بازی لیزر تگ در ایران
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور:

سهم اقتصاد خلاق ایران از GDP

سهم اقتصاد خلاق ایران از GDP به گزارش لیزر تگ، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان با بیان سهم اقتصاد خلاق ایران از GDP اظهار داشت: هدف معاونت علمی این است که بجای کار کوچک کردن انجام کارهای بزرگ با افراد بزرگ را در اولویت قرار دهد.به گزارش لیزر تگ به نقل از مهر، دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی امروز در بازدید از دانشگاه علم و فرهنگ با اعلان اینکه طی دو الی سه روز گذشته از سه مجموعه جهاد دانشگاهی بازدید کردیم اظهار داشت: قلبا باور دارم که جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی با شاخصه های دولتی و خصوصی چاره ای خوش فکرانه بوده که بتواند در اقتصاد کشور کارهای بزرگی انجام دهد. یک زمانی هم این نهاد کارهای بزرگی انجام داده است.
وی اضافه کرد: جهاد دانشگاهی یک ظرفیت در جمهوری اسلامی ایران است که کمتر دیده شده اما بصورت ویژه مورد توجه مقام معظم رهبری قرار گرفته است.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در ادامه اظهار داشت: رهبر انقلاب تا حالا به هیچ نهادی جز جهاد دانشگاهی علاقه نشان نداده اند؛ ایشان در سخنرانی های مختلف، جملات امیدبخش و انرژی بخشی در مورد جهاد دانشگاهی مطرح نمودند که «در اعماق دلم به جهاد دانشگاهی ارادت دارم» یکی از جملات رهبری در مورد جهاد دانشگاهی است. این جمله را به شخصه دوست دارم. این موارد نشان میدهد که افراد جهاد پرانرژی، کم توقع و پرکار بوده اند که از مزیت ویژه است.
وی درباب دانشگاه علم و فرهنگ متعلق به جهاد دانشگاهی اظهار داشت: این دانشگاه یک دانشگاه غیرانتفاعی است که در بعضی حوزه ها از دانشگاه های دولتی کم ندارد بلکه توانمندتر هم هست و سردسته دانشگاه های غیرانتفاعی محسوب می شود؛ در این دانشگاه اساتید جوانی حضور دارند که شاخص بوده و حتی جزء دانشمندان یک درصد نیز هستند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اشاره کرد: باید برنامه ریزی برای این دانشگاه که سردسته دانشگاه های غیرانتفاعی است صورت گیرد که به مرحله رشد و توسعه برسد.
وی با تأکید بر این که رییس دانشگاه علم و فرهنگ اشراف کاملی به ظرفیت های مجموعه های جهاد دانشگاهی دارد و این یک مزیت ویژه است، اظهار داشت: دانشگاه علم و فرهنگ می تواند یک درگاه بزرگ برای وصل ظرفیت جهاد دانشگاهی به زیست بوم علم و فناوری کشور، شرکت های دانش بنیان و فعالان فناور باشد.
دهقانی فیروزآبادی با تأکید بر این که شاید این وصل کمی دشوار به نظر برسد اظهار داشت: اما باید یک مدل اقتصادی- ماموریتی وجود داشته باشد تا این حلقه اتصال بوجود آید. دانشگاه یک درگاه ورودی می شود که هر کسی می تواند وارد این عرصه شود اما لازم به برنامه ریزی است.
وی اظهار داشت: جهاددانشگاهی می تواند بستر کارآموزی فعالیت دانشجو در دانشگاه ها باشد که این مساله در دانشگاه های دیگر وجود ندارد.
دهقانی فیروزآبادی با تأکید بر این که جهاد دانشگاهی در زمینه های مختلفی ورود کرده و پروژه های مختلفی را پیش برده است افزود: این مجموعه به هر حوزه ای ورود کرده در زمینه های بالاتر نیز پروژه هایی اجرائی می شود؛ بدین جهت باید جهاد دانشگاهی همراه با سایر نهادهای راهبردی علم و فناوری مانند معاونت علمی همسو باشد برای اینکه ظرفیت های جهاد حیف است.
وی اضافه کرد: در این جهت بنظر می رسد که باید بسته ماموریتی – اقتصادی برای جهاد دانشگاهی تعریف نماییم تا جذابیتی برای جذب به دانشگاه علم و فرهنگ وجود داشته باشد تا اعضای هیئت علمی بتوانند برای ایجاد جریان سازی در دانشگاه فعالیت کنند.
دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اداره کل اقتصاد خلاق و ستاد توسعه فناوری نرم معاونت علمی اظهار داشت: تنها حوزه ای که در معاونت علمی علاوه بر ستاد، اداره کل ان را نگه داشتیم حوزه فناوری های نرم و فرهنگی است؛ هدف گذاری در این ستاد استفاده از ظرفیت های تاریخی، اقلیمی، مردمی و دانشگاهی کشور و تولید ثروت است.
وی با اعلان اینکه ژاپن کشوری است که تاریخ دارد اما اقلیم ندارد اظهار داشت: ۱۰ درصد GDP این کشور به اقتصاد خلاق اختصاص دارد اما ما در ایران برای این منظور کمتر از ۳ درصد اختصاص داده ایم واین قابل تامل است.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با تأکید بر این که وقتی از پارک جهاد حرف می زنیم یعنی زیست بوم زندگی، اظهار داشت: این پارک باید با الگوبرداری از پارک فناوری پردیس که با همکاری معاونت علمی، جهاددانشگاهی، وزارت راه و شهرسازی و…شکل گرفته، توسعه یابد و محوریت پیگیری برنامه برعهده جهاد باشد.
وی اظهار داشت: باید زیر ساخت خوبی مانند پارک فناوری پردیس برای توسعه پارک جهاد داشته باشیم که هر کسی در تهران خواهان بازدید از صنایع فرهنگی باشد به اینجا بیاید و اگر خواهان بازدید تکنولوژی باشد به پردیس برود.
دهقانی فیروزآبادی با اعلان اینکه معاونت علمی نمی تواند بصورت مستقیم به پارک و دانشگاه زیرمجموعه جهاد دانشگاهی کمک نماید اضافه کرد: باید برنامه ریزی شود تا با محورمیت مدیریتی جهاد دانشگاهی، مدل الگویی پارک فناوری پردیس در پارک جهاد دانشگاهی پیاده سازی شود.
وی با تأکید بر این که پارک های از این دست نیاز به نرم افزار دارند، اشاره کرد: ما در اقتصاد خلاق نرم افزارهای هم افزایی نیاز داریم که باید برای مردم طراحی شود.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اضافه کرد: درست است که در کشور ۳۰۰ انیمیشن ساز قهار فعالیت می نمایند که پروژه های خارجی دارند اما ما نباید شبیه پژو فرانسه قطعه تولید نماییم و برای تولید محصول با کمپانی های دیگر در ارتباط باشیم یعنی حالا قطعه ساز تولید کنندگان محتوای منطقه هستیم.
وی اظهار داشت: لازم است نرم افزاری طراحی شود که صاحب محصول در زمینه های خلاق و فناوری های نرم شویم.
دهقانی فیروزآبادی در آخر خطاب به رییس دانشگاه علم و فرهنگ و پارک علم و فناوری این دانشگاه اشاره کرد: امیدواریم تا پایان اردیبهشت ماه به یک جمع بندی در مورد زیست بوم استارتاپی، شرکت های دانش بنیان و فناوران نوپای جهاد دانشگاهی و همسویی آن با یک مجموعه باشیم. هدف معاونت علمی این است که بجای کار کوچک کردن انجام کارهای بزرگ با افراد بزرگ را در اولویت دارد. ترجیح میدهم زیست بوم جهاد با یک مجموعه طرف باشد.


منبع:

1402/01/25
12:14:28
0.0 / 5
374
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است