بازی لیزر تگ در ایران
از سوی فدراسیون سرآمدان علمی؛

۷۷ عضو هیات علمی كشور بعنوان سرآمدان علمی عرضه شدند

۷۷ عضو هیات علمی كشور بعنوان سرآمدان علمی عرضه شدند لیزر تگ: در چهارمین دوره انتخاب سرآمدان علمی تعداد 77 نفر از اعضای هیئت علمی موسسات آموزشی و پژوهشی كشور، بعنوان سرآمد علمی شناسایی و معرفی گشتند.به گزارش لیزر تگ به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در سال ۱۳۹۸ چهارمین دوره انتخاب سرآمدان علمی با موفقیت به پایان رسید.
تعداد ۷۷ نفر از اعضای هیئت علمی موسسات آموزشی و پژوهشی كشور، به عنوان سرآمد علمی در چارچوب ۲ گروه الف (۵۲ نفر) و ب (۲۵ نفر) شناسایی و عرضه شدند و به آنها پژوهانه و گرنت خدمات شبكه آزمایشگاهی پرداخت گردید. همین طور به این پژوهشگران گرنت مالی حمایت جذب محقق پسادكتری تعلق گرفته است.
پرداخت پژوهانه در سال ۱۳۹۸
شرایط ضروری جهت ارزیابی اولیه به عنوان سرآمد علمی در سال ۱۳۹۸ موارد مختلفی را در بر می گیرد، چاپ حداقل یك مقاله بعنوان نویسنده مسئول در لیست نشریات برتر در سال های ۲۰۱۶-۲۰۱۸ همچون این شرایط بود. همین طور كاندید سرآمد علمی باید عضو هیئت علمی موسسات علمی و پژوهشی كشور باشد.
این مركز، برای ارزیابی اولیه، تعداد ۱۱۴ نشریه برتر را مبنا قرار داد و لیست مقالات كشور ایران در بازه زمانی فوق از پایگاه داده Web Of Science را استخراج كرد. در این دوره اطلاعات بیش از ۱۲۰۰ مقاله (بیش از ۲۰۰۰ نفر مقاله) گردآوری شد. در مرحله بعد اطلاعات پژوهشگران دارای شرایط بالا، از این پایگاه استخراج شدند.
این اطلاعات شامل شاخص اچ، میانگین استنادات مقالات، سن علمی، استنادات از نشریات برتر و... بوده است. در آخر نیز افراد امتیازدهی و ۷۷ نفر باتوجه به اعتبار علمی كسب شده، بعنوان سرآمدان علمی سال ۱۳۹۸ (دوره چهارم) انتخاب و معرفی گشتند. فدراسیون به سرآمدان علمی دوره چهارم در مجموع مبلغ ۲۲ هزار و ۱۵۰ میلیون ریال بعنوان پژوهانه پرداخت كرده است.
تشویق دستاوردهای علمی معتبر
همچنین فدراسیون سرآمدان علمی ایران برای ارتقاء كیفیت علمی كشور از دستاوردهای علمی معتبر در سال ۱۳۹۸ حمایت به عمل آورد. برمبنای بخشنامه این فدراسیون، پشتیبانی از مقالات انتشار یافته در نشریات برتر و پشتیبانی از حضور در دوره های مطالعاتی معتبر خارجی، قسمتی از حمایت های در نظر گرفته شده در این طرح را شامل شد. همین طور بر طبق این طرح از برگزاری رویدادهای داخلی معتبر، شركت در كنگره های معتبر بین المللی و از جذب محقق پسادكتری نیز حمایت به عمل آمد.
در سال ۱۳۹۸ با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیش از ۴۵ هزار و ۶۰۰ میلیون ریال حمایت تشویقی به انواع دستاورد و كارهای علمی معتبر پرداخت شده است. ذكر این نكته لازم است كه این حمایت ها ویژه سرآمدان علمی نیست و تمامی پژوهشگران كشور با رعایت شرایط بخشنامه می توانند از این حمایت ها استفاده كنند.
انتخاب سرآمدان علمی در سال ۱۳۹۸ از ۱۳ استان كشور
سرآمدان علمی در سال ۱۳۹۸، از ۱۳ استان و ۳۰ موسسه تحقیقاتی و پژوهشی كشور انتخاب شده اند. به سرآمدان گروه الف (۵۰ نفر) متناسب با امتیاز آنها پژوهانه نقدی از ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلیون ریال و افراد گروه ب ۲۰۰ میلیون ریال پرداخت شده است. در مجموع در دوره چهارم مبلغ ۲۲۱۵۰ میلیون ریال (معادل دو میلیارد و دویست و پانزده میلیون تومان) پژوهانه به سرآمدان علمی پرداخت شده و برای هر كدام از این افراد مبلغ ۵۰ میلیون ریال گرنت استفاده از خدمات شبكه ازمایشگاهی فناوری های راهبردی تخصیص داده شده است.
حمایت از مقالات انتشار یافته در نشریات برتر
از ابتدای شروع فعالیت، فدراسیون سرآمدان علمی ایران، تعداد ۱۱۴ نشریه را از تركیب ۲ گروه نشریه انتخاب نموده است. گروه اول ۶۲ نشریه را شامل می شود كه بر طبق ۲ شاخص آیگن و ضریب تأثیر نشریات انتخاب شده اند. گروه دوم نیز شامل ۸۵ نشریه است.
این نشریات توسط موسسه نیچر بعنوان نشریات برتر در سطح جهانی انتخاب و معرفی شده اند. از اجتماع این ۲ گروه تعداد ۱۱۴ نشریه (برخی نشریات بین ۲ گروه مشترك می باشند) بعنوان نشریات برتر انتخاب و در ۴ گروه الف، ب، ج و د دسته بندی شده اند. از شروع سال ۲۰۱۹ به نشریات گروه های الف تا ج به ترتیب ۴۰۰، ۱۵۰ و ۵۰ میلیون ریال حمایت تشویقی پرداخت شده است. به نشریات گروه ج صرفا امتیاز جهت اعتباردهی علمی سرآمدان تعلق می گیرد و حمایت تشویقی نقدی پرداخت نمی گردد.
این حمایت ها، به نویسندگانی كه در مقالات خود از آدرس موسسات ایرانی استفاده كنند پرداخت می شود. در سال ۱۳۹۸ به تعداد ۴۷ مقاله مبلغ ۴۲۵۰ میلیون ریال تشویقی پرداخت شده است.
حمایت از حضور در دوره های مطالعاتی معتبر خارجی در سال ۱۳۹۸
فدراسیون برای افزایش تعاملات بین اللملی، از پژوهشگران و پژوهشگران كشور برای حضور نزد افراد معتبر بین المللی مانند برندگان جوایز نوبل، فیلدز، كاولی، مصطفی، ... و یا نویسندگان مقالات نشریات برتر (مانند نیچر و ساینس) حمایت می كند. این حمایت ها به اعضای هیئت علمی و دانشجویان مقطع دكتری تخصصی پرداخت می شود. میزان این حمایت ها بر طبق اعتبار استاد میزبان (فرد معتبر خارجی كه پژوهشگر ایرانی در آزمایشگاه تحقیقاتی وی حاضر خواهد شد) در ۳ گروه الف، ب و ج دسته بندی می شوند.
گروه الف، برندگان جوایز معتبر مانند نوبل و... هستند. گروه ب نویسندگان مقاله در نشریات برتر گروه الف (نیچر و ساینس) می یاشند. گروه ج نیز نویسندگان مقاله در نشریات برتر گروه ب هستند. در سال ۱۳۹۸ تعداد ۹۲ نفر از پژوهشگران كشور نزد افراد معتبر بین المللی به صورت دوره های كوتاه مدت حضور داشته و برای انجام تحقیقات از امكانات و توانمندی های این موسسات بهره برده ند.
حمایت از برگزاری رویدادهای داخلی معتبر
فدراسیون برای افزایش تعامل و نشست های علمی از موسسات داخلی كه مبادرت به برگزاری كنگره های معتبر با حضور پژوهشگران معتبر بین المللی می كند. این حمایت ها متناسب به اعتبار افراد مدعو به دبیر كنگره و بابت مواردی مانند هزینه ایاب و ذهاب، هزینه اقامت، كمك به برگزاری كنگره و... پرداخت می شود.
در سال ۱۳۸۹ تعداد ۲۶ محقق معتبر جهانی در ۵ رویداد داخلی شركت كرده و به ارائه سخنرانی و برگزاری نشست های علمی پرداختند. فدراسیون بیش از ۱۸۴۰ میلیون ریال به دبیرخانه این كنگره ها تشویقی پرداخت كرده است.


منبع:

1399/01/22
13:21:23
5.0 / 5
2899
تگهای خبر: آموزش , اطلاعات , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است