بازی لیزر تگ در ایران
برای احیای مستوفی الممالك عنوان شد

تا دولت تمام نشده دست بجنبانید

تا دولت تمام نشده دست بجنبانید لیزر تگ: «سه سال وقت دارید. اگر می خواهید خانه ی مستوفی الممالك را زنده كنید، دست بجنبانید و تا دولت تمام نشده كارتان را انجام دهید. معلوم نیست وزیر بعدی ارتباطات در دولت بعدی علاقه ای به ادامه ی این كار داشته باشد.»


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - عصر سه شنبه ۲۶ تیرماه، در نشستی هم اندیشی با برخی پژوهشگران حوزه تهران قدیم، از آن ها خواست تا نسبت به نوع كاربری خانه ی تاریخی «مستوفی الممالك» پیشنهاد دهند. هر چند بعضی از این پژوهشگران بعنوان پیشكسوتان این حوزه پیشنهادهایی را مطرح نمودند، اما بیشتر از وضعیت آثار تاریخی به خصوص این خانه و موزه مخابرات در مجموعه وزارتخانه گله داشتند، اما تا زمان حضور آقای وزیر، او به نتیجه ی مشخصی برای كاربری مناسبِ این خانه ی تاریخی نرسید.

عبدالله انوار، پژوهشگر تاریخ تهران با بیان این كه خانه «مستوفی الممالك» بعنوان خانه یكی از مهمترین رجال تهران، سابقه ای حدود ۱۵۰ ساله دارد، اظهار داشت: ۵۵ سال پیش خانه را دیدم، پنج سال پیش هم به این خانه آمدم. در هر دوره وضعیت آن كاملا متفاوت بود. اما با قدمِ امروز وزیر ارتباطات، امیدوارم با بودجه مناسب مرمت شود. در این خانه چه رجالی كه بست ننشستند و چه اتفاقاتی كه رخ نداده است.

این تهران شناس با اشاره به دیگر محوطه های تاریخی قرارگرفته در این منطقه اضافه كرد: در پایین همین منطقه، قبرستان ارامنه وجود داشت كه امروز خراب شده، اما هنوز یكی از منابع تاریخی تهران و ایران به حساب می آید. قبرستان «باغ ایلچی» هم كه تاریخ ۲۰۰ ساله ایران را در خود دارد، بسیار حائز اهمیت است.

انوار تصریح كرد: امیدوارم این خانه به بهترین شكل مرمت شود و جوانان با تاریخ ۲۰۰ سال اخیر خود آشنا گردند. با حفظ میراث فرهنگی است كه به امثال كشورهایی مانند آمریكا می توانیم بگوییم ملت تاریخ داری هستیم.

خانه مستوفی، مكانی برای معماران سنتی

ناصر تكمیل همایون، تهران شناس هم در این نشست خطاب به وزیر ارتباطات اظهار داشت: پیشنهاد می كنم كه خانه مستوفی الممالك به خانه معماران سنتی تبدیل گردد و آموزش معماری سنتی در آن امكان پذیر باشد.

او با بیان این كه سنگلج یكی از محلات پنج گانه تاریخی تهران است و شخصیت هایی مانند پدر دكتر مصدق و قهرمان تنباكو در این محل زندگی می كردند، افزود: مستوفی الممالك شخصیت برجسته ای داشت و بیشتر سنت گرا بود. پسرش میرزا حسن مستوفی الممالك هم ۹ بار صدراعظم شد و به اهل محل و تهیدستان و بی بضاعتان رسیدگی می كرد.

این پژوهشگربا تاكید بر این كه این خانه باید كاركردی متناسب داشته باشد و مثلا نمی تواند به موزه ی هنرهای مدرن تبدیل گردد، اضافه كرد: باید تاریخ این خاندان را بدانیم و بعد برایش برنامه ریزی نماییم. مستوفی بنیانگذار دیوان "استیفا" بوده است.

تكمیل همایون با اشاره به وجود دو فرهنگسرا در محدوده سنگلج اظهار داشت: كاركرد فرهنگسرا برای این خانه معنا ندارد. خانه موسیقی و خطاطان و مداحان هم وجود دارد، پس باید فكرِ دیگری برای آن كرد. این خانه دارای معماری سنتی است، ازاین رو پیشنهاد می كنم آن را به خانه معماران سنتی تبدیل كنید و آموزش معماری سنتی در آن امكان پذیر شود.

او با بیان این كه گاهی اوقات مرمت ها، اصالت را از بین می برند، اضافه كرد: امیدوارم برای مرمت این بنا مطالعه دقیقی روی معماری قاجار صورت گیرد. خانه "معیرالممالك" یا "كاظمی" را ببینید و با دقت و وسواس برای مرمت خانه مستوفی الممالك تصمیم بگیرید. امیدی كه در دل ما بوجود آمده به قول استاد انوار نوری بر دل است كه باید برای آن افراط و تفریط ها را از بین برد تا حفظ شود.

شهرداری منطقه ۱۲ مامور روند مرمت خانه مستوفی الممالك است

یكی از كارمندان شهرداری منطقه ۱۲ تهران هم كه به جای شهردار منطقه در این نشست هم اندیشی شركت كرده بود، اظهار داشت: شهرداری به محض دریافت درخواست مالك و تایید نقشه و طرح های مرمتی خانه "مستوفی الممالك" و با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی نسبت به بررسی و طی مراحل قانونی صدور مجوزهای لازم اقدام می كند.

او با بیان این كه خانه های تاریخی بسیاری در محدوده بافت تاریخی هستند كه ارزش های بی نظیر هویتی برای تاریخ ایران و تهران هستند، افزود: شهرداری منطقه ۱۲ همیشه دغدغه حفاظت از این بافت را داشته و دارد و اقدامات فراوانی را در این راستا انجام داده و در ادامه هم می دهد.

وی احیا و مرمت سردرهای تاریخی منطقه، بازنمایی دروازه های قدیم تهران، انجام پروژه های پیاده رو و تلاش های فراوان برای رفع شب مردگی و ده ها اقدام دیگر را از دیگر اقدامات در این راستا دانست و اضافه كرد: خانه "مستوفی الممالك" در محله سنگلج قصه و داستان پرفراز و نشیبی را در راه خود طی كرده و حفظ آن همیشه دغدغه این منطقه بوده است. خوشحالم وزیر جوان و بااخلاق و در عین حال علاقه مند ارتباطات و فناوری اطلاعات در راه مرمت و نگهداشت این اثر پیش قدم شده است. این یك نشانه ی خوب در این جهت است كه اهمیت توجه به مسئولیت اجتماعی همه دستگاه های دولتی و اجرایی كشور در جهت حفظ هویت عناصر تاریخی در پایتخت را نشان داده است.

او تصریح كرد: نگهداری و مرمت این آثار پرارزش فقط وظیفه شهرداری نیست و به تلاش همه جانبه دستگاه های اجرایی، سازمان های مردم نهاد، رسانه ها و حتی خیرین نیاز دارد.

وی با بیان این نكته كه معاونت شهرسازی و معماری در كنار معاونت فرهنگی و اجتماعی و حوزه روابط عمومی منطقه، مامور پیگیری دقیق و تسریع در روند مرمت و فعال سازی این خانه شده اند، اظهار نمود: شهرداری منطقه ۱۲ به محض دریافت درخواست مالك و تایید نقشه و طرح های مرمتی خانه مستوفی الممالك و با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی نسبت به بررسی و گذراندن مراحل قانونی به صدور مجوزهای لازم اقدام می كند.

تا دولت تمام نشده، دست بجنبانید

نصرالله حدادی، پژوهشگر تهران هم نخست با گله از وضعیت ساختمان "بی سیم" تهران اظهار داشت: به خانه مستوفی الممالك دست نزنید اما درهای ساختمان بی سیم تهران را باز كنید. ده ها رادیو پرارزش ایران در آنجا بایكوت شده است. یا اجازه بازدید دهید، یا این اموال را به موزه ارتباطات منتقل كنید.

او با بیان این درخواست كه وزارت ارتباطات برای مرمت این بنا دست بجنباند و تا دولت تمام نشده آن را مرمت كند، اظهار نمود: منطقه قرارگیری خانه مستوفی الممالك یك منطقه تاریخی شناخته شده است. اگر قصد كاری را دارید، از همین امروز شروع كنید.

این پژوهشگر خطاب به وزیر ارتباطات افزود: شما سه سال وقت دارید این بنا را مرمت كنید؛ معلوم نیست وزیر پس از شما علاقه ای به ادامه این كار داشته باشد.

او اضافه كرد: اگر مرمت را شروع كردید تا آخر آن را اصولی انجام دهید و آن را در اواسط به علت مشكلات بودجه ای یا غیره رها نكنید. نابخردی بوده است كه اجازه ساخت وساز در اطراف این بنا داده شده و حریم آن نقض شده است. خودباختگی معماری در این منطقه به شدت دیده می گردد و ساختمان های بدقواره امروزی این خانه تاریخی را احاطه كرده اند.

علی محمد سعادتی، مدیر بافت ها و بناهای تاریخی شهرداری تهران، هم در سخنانی با بیان این كه امیدوار است این اتفاق فراگیر شود تا خیلی از خانه های تاریخی تهران كه به دست فراموشی سپرده شده اند نجات پیدا كنند، اظهار داشت: امیدوارم این كار یك مسیر جدید را برای نجات خانه های تاریخی در بافت تاریخی تهران به وجود آورد.

او با تاكید بر ضرورت بازتعریف عملكرد مناطقی مانند میدان امام (ره)، اظهار نمود: باید خانه ی مستوفی الممالك، نقش محلی آن و حتی نقش شهری اش لحاظ شود. امروز كیفیت خواهی و هویت خواهی در حال تبدیل به یك مطالبه ی مردمی است.

رجبعلی خسروآبادی، مدیر كل سابق اداره كل میراث فرهنگی استان تهران هم در این نشست و در سخنان كوتاهی با اشاره به قانون برنامه ششم توسعه بعنوان تكلیف به همه دستگاه ها، برای حفاظت از بناهای تاریخی، اظهار داشت: معتقدم مالكیت برای این بنای تاریخی اهمیت ندارد، بلكه كاركرد، حفاظت و استفاده ی بهینه از آن اهمیت دارد.

آیت قاسم پور هنرمند هم در سخنانی با تاكید بر این كه نباید در یك جلسه در مورد كاربری چنین بنای تاریخی تصمیم گیری شود، اظهار داشت: فضا، مسیر، محله، بافت و نقوش و این كه یك بنای تاریخی چه میزان می تواند تحمل بار را داشته باشد در كاربری ان اهمیت دارد.

همچنین مریم اطیابی، خبرنگار خطاب به مسئولان وزارت ارتباطات درخواست نمود تا این بنا به میراث فرهنگی تحویل داده نشود چون به قول او، بطور قطع پس از این كار به جوجه كبابی، كافی شاپ یا رستوران تبدیل می گردد.

علی رضا زمانی، پژوهشگر تهران هم با تاكید بر این كه برای تعیین كاربری نمی توان با یك جلسه به قطعیت رسید، اظهار داشت: در طول سال های گذشته نمونه كاربری های زیادی برای خانه ی های تاریخی مختلف استفاده شد؛ مانند خانه جلال در خیابان خیام كه برای مدتی به خانه باستان شناسان تبدیل شد و سپس شكست خورد، یا خانه ی قوام یا خانه ی مهربان كه می توانیم با استفاده از این تجربه ها به نتایج بهتری برسیم.

به اعتقاد او، كارآمدی این بناهای تاریخی و نوع نگاه به آن ها در كاربری انتخابی برای آن ها اهمیت دارد.

سمیه ایمانیان، خبرنگار ایسنا هم از وزیر ارتباطات خواست تا بر مبنای طرحی كه سازمان میراث فرهنگی چند سال قبل بر اساس آن در نامه ای به همه ی دستگاه های دولتی از آن ها خواسته بود بناهای تاریخی تحت اختیار خویش را شناسایی و به میراث فرهنگی معرفی كنند تا از آن ها حفاظت شود، این كار را انجام دهد.

او اظهار داشت: با عنایت به قدمی كه تا امروز وزیر ارتباطات برای خانه ی تاریخی مستوفی الممالك برداشته است، به نظر می آید می توان برای نجات دیگر بناهای تاریخی تحت اختیار این وزارتخانه امیدوار بود.

كاربری مستوفی الممالك می تواند حلقه تكمیل كننده نگاه شهری باشد

یاسر جعفری، معاونت فنی سازمان بهسازی شهرداری تهران هم در سخنانی اولین اقدامی را كه می توان برای نجات خانه مستوفی الممالك داشت گرفتن یك مشاور متخصص دانست تا با انجام مطالعات اولیه برای آن به یك نتیجه مناسب رسید.

او با اشاره به این كه این بنا در طول سال های گذشته در اختیار مجموعه ای بوده كه به صورت تخصصی از آن استفاده نمی كرده است، اظهار نمود: در خیلی از اوقات، خانه مستوفی الممالك بعنوان لوكیشن آثار تاریخی استفاده می شده است. هر چند زیاد شنیده ایم كه آقای حاتمی در لوكیشن های خود رعایت این خانه های تاریخی را زیاد داشته است، اما پس از آن اغلب تیم های سینمایی بیشترین لطمه را به این آثار وارد كرده اند، ازاین رو باید نخست پاكسازی هایی در این بنای تاریخی صورت گیرد، چون بطور قطع الحاقاتی روی آن انجام شده است.

وی انجام اقدامات اضطراری مانند استقامت بخشی بنای تاریخی مستوفی الممالك را همچون ی این كارها دانست و اضافه كرد: اكنون باید تیم متخصص در این بنا مستقر شود و كاربری آن جا نباید به مرور سبب خطر برای این بنای تاریخی شود؛ بلكه باید تاریخ را در این محله نشان دهد.

جعفری اظهار نمود: كاربری ای كه به این بنای تاریخی داده می شود، شاید بتواند یكی از حلقه های تكمیل كننده نگاه كلان شهری در بافت های تاریخی باشد.

او افزود: خیلی از بناهای تاریخی صرف این كه محل كاربری هستند، می توانند مكانی برای بازدید گردشگران باشند، همان گونه كه پروژه های مرمتی می توانند چنین كاربری را داشته باشند، ازاین رو نباید بخش خصوصی را از مجموعه جدا كرد، آن ها نیاز به برنامه ریزی دارند.

خدایار قاقانی، كارگردان مستند "خونه" با محوریت خانه مستوفی الممالك هم در سخنانی اظهار نمود: معتقدم اگر میرزا یوسف و میرزا حسن آن قدر در راه تاریخی ما اهمیت دارند، حق شان است كه این خانه به نام آن ها و برای آن ها به موزه تبدیل گردد، چون او كلكسیون بزرگی از پروانه، پیپ و ساعت داشت.

او همینطور از برگزاركنندگان این نشست به خاطر حضور نداشتن خاندان مستوفی در این نشست هم اندیشی گله كرد.
1397/04/27
14:06:27
5.0 / 5
4938
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
x
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است