بازی لیزر تگ در ایران

فناوری ابرخازن ها توسعه می یابد

فناوری ابرخازن ها توسعه می یابد به گزارش لیزر تگ محققان در صدد هستند با توسعه فناوری ابرخازن ها گامی در جهت استفاده از انرژی های پاك بردارند.به گزارش لیزر تگ به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تحقیقاتی كه برای یافتن پاسخ برخی سوالات عمده علمی تلاش می كنند همچون محورهای هستند كه مورد حمایت فدراسیون سرآمدان علمی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار می گیرد. پروژه تحقیقاتی مشترك میان دانشگاه تربیت مدرس و UCLA در زمینه توسعه ابزارهای ذخیره انرژی پاك همچون این تحقیقات است.
یكی از مهم ترین چالش ها در حوزه استحصال انرژی از منابع پاك، نحوه ذخیره آن است. ذخیره حجم بیشتری از انرژی در مدت زمانی كوتاه تر همچون اهدافی است كه بخش عمده ای از تحقیقات دانشگاهی مختلف به دنبال تحقق آن هستند.
بر این اساس یك گروه تحقیقاتی به سرپرستی پروفسور میرفضل اله موسوی از دانشگاه تربیت مدرس با همكاری گروه تحقیقاتی پروفسور ریچارد كینر (Richard Kaner) از دانشگاه كالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)، در یك مقاله تحقیقاتی، یك ابزار ذخیره انرژی را معرفی كرده اند كه كاركرد ممتازی از خود نشان داده است.
استفاده از انرژی های پاك، هر روز در حال گسترش است. منابعی مانند «باد»، «جزر و مد دریا»، «خورشید»، ... می توانند جایگزین سوخت های فسیلی شوند. به خاطر عدم امكان دسترسی پیوسته به این منابع، توسعه ابزارهای مختلف برای ذخیره انرژی به دست آمده از این منابع به كلید اصلی توسعه انرژی ‎های تجدید پذیر تبدیل گشته است.
در این بین، ساخت باطری ها و ابر خازن های پیشرفته به نقطه كانونی این تلاش علمی تبدیل گشته است. ساخت باطری های با طول عمر بیشتر و قدرت ذخیره بهتر می تواند باعث افزایش استفاده از انرژی های تجدید پذیر شود.
همچنین توسعه لوازم الكتریكی قابل حمل از قبیل موبایل، لپ تاپ، تبلت ضرورت توسعه ابزارهای ذخیره انرژی الكتریكی كارآمد را دو چندان كرده است. خودرو های هیبریدی هم در یك دهه اخیر به شكل قابل توجهی توسعه یافته اند و پیشبینی می شود كه در ۲۰ سال آینده مقدار تولید خودرو های پاك به شكل قابل توجهی افزایش یابد.
رشد و توسعه تمام این صنایع و تجهیزات تا حد زیادی به توسعه فناوری به كار رفته در باطری ها و ابرخازن وابسته است. باتری­ها و ابرخازن­ها، هر كدام دارای مكانیسم ذخیره بار منحصر به فردی هستند.
تیم تحقیقاتی پروفسور میرفضل الله موسوی از دانشگاه تربیت مدرس و همكارانش در دانشگاه UCLA تلاش كرده اند تا با توسعه فناوری ابرخازن ها، این تجهیزات را قادر سازند كه حجم انرژی بیشتری ذخیره كنند و توانایی آنها را توسعه دهند.
نتایج این پژوهش با حمایت فدراسیون سرآمدان علمی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در در مجله علمی ACS Nano به چاپ رسیده است. این تیم پژوهشی امیدوار است كه این مقاله به مثابه یك رویكرد جامع، مسیر پیش روی محققان عرصه توسعه ابزارهای ذخیره كننده انرژی الكتریكی را روشن تر سازد.

1398/10/09
21:41:23
5.0 / 5
4579
تگهای خبر: الكتریكی , باتری , تبلت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است