بازی لیزر تگ در ایران
پروژه مشترك دانشگاه تهران و تایپه؛

استفاده از صدفهای دریای خزر برای درمان نقصها استخوانی

استفاده از صدفهای دریای خزر برای درمان نقصها استخوانی لیزر تگ: دانشگاه تهران و دانشگاه فناوری تایپه كشور تایوان در پژوهشی مشترك استفاده از صدف های دریای خزر را برای درمان نقصها استخوانی را بررسی می كنند.به گزارش لیزر تگ به نقل از دانشگاه تهران، در امتداد توسعه همکاریهای بین الملل و با حمایت دانشگاه تهران، طرح پژوهشی مشترک با دانشگاه ملی فناوری تایپه کشور تایوان بین یکی از اعضای هیأت علمی گروه مهندسی پلیمر دانشکده فنی کاسپین و دانشکده مهندسی پزشکی و بیوشیمی دانشگاه ملی فناوری تایپه در رابطه با «تهیه و ارزیابی مواد کامپوزیتی هدایتگر استخوانی بر پایه پوسته خارجی صدف دریایی قابل استفاده در پزشکی بازساختی بدن» به تصویب دو دانشگاه رسیده است.
دانشگاه ملی علوم و فناوری تایپه (NTUT) از بین بهترین دانشگاه های تایوان است که عضو اتحاد تحقیقات جهانی و صنعت (گلوریا) وزارت علوم و فناوری جمهوری چین است. این دانشگاه در سال ۱۹۱۲ بعنوان دانشکده آموزش صنعتی، بعنوان یکی از ابتدایی ترین مؤسسات آموزش عالی در تایوان تأسیس شد و برمبنای رتبه بندی جهانی QS سال ۲۰۲۰ در جایگاه ۵۱۱-۵۲۰ در سطح جهان و ۹۵ در آسیا قرار دارد.
همچنین دانشکده فنی کاسپین یکی از پردیس های فنی دانشگاه تهران واقع در گیلان است. پتانسیل استفاده از منابع این خطه از کشور زمینه همکاری بین المللی این دو دانشگاه را فراهم نموده است.
صدف های دریای خزر (کاسپین) یکی از منابع غنی از کلسیم محسوب می شوند که ساختارهای آراگونیتی و معدنی موجود در این مواد که کاملاً طبیعی هستند، می توانند در زمینه های مختلفی مانند پیوند استخوان، پوشش ایمپلنت های فلزی، داربست های مهندسی بافت و ساخت سیمان استخوانی مورد استفاده قرار گیرند.
در واقع این ترکیب معدنی و طبیعی می تواند جایگزین ترکیبات هیدروکسی آپاتیت در این عرصه از دانش پزشکی شود. تولید هیدروکسی آپاتیت به روش شیمیایی هزینه بالایی داشته و عدم رعایت دقیق استوکیومتری منجر به تولید محصولی با ناخالصی های بالا خواهد شد.
دکتر شهروسوند، پژوهشگر این طرح در این رابطه عنوان کرد: به سبب تشابه ترکیب شیمیایی پودر صدف دریایی با استخوان علاوه بر جنبه های زیست فعالی و تأثیرات درمانی این مواد، می توان به قابلیت تحریک رشد استخوان (به خصوص داخل تخلخل میان ذرات، حفرات موجود در ماده کاشتنی یا داربست)، ایجاد پیوند مستقیم با استخوان و چسبندگی مطلوب با بافت استخوان اشاره نمود.
وی اضافه کرد: همچون کاربردهای مهم این بیوسرامیک می توان به استفاده در جراحی ارتوپدی به شکل توده ای یا پوشش در سطح ماده ایمپلنت، جراحی ستون فقرات و حامل دارو یا پروتئین با قابلیت آزادسازی کنترل شده اشاره نمود.
به گفته این پژوهشگر ایرانی، در آزمایش هایی که تابحال از پودر اصلاح شده صدف دریای خزر در آزمایشگاه سلول های بنیادی صورت گرفته است، سلول های بنیادی مزانشیمی انسانی به خوبی طی دو هفته تمایز استخوانی از خود نشان داده اند. در ادامه این پژوهش از این مواد برای ساخت کامپوزیت های استخوانی بمنظور تهیه داربست های مهندسی بافت و درمان نقصها استخوانی استفاده خواهد شد.


منبع:

1399/02/14
20:47:48
5.0 / 5
2777
تگهای خبر: آموزش , بدن , پوست , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
x
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است