بازی لیزر تگ در ایران

گیاهانی كه در تاریكی می درخشند

گیاهانی كه در تاریكی می درخشند به گزارش لیزر تگ محققان با استفاده از دی ان ای قارچ، گیاهی پرورش داده اند كه در تاریكی می درخشند.


به گزارش لیزر تگ به نقل از دیلی میل، محققان با استفاده از دی ان ای که از قارچ گرفته اند، گیاهانی پرورش داده اند که در تاریکی می درخشند. آنها امیدوارند در آینده بتوانند رزهای درخشنده را تولید کنند و بفروشند. تعدادی از پژوهشگران بین المللی با بودجه ای که از استارت آپ فناوری زیستی Planta دریافت کرده اند، طی پژوهشی متوجه شدند فرآیند زیست تابی در بعضی قارچ ها مشابه برخی فرایندهای طبیعی در گیاهان است.
آنها از دی ان ای قارچ استفاده کردند تا گیاهانی پرورش دهند که درخشندگی آنها بیشتر از نمونه های قبلی است. تابحال آنها فقط یک نسخه از گیاه تنباکو را پرورش داده اند که قابلیت درخشندگی در شب را دارد اما آنها امیدوارند رز و گل های دیگر را با همین روش پرورش دهند. این تحقیق حاصل همکاری ۲۷ محقق استارت آپ «پلانتا»، آکادمی علوم روسیه، موسسه MRC لندن و انستیتو علوم و فناوری اتریش است. به قول کائن سارکیسیان و ایلا یامپولسکی محققان ارشد این پژوهش، گیاهان تولید شده فقط زیبا نیستند، می توان از نورهای زیستی برای رصد فعالیتهای داخلی یک گیاه هم استفاده نمود. محققان با این روش توانستند گیاهان درخشنده ای بسازند که حداقل ۱۰ بار درخشنده تر از نمونه های پیشین بودند. آنها توانستند با دوربین های معمولی و موبایل درخشش سبزرنگ برگ ها، شاخه ها، ریشه ها و گل های گیاهان را رصد کنند. در این تحقیق به سلامت گیاه صدمه ای نرسید. هرچند قارچ ها ارتباط نزدیکی با گیاهان ندارند، اما قابلیت انتشار نور آنها به یک مولکول زیستی وابسته است که همین مولکول در گیاهان برای ساخت دیواره سلول به کار می رود. این مولکول کافیک اسید نام دارد و از راه چرخه متابولیکی با ۴ آنزیم نور تولید می کند. کافیک اسید در گیاهان یکی از مواد تشکیل دهنده لیگنین است که قدرت دیواره سلول را فراهم می آورد. لیگنین بخشی از توده زیستی یک گیاه و فراوان ترین منبع تجدیدپذیر روی زمین است. البته باید توجه داشت با وجود نام های مشابه، کافئیک اسید با کافئین ارتباطی ندارد. محققان با اتصال بخش تولید نور به این مولکول کافئیک اسید توانستند گیاهی پرورش دهند که می تواند آرایش داخلی خویش را به دانشمندان نشان دهد. این فرآیند وضعیت فیزیولوژیکی گیاهان و واکنش های آنان به محیط زیست را نشان داده است.

1399/02/09
13:19:46
5.0 / 5
2804
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است