بازی لیزر تگ در ایران
در شرایط آزمایشگاهی صورت گرفت؛

طراحی و ساخت یك داربست رسانا برای مدل سازی قلب

طراحی و ساخت یك داربست رسانا برای مدل سازی قلب محققان كشور در شرایط آزمایشگاهی داربستی را طراحی كردند كه به واسطه آن می توان قلب را مدل سازی كرد.به گزارش لیزر تگ به نقل از مهر، بیماری های قلبی- عروقی یکی از اصلی ترین علل مرگ در سرتاسر جهان هستند. دسترسی به بافت قلب به علت مسائل نمونه برداری و نبود شرایط کشت مناسب، محدود است.
علاوه بر این، مدلهای حیوانی به علت تفاوت های میان گونه ای انتخاب مناسبی برای ارزیابی های فیزیولوژیک، بررسی داروها و تحقیقات پایه ای در زمینه قلب و عروق به شمار نمی روند. بنابراین احتیاج به مدلهای عملکردی قلب در شرایط آزمایشگاهی به شدت احساس می شود.
به همین منظور محققان کشور داربستی رسانا متشکل از بستر خارج سلولی قلب به صورت ژل (pre-cardiogel)، همراه با پلی پیرول (polypyrrole) طراحی کردند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Materials Science & Engineering C به چاپ رسیده است، نشان داد، استفاده از ۲.۵ در صد پیرول بالاترین میزانی است که ایجاد ژل متشکل از بستر خارج سلولی قلب و پلی پیرول را امکان پذیر می سازد. ترکیب بوجود آمده با روش انجماد خشک به شکل داربست در می آید. داربست بوجود آمده متخلل، با منافذی بین ۲۴ تا ۷۴ ماکرومتر و در رابطه با یکدیگر است. هیچ تغییری در ترکیبات بستر خارج سلولی قلب شامل کلاژن، پلی ساکاریدها و گلیکوزآمینوگلیکان ها در داربست دیده نشد.
علاوه بر این، استفاده از پلی پیرول سبب افزایش ضریب سختی ساختار از ۸۰ به ۱۴۰ گردید. همینطور استفاده از پلی پیرول سبب افزایش رسانش الکتریکی pre-cardiogel می شود.
بستر بوجود آمده از اتصال، زنده مانی و بیان ژن های ویژه قلب در سلول های قلب نوزاد موش حمایت و بعد از ۱۴ روز از انتقال به داربست، تپش خودبه خودی را در این سلول ها القا می کند. داربست بوجود آمده در مقایسه با سایر هیدروژل های موجود، سبب هماهنگی تپش در خوشه های سلول های قلبی می شود، بیان ژن های قلبی همچون ژن های مربوط به انقباض عضلات قلب را زیاد می کند.
در مجموع این داربست می تواند زمینه مناسبی برای ایجاد مدلهای قلبی در شرایط آزمایشگاهی و انجام آزمایش های دارویی، تولید مدل بیماری های قلبی، بررسی های تکوینی و تحقیق پیرامون روش های طب ترمیمی در بیماری های قلبی ایجاد کند.
این پروژه تحقیقاتی توسط ملیکا کاشانی، دکتر ساره رجبی، دکتر سارا پهلوان و همکارانشان در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و پژوهشگاه رویان، انجام گرفته است.


منبع:

1399/04/28
13:19:26
5.0 / 5
2361
تگهای خبر: الكتریكی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است