بازی لیزر تگ در ایران
در گفت وگو با لیزر تگ اعلام شد

رصدخانه های كشور شبكه سازی می‎ شوند

رصدخانه های كشور شبكه سازی می‎ شوند به گزارش لیزر تگ رئیس گروه نجوم سازمان فضایی ایران از شبكه سازی برای رصدخانه های كشور و عضوگیری رصدخانه های فعال در این شبكه اطلاع داد و اظهار داشت: این شبكه سازی باعث می شود كه داده های نجومی سهل الوصول تر در اختیار محققان این حوزه قرار گیرد، ضمن آنكه بستری برای مشاركت ایران در پروژه های Fallow Up جهانی فراهم خواهد شد.


کورش رکنی در گفتگو با ایسنا، بخش نجوم و اکتشافات فضایی سازمان فضایی را شامل دو بخش رصدخانه و رهگیری پسماندهای فضایی دانست و اضافه کرد: در بخش رصدخانه خدمات تخصصی و آموزشی به دانشجویان حوزه های مرتبط در چارچوب رصدخانه "خیام" عرضه می شود.
وی با اشاره به اینکه بازدید از این رصدخانه برای عموم مردم است، اظهار نمود: علاوه بر آن این رصدخانه در اجرای پروپوزال های دانشجویی همکاری دارد، بگونه ای که داده های علمی مورد نیاز در مورد ستارگان و اجرام آسمانی دریافت و به آنها عرضه می شود، ضمن آنکه این رصدخانه مجهز به تلسکوپ خورشیدی است و می توانیم داده هایی از خورشید را در اختیار محققان قرار دهیم.
به گفته این محقق حوزه نجوم، تصاویری که روزانه از خورشید که از ۲ سال قبل دریافت شده است، در بخش آرشیو این رصدخانه نگهداری می شود و در صورت نیاز در اختیار محققان این حوزه قرار داده می شود تا برای طرح های پژوهشی خود بهره ببرند.
رییس گروه نجوم سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه هم اکنون دو مبحث مهم در دستور کار این گروه قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: یکی از این اقدامات راه اندازی بخش آموزش نجوم است که در ابتدای کار هستیم. در چارچوب این پروژه مقرر است یکسری زیر ساخت های آموزشی برای رده سنی مختلف تهیه شود که به صورت مجانی از راه وبسایت سازمان فضایی ایران در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.
پسماندهای فضایی
رییس گروه نجوم سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه ایران عضو گروه اپسکو (همکاری های بین المللی فضایی در آسیا و اقیانوسیه) است، اظهار داشت: این سازمان دارای ۸ عضو از کشورهای "ایران"، "ترکیه"، "پاکستان"، "پرو"، "مغولستان" و "چین" است که پروژه های مختلف در حوزه های آموزش فضایی و یا توانمندسازی کشورها در حوزه فضا را تعریف و اجرایی می کنند.
وی افزود: یکی از پروژه هایی که در چارچوب این همکاری ها تعریف شده، "رهگیری پسماندهای فضایی" است که در آن به صورت دایمی ماهواره ها و پسماندهای فضایی را پایش کرده و لیستی از تغییرات مداری آنها تهیه می شود. این پروژه از چند سال قبل در حال اجرا و یکی از پروژه هایی است که سازمان اپسکو بر عهده دارد.
این مقام مسوول با اشاره به داده های به دست آمده از جانب این شبکه، توضیح داد: داده هایی که از پروژه رهگیری پسماندها به دست می آید، در اپسکو ذخیره سازی می شود و در اختیار کشورهای عضو قرار می گیرد؛ چون که این داده ها برای کشورها کاربردهای وسیعی دارند و وقتی ماهواره ای پرتاب می شود به کمک این سامانه ها، مدار آنها رصد خواهد شد.
رکنی با اشاره به نمونه ای از این کاربردها خاطرنشان کرد: زمانی که ایستگاه فضایی تیانگونگ چین به مدار باز می گشت و قرار بود در اتمسفر بسوزد، این شبکه مسیر بازگشت نیانگونگ را رصد کرد و اطمینال حاصل شد که این ایستگاه در کشور خاصی سقوط نکند و این پروژه جزو برنامه هایی بود که کشورهای عضو همچون ایران کمک کردند و آنرا رصد کردیم و مدار آنرا تحمین زدیم.
رصدخانه ها صاحب شبکه می شوند
رکنی، شبکه سازی میان رصدخانه های کشور را از دیگر اقدامات این گروه دانست و افزود: این شبکه سازی باعث هم افزایی میان رصدخانه ها می شود و می توانیم تجهیزات رصدی موجود در کشور را سهل الوصول تر در اختیار محققان و منجمان قرار دهیم.
رییس گروه نجوم سازمان فضایی با تاکید بر اینکه این برنامه در فاز عضوگیری قرار دارد، افزود: در گام بعدی پرتالی ایجاد می شود تا علاقه مندان نجومی داده های نجومی را از رصدخانه ها دریافت نمایند.
به گفته وی در چارچوب این برنامه مقرر است ۸ خدمت عمومی و تخصصی از راه شبکه سازی رصدخانه ها در اختیار علاقه مندان قرار گیرد.
رکنی تصریح کرد: علاقه مندان برای بازدید از رصدخانه، دریافت داده ها و استفاده از ابزارهای رصد می توانند درخواست خویش را از راه پرتال شبکه رصدخانه ها به رصدخانه مورد نظر خود عرضه کنند.
وی با اشاره به اینکه این اقدام اخیرا شروع شده است، خاطرنشان کرد: هم اکنون بیشتر از ۵۰ رصدخانه فعال و غیر فعال در کشور داریم که تعداد رصدخانه های فعال حدود ۱۰ رصدخانه است که از این تعداد به صورت پایلوت ۶ رصدخانه بعنوان اعضای این شبکه انتخاب شده، ولی باردیگر فراخوانی را منتشر کردیم و افرادی که علاقه مند هستند، می توانند عضو این شبکه رصدخانه ای شوند.
رکنی افزود: علاوه بر آن محققان می توانند پروژه هایی را برای این شبکه تعریف کنند تا چند رصدخانه در آن مشارکت کنند و با فضایی که در اختیار آنها قرار داده می شود، می توانند تبادل اطلاعات داشته باشند و پروژه خویش را اجرایی کنند.
وی اشتراک گذاری داده های رصدخانه ها را از دیگر خدمات شبکه سازی رصدخانه ها دانست و اظهار داشت: رصدخانه ها مقادیر زیادی داده در اختیار دارند و ما داده های آنها را معرفی می نماییم و محققان می توانند از این داده ها استفاده کنند و یا درخواست دهند که داده های جدیدی را دریافت نمایند.
رییس گروه نجوم سازمان فضایی افزود: در چشم اندازهای بعدی می خواهیم این شبکه را به شبکه های بین المللی متصل نماییم. در این صورت می توان هم افزایی بیشتری را ایجاد کرد، ضمن آنکه خدماتی را به محققان نجومی دنیا عرضه دهیم.
وی در اینباره توضیح داد: در پروژه های نجومی به صورت Fallow Up امکان دارد به علت اینکه یک جرم مورد بررسی، تنها در شب قابل رصد باشد، نیاز باشد که رصدخانه های مختلفی در سایر کشورهای دنیا با هم لینک شوند تا زمانی که یک کشور وارد شب می شود، رصد را آغاز کند و زمانی که شب در آن کشور تمام می شود، رصدخانه دیگری که در قسمت شب کره زمین است، رصد آن جرم را ادامه دهد، بنابراین اتصال به شبکه های بین المللی سبب هم افزایی خواهد شد.
به گفته وی، به این لینک شدن رصدخانه ها با یکدیگر Fallow UP می گویند.
رکنی افزود: از آنجایی که ایران کشور پهناوری است، می توانیم داده های خویش را در اختیار رصدخانه های دیگر قرار دهیم و آنها هم در پروژه های Fallow up از تجهیزات رصدخانه های ما استفاده کنند.
منبع:

1399/04/25
15:07:30
5.0 / 5
3102
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
x
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است