بازی لیزر تگ در ایران

چالش توسعه فناوری و اقتصاد دیجیتال در دوران كرونا

چالش توسعه فناوری و اقتصاد دیجیتال در دوران كرونا روند توسعه فناوری و دیجیتالی شدن به سبب شیوع ویروس كرونا به وضعیت پیچیده ای بدل و امنیت، حاكمیت، اقتصاد و فناوری به یك چالش تبدیل گشته است اما در عین حال، رهبران حوزه اقتصاد دیجیتال و مدیران مشاغل، باید امنیت، نوآوری و انطباق سرمایه گذاری های تجاری خود با این فضای بحرانی را بوسیله دروس و تجربیات لازم حاصل از شرایط شناسایی و ترسیم كنند.


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، روند دیجیتالی شدن زندگی روزمره مردم سراسر جهان، با شیوع بیماری همه گیر کرونا از چند ماه گذشته سرعت فزاینده ای پیدا کرده است. بعنوان مثال خیلی از شرکت های کوچک و متوسط آلمانی که قبل از این در زمینه دیجیتالی شدن بسیار کند و ناکارآمد عمل می کردند، مجبور به انطباق با شرایط و پذیرش این پروسه شدند. از طرف دیگر، شرکت هایی نیز که قبلا در زمینه دیجیتال سازی زیرساخت هایشان سرمایه گزاری نموده بودند نسبت به همتاینشان توانستند جایگاه خوبی را در عرصه رقابت به دست آورند.
با این وجود، همانطور که پژوهشگاه فضای مجازی به آن اشاره می کند، اساسا این نوآوری های دیجیتالی تا ابد باقی و زنده نخواهند ماند و در گذر زمان تغییر بسیاری پیدا می کنند. رهبران حوزه اقتصاد دیجیتال و مدیران مشاغل، باید امنیت، نوآوری و انطباق سرمایه گذاری های تجاری خود با این فضای بحرانی را بوسیله دروس و تجربیات لازم حاصل از شرایط شناسایی و ترسیم کنند.

عملگرایی بیشتر و تشریفات کمتر
بعنوان یک قاعده، سرمایه گذاران و مصرف کنندگان همیشه از نقدینگی خود محافظت کرده و بدین سبب در مورد ایده های جدید بسیار محافظه کارانه و محتاطانه عمل می کنند. پذیرندگان اولیه این ایده ها معمولا کمیاب و نادر هستند. در شرایط بحرانی اعمال عمل گرایی اقتصادی و تکنولوژیک بیشتر، امری کاملا مشهود و معمول است.
پذیرش مفاهیم نوظهور ناشی از توسعه فناوری های بیش از اندازه تبلیغ شده، مانند بلاک چین و یا نیازهای بیش از اندازه تفسیرشده برای راحتی سبک زندگی، خیلی مشکل تر از عصر قبل از ظهور ویروس کرونا خواهد بود. عموم مردم حاضر به خرج کردن پول بیشتری برای حل مسائل و مشکلات واقعی هستند و در مقابل پول کمتری برای کالاهای لوکس، مانند فناوری های مورد اشاره، هزینه می کنند.
بطور کلی فناوری های دیجیتال دارای مزایای زیادی هستند. این فناوری ها ما را قادر می سازند تا بطور کارآمد و موثر در دفاتر خانگی خود کار نماییم که این امر خصوصاً پس از همه گیری کرونا بسیار مفید خواهد بود. گویی این تغییرات نوعی ظرف آزمایشگاهی در اختیار رهبران اقتصادی و مدیران مشاغل، قرار می دهد که با بهره گیری از آن می توانند سبک ها و شیوه های مختلف مدیریت را بواسطه آن امتحان کنند. آنها باید تاثیرات خوب و بد ناشی از تحولات تکنولوژیک اعمال شده بواسطه ظهور این بیماری همه گیر را مشاهده کنند تا بفهمند کدام سبک مدیریت در شرایط این چنینی، موثر، کارآمد و پیشرفته تر عمل می کند (یا عمل نمی کند) و اینکه چگونه می توانند از این امر برای دستیابی به راندمان بالاتر برای برخی خطوط در سازمان خود استفاده کنند.

همکاری فعال با دولت
بطور کلی بلوغ فناوری های دیجیتال و مشاغل در رابطه با آنها منجر به ایجاد شبکه پیچیده و بهم پیوسته ای میان دولت ها و فعالان اقتصادی این حوزه، شده است. دیوان سالاران دولتی قبل از این با پیچیدگی های مورد اشاره، با نهایت توان مبارزه و عموما تصمیمات بسیار ضعیفی را تنها مبتنی بر الگوهای دارای پایین ترین ریسک احتمالی، اتخاذ نموده اند.
در پروسه تامین پشتوانه پولی و اقتصادی در شرایط بحرانی، مثل شیوع جهانی یک ویروس کشنده، دولت هنگام تصمیم گیری در مورد رشد و نوآوری در جایگاه هیئت مدیره شرکت ها قرار می گیرد و به همین دلیل، این نقش، در زمان بازپرداخت سرمایه گذاری ها نسبت به گذشته مرتبط تر و مشهودتر خواهد بود.
این امر می تواند برای فناوری های دیجیتالی تا حدود زیادی سودمند باشد. گرچه الگوی مورد اشاره در خیلی از کشورهای توسعه یافته مورد استفاده و استقبال قرار گرفته است، اما تا زمانی که دیوان سالاران مورد اشاره طرز فکر خودرا تغییر ندهند، پیشرفتی دراین زمینه صورت نمی گیرد. زنجیره تامین جهانی نیازمند وابستگی های سفت و سخت تر، انعطاف پذیری بیشتر، فراوانی بهتر و همکاری بیش از پیش شرکت ها با دولت در زمینه کنترل زنجیره های تامین حیاتی نظیر سلامت، غذا، دفاع و ارتباطات است.

اولویت امنیت سایبری
افزایش تنش های بین المللی و فقر جهانی حاصل از بحران در خیلی از ابعاد و جهات بر امنیت دیجیتال تاثیر خواهد گذاشت. دیگر نمی توان با اعمال محدودیت های ملایم از جاسوسی و دستکاری در کشورها که در فضای مجازی و سایبری رخ می دهد، جلوگیری به عمل آورد و این امر مستلزم اعمال قوانین سختگیرانه تری است.
حملات سایبری و عملیات اطلاعاتی در مقیاس بزرگ می توانند بطور موثری سبب ایجاد هرج و مرج در پروسه اداره کشورها شوند و یا آنها را از نظر اقتصادی و سیاسی ناتوان جلوه دهند. در این شرایط، ممکنست ساکنان کشورهای ناکام یا در حال مبارزه، ارتکاب جرائم سایبری را بواسطه عاری بودن از عواقب و بازدهی بالا، جذاب بدانند.
همه این مسایل امنیتی بار دیگر بر تجارت دیجیتال، سرمایه گذاری و دخالت دولت در نوآوری تاثیر خواهد گذاشت و بحث در مورد حاکمیت فناوری را تسریع می کند. نتیجه این امر، جدا شدن فناوری های مهم و حیاتی از بازارهای بین المللی خواهد بود. بعنوان مثال، آلمان و بطور کلی اروپا، خیلی از قابلیت های خاص تکنولوژیک خودرا به صورت محلی ایجاد و اداره می کنند و نکته جالب توجه در این مورد تقاطع میان مسائل ژئوپلیتیک و سیاست های فناوری خواهد بود. ممکنست شرکت ها به زودی مجبور شوند وفاداری خودرا به ارزش های نوظهور نشان دهند و نتایج فناورانه پرهزینه ناشی از آن انتخاب و همین طور نتایج سیاسی و اقتصادی چندگانه آنرا برای ده ها سال بپذیرند.
بطور کلی وضعیت پیچیده روند توسعه فناوری و دیجیتالی شدن به سبب شیوع بیماری کووید ۱۹ به وضعیت پیچیده تری بدل و امنیت، حاکمیت، اقتصاد و فناوری به یک چالش ترسناک و درهم تنیده تبدیل گشته است. برمبنای پیش بینی ها، انتخاب صحیح در زمان مناسب، سرنوشت خیلی از سازمان ها و شرکت های تجاری را طی ماه های آینده روشن خواهدنمود.

منبع:

1399/05/31
12:13:57
5.0 / 5
1796
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است