بازی لیزر تگ در ایران

آمارهایی از دنیای کتاب

آمارهایی از دنیای کتاب آماری که نشان داده است تعطیلات کرونایی به پرمطالعه ترین بازه های زمانی سال ۹۹ مبدل شده اند، از رشد مطالعه و هدیه دادن کتاب خبر می دهد.


به گزارش لیزر تگ به نقل از ایسنا، مجموعه طاقچه همزمان با «هفته کتاب» گزارشی را از فعالیت این پلت فرم در سال ۹۹ منتشر نموده است. کتاب هایی که بیشتر خوانده یا شنیده شده اند؛ بحث برانگیزترین کتاب ها؛ محبوب ترین کتاب ها؛ پردانلودترین کتاب ها؛ هدیه داده شده ترین کتاب ها؛ خریداری شده ترین کتاب ها (برحسب موضوع؛ برطبق حجم ریالی؛ برپایه تعداد و…)؛ موفق ترین کتاب ها در هفته اول انتشار و… همچون این آمارها هستند که در ادامه به بخشی از آنها می پردازیم.
گزارش سالانه طاقچه نشان داده است که مردم در سال ۹۹ حدود ۱۹ میلیارد ثانیه، حدودا معادل ۶ قرن در این پلت فرم کتاب خوانده اند!


این در شرایطی است که برپایه این گزارش، پرمطالعه ترین بازه های زمانی سال ۹۹ در این پلت فرم همزمان با تعطیلات سراسری کرونایی در ۱۲ تا ۲۳ فروردین (اوج آن در ۲۲ فروردین)، همزمان با تعطیلات سراسری کرونایی در ۱۲ تا ۱۶ آذر (اوج آن در ۱۴ آذر) و همزمان با هفته کتاب و جشن تولد طاقچه و پویش طاقچه در ۲۸ آبان تا ۲ آذر (اوج آن در ۲۹ آبان) بوده است.


در بخش روند مطالعه در طاقچه، بنا بر ساعات شبانه روز این گزارش نشان داده است که در سال ۹۹ کاربران طاقچه از ساعت ۹ شب هر روز تا ۱ بامداد فردا، بیشتر از ساعات دیگر شبانه روز در طاقچه به خواندن کتاب مشغول بوده اند، یعنی حدودا فاصله زمان اتمام کار روزمره تا زمان خواب.
همینطور بر مبنای مقایسه مطالعه کاربران در ایام هفته، در سال ۱۳۹۹، پرمطالعه ترین روز هفته در این پلت فرم جمعه ها بوده است. به نظر می آید کاربران هنگامی که اوقات فراغت بیشتری داشته باشند، بیشتر کتاب می خوانند.


علیرغم هشدارها برای کاهش سرانه مطالعه، این گزارش از رشد مطالعه اطلاع داده و می گوید که تعداد کتاب های خوانده شده سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ در طاقچه با ۳۸۰% رشد، حدودا ۵ برابر شده است.
این در شرایطی است که تعداد کاربران طاقچه در سال ۹۹ که حداقل یک کتاب خوانده اند، نسبت به سال قبل تر ۲۴۷% رشد کرده و حدودا ۳.۵ برابر شده است.


همینطور این گزارش نشان داده است که کتاب های «شکلات تلخ» و «سیگار شکلاتی» نوشته هما پوراصفهانی و «استایل» نوشته هما پوراصفهانی و دنیا منصوری کتاب های متنی ای هستند که بیشتر خوانده شده اند.


علاوه بر این، «ملت عشق»، «سینوهه» و «برادران کارامازوف» از کتاب های صوتی ای هستند که بیشتر شنیده شده اند.


بنا بر آمار طاقچه، انتشارات دانشگاه پیام نور، نشر ملیکان و انتشارات سخن، پرفروش ترین ناشرانی هستند که محتوای متنی و آوانامه، نوین کتاب گویا و شادن پژواک، پرفروش ترین ناشرانی هستند که محتوای صوتی منتشر می کنند.


گزارش سالانه همینطور «سه دقیقه در قیامت»، «هنگامی که نیچه گریست» و «پیرمرد و دریا» را از بحث برانگیزترین کتاب های متنی و «ملت عشق»، «مغازه خودکشی» و «کیمیاگر» را هم از بحث برانگیزترین کتاب های صوتی معرفی کرده است.

این در شرایطی است که «گردان قاطرچی ها»، «دیدم که جانم می رود» و «میرزا مقنی گورکن» محبوب ترین کتاب های متنی، و «بوف کور»، «شاهنامه» و «مدیر مدرسه» پردانلودترین کتاب های متنی بوده اند.

این گزارش علاوه بر آن چه گفته شد، نشان داده است کتاب هایی که مردم از راه این پلت فرم در سال ۹۹ به دیگران هدیه داده اند، ۵ برابر شده است.


بخش دیگری از این گزارش، به استقبال مخاطبان از پدیدآورندگان اختصاص دارد که نشان داده است از میان نویسندگان ایرانی نسبت به هما پوراصفهانی، نادر ابراهیمی و مهرداد صدقی و در بین نویسندگان خارجی نسبت به فئودور داستایفسکی، دارن هاردی و الیف شافاک بیشترین اقبال مردمی وجود داشته است.


همینطور ارسلان فصیحی، پرویز شهدی و سمیرا ساجدی در گروه مترجمان، کامران احمدی، گروه گردآوری و تالیف سبکتو (گروه گردآورندگان خلاصه کتاب ها در انتشارات سبکتو) و میلاد عظیمی و عاطفه طیه در گروه گردآورندگان و آرمان سلطان زاده، پیمان رومی زاده و شیما درخشش در گروه گویندگان کتاب های صوتی مورد استقبال بیشتری قرار گرفته اند.


در انتها این گزارش، به کتاب هایی که در هر مبحث از آنها استقبال شده پرداخته شده و همینطور آماری هم درباره پادکست های این پلت فرم آمده است.


منبع:

1400/08/28
22:15:18
0.0 / 5
270
تگهای خبر: دانلود , كاربر , هارد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است