۰ درصد هیدروکسی آپاتایت، مناسب تر است.
بررسی های سلولی در شرایط آزمایشگاهی نشان داد افزودن ژلاتین و هیدروکسی آپاتایت پاسخ زیستی کلسیم فسفات را بهبود می بخشد. با این وجود باتوجه به نوع استخوان نیازمند ترمیم، خاصیت های کامپوزیت پیوندی قابل تنظیم و کنترل است.
برای استفاده درمانی از این کامپوزیت پژوهش های بیشتر ضروری می باشد.


منبع:

1399/08/10
13:24:39
5.0 / 5
1002
تگهای خبر: استاندارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است