بازی لیزر تگ در ایران
وزیر كار خواستار شد:

سرعت بخشی به صدور مجوزهای کسب وکار

سرعت بخشی به صدور مجوزهای کسب وکار به گزارش لیزر تگ، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تخصیص ۳۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در بودجه ۱۴۰۱ اطلاع داد و سرعت بخشی به صدور مجوزهای کسب و کار را خواهان شد.به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، سیدصولت مرتضوی - در چهل و هفتمین نشست ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی که در مجموعه تلاش درحال برگزاری است، اظهار داشت: مقام معظم رهبری بر مانع زدایی از اشتغال تاکید فرمودند چرا؟ چون اشتغال مانعی ندارد. اگر کسی خواست در خانه خود سنگی را بتراشد و پیکرتراش شود آیا باید به اواجازه بدهیم؟ مانع زدایی یعنی مانع اشتغال را برداریم.

وی افزود: امروز جوانان خلاق با آموزش های نظری و عملی می توانند بهترین کسب و کار را داشته باشند. ما باید بستر کار خیر را فراهم نماییم.

وزیر کار اشاره کرد: هرکس با هر سلیقه ای که می خواهد کار کند، از گلدوزی تا نقاشی یا راه اندازی دار قالی، باید این فرصت برای او فراهم گردد و مانع زدایی و شرایط کسب و کار را برای آنها فراهم نماییم.

مرتضوی اضافه کرد: هم اکنون برخی مشاغل هستند که احتیاج به هزینه زیاد ندارد و ما باید تا می توانیم هزینه های آنها را کاهش دهیم. مثلاً در گذشته یک گاوداری، خانوادگی اداره می شد و نگهبان و کارگر شیفتی نمی خواست، چون خانواده ها با هم کار می کردند و هزینه تمام شده کم می شد بنابراین تا می توانیم باید فرآیند صدور مجوزهای کسب و کار را تسهیل نماییم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اهمیت مشاغل خانگی اظهار داشت: مشاغل خانگی به چند دلیل مهم می باشد اول این که اشتغال ایجاد می کند، دوم مردم در آرامش زندگی می کنند، سوم نظام استاد - شاگردی تقویت می شود و افراد به صورت مجانی کار را یاد می گیرند.

وی خواهان سرعت بخشی به صدور مجوزهای کسب و کار شد و اظهار داشت: اگر فرد متقاضی برای طبخ غذای خانگی مجوز گرفت و ضوابط را رعایت نکرد، میتوان مجوزش را ۱۰ رور تعلیق کرد تا شرایط و شیوه کسب و کار خویش را اصلاح نماید.

مرتضوی اضافه کرد: قالیبافی از قدیم الایام یکی از عمده ترین تولیدات ما بوده است که احتیاج به مجوز یا سخت گیری ندارد، از طرف دیگر باید بستر صادرات را فراهم آورد ولی متاسفانه ما در همان ابتدای مسیر گرفتار شدیم بنابراین معتقدم همه مسئولین باید دست به دست هم بدهیم تا مشکل اشتغال در کشور را حل و در عین حال از مشکلات مردم گره گشایی نماییم. برای فراهم کردن فرصت اشتغال جوانان باید چرخه مدیریتی را توسعه بدهیم.

وزیر کار اظهار داشت: چرا باید بازار فرش ما در دنیا سیر نزولی پیدا کند در صورتیکه می توانیم از این راه درآمد داشته باشیم و هزینه ها را کم کنیم؟

وی در انتها با اشاره به تخصیص ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد اشتغال خانگی در بودجه ۱۴۰۱، اظهار داشت: پرداخت ۳۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات می تواند دست کم ۳۰ هزار فرصت شغلی به همراه داشته باشد. اگر ۵۰ میلیون تومان به یک نفر به صورت مجانی بدهیم، اساسا اثرات و برکات بسیاری دارد و به شاغل شدن او کمک می نماید.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همینطور در حاشیه این جلسه که با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف در حوزه صدور مجوز مشاغل خانگی برگزار شد، اظهار داشت: تمام هم و غم دولت اینست که حقوق و مزایای آحاد مختلف جامعه و کسانی که به نحوی در قسمت های مختلف مشغول کار هستند، از عدالت برخوردار باشد، به همین دلیل دستوراتی را به سازمان امور استخدامی صادر کرده است و بطور قطع مطابق آنچه که بر اساس عدل و اقتضای منابع باشد، تصمیم گیری خواهد شد.
وی در رابطه با حمایت وزارت کار از مشاغل خانگی و افزایش بودجه این بخش اظهار داشت: یکی از رسته های شغلی که به تولید و اشتغال پایدار کمک می نماید، مشاغل خانگی است، از طرف دیگر اشتغال خانگی هم فرصت شغلی است و هم اوقات فراغت اعضای خانواده را پر می کند و در زمره مشاغل کم هزینه تعریف می شود.
وزیر کار اشاره کرد: دولت دراین زمینه چند کار اساسی انجام داده است؛ اول این که سامانه پنجره واحد را در ارتباط با صدور مجوزها راه اندازی کرده است که در کمترین زمان، مجوزها صادر می شود. کار دیگر دولت تأمین تسهیلات است و خوشبختانه برای سال جاری ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار و تسهیلات تأمین شده است که ۳۰۰۰ میلیارد تومان آن توزیع شده است.
به قول مرتضوی، تلاش بر اینست که ۳۰۰۰ میلیارد تومان تعیین شده به ۵۰۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش یابد.
وی ادامه داد: در تلاشیم تا علاوه بر استفاده از ظرفیت دو بانک عامل تخصصی وزارت کار، از ظرفیت بانکهای دیگر هم که وعده داده اند به تعهدات خود تا سقف ۳۰۰۰ میلیارد تومان کمک کنند، استفاده گردد. تلاش ما اینست که در سال ۱۴۰۲ این منابع را افزایش بدهیم و مشکلات افراد متقاضی مشاغل خانگی کاهش پیدا کند.
وزیر کار، در عین حال در رابطه با مهم ترین مصوبات نشست امروز اظهار داشت: این جلسه ۱۲ مصوبه داشت که عمده ترین مصوبه، تسهیلگری و کوتاه کردن فرآیند صدور مجوز ها بود و بر پرداخت و افزایش تسهیلات و کوتاه کردن فرآیند پرداخت تسهیلات و برداشتن برخی موانع و مشکلاتی که شناسایی شده بودند تاکید شد.
به قول مرتضوی، طی هفت ماهه سال جاری حدود ۷۰ هزار مجوز مشاغل خانگی صادر و در سامانه ثبت شده است و گزارش هایی ارائه شده که مابقی صدور مجوزها با قوت ادامه یابد و به اشتغال پایدار منجر شود.
وی با اشاره به پایین بودن سهم مشاغل خانگی از اشتغال کشور اظهار داشت: هدف گذاری ما اینست که بالای ۲۰ درصد از اشتغال کشور را مشاغل خانگی پوشش دهد ولی هم اکنون آمار رضایت بخش نیست وحدود ۴ درصد مشاغل ما خانگی هستند که باید تلاش نماییم به آن سقف برسد.
منبع:

1401/08/24
11:46:16
0.0 / 5
210
تگهای خبر: آموزش , تولید , جوانان , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است