بازی لیزر تگ در ایران

تولید برق با پساب صنایع توسط پژوهشگران كشور

تولید برق با پساب صنایع توسط پژوهشگران كشور لیزر تگ: پژوهشگران با انجام طرحی پژوهشی موفق به تولید برق با تصفیه پساب صنایع شدند. این پژوهشگران همزمان آلاینده های موجود در پساب ها را نیز حذف كردند.به گزارش لیزر تگ به نقل از معاونت علمی و فناوری، محدودیت منابع انرژی یکی از چالش هایی است که کشورهای گوناگون با آن دست به گریبان اند. دراین زمینه نیز پژوهشگران طرح های زیادی را انجام داده اند تا این مساله را رفع کنند.
«تولید الکتریسیته از تصفیه پساب صنایع گیاهان دارویی در سیستم الکتروفنتون زیستی» یکی از پژوهش ها در این راستا است که پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آنرا انجام دادند.
به گفته حبیب الله یونسی مجری این طرح پژوهشی، پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس برای تصفیه پساب در این طرح از روش بی هوازی بهره بردند. شکسته شدن مواد آلی پساب همراه تجزیه بی هوازی تولید پروتون و الکترون می کند. بعد از آن از سیستم پیل سوختی میکروبی بهره بردیم تا بتوانیم الکتریسته تولید نماییم.
وی افزود: این یک پروسه میکروبی است که طی آن از میکروارگانیسم های بی هوازی استفاده می شود. آنها با تغذیه از مواد آلی پساب رشد می کنند و با شکستن مواد آلی سبب ایجاد اکسیژن و الکترون می شوند. وجود هر میزان دی اکسید کربن در پساب به این معنا است که منبع انرژی شیمیایی لازم را داریم.
یونسی بیان کرد: در نتیجه پساب های صنعتی می توانند یک پروسه تصفیه سبز داشته باشند. همین طور می توان از انرژی تولید شده در ضمن تصفیه پساب در وسایل کم مصرف استفاده نمود. این طرح قابل گسترش برای همه نوع پساب صنایع، شهری و خانگی است.
وی اضافه کرد: پیل­های سوختی میکروبی بعنوان وسایل تبدیل کننده پساب­ها به انرژی الکتریکی و استفاده از هیدروژن بعنوان سوختی که می­توان آنرا از منابع تجدید پذیر و تجدید ناپذیر تهیه کرد، می­تواند یک چاره قابل اطمینان برای رفع اشکال انرژی و مشکلات زیست محیطی باشد. این مساله سبب کاهش هزینه­های سالیانه تصفیه پساب در خیلی از کشورها می ­شود.
در این پروژه از یک پیل سوختی میکروبی دو محفظه در ترکیب با پروسه فنتون تحت عنوان سیستم الکترو­فنتون زیستی بمنظور تصفیه پساب استفاده شد. از ویژگی­های این سیستم می ­توان به راندمان بالا، آلودکنندگی کم، نداشتن سر و صدا و هزینه تعمیر و نگهداری کم اشاره نمود.


منبع:

1399/07/28
19:17:10
5.0 / 5
1458
تگهای خبر: الكتریكی , تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
x
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است