بازی لیزر تگ در ایران

اختراع ماده خنك كننده بدون نیاز به برق

اختراع ماده خنك كننده بدون نیاز به برق لیزر تگ: پژوهشگران دانشگاه ام آی تی با الهام از خز و پوست شتر ماده ای خنك كننده ساخته اند كه بدون نیاز به جریان برق می تواند برای سردكردن به كار رود.به گزارش لیزر تگ به نقل از نیواطلس، تبخیر کامل آب مواد مختلف معمولاً موجب می شود قابلیت خنک کنندگی آنها متوقف شود، اما پژوهشگران برای نخستین بار ماده ای ساخته اند که بدون استفاده از روش های مرسوم اشیای دیگر را خنک می کند.
پوست و خز شترها بعنوان یک لایه عایق در مقابل گازها و مایعات بیرونی عمل می کند و در شرایطی که جلوی ورود گرمای خارجی را به درون بدن این حیوان می گیرد، تبخیر و بخار شدن عرق بدن شتر را هم تسهیل می کند. این روند سبب می شود بااینکه شتر کماکان عرق کند، اما احساس گرمای شدید نکند.
ماده خنک کننده جدیدی که بر همین مبنا تولید شده، متشکل از یک لایه هیدروژل در زیر و یک لایه هواژل متخلخل دارای سیلیس است. ۹۷ درصد هیدروژل از آب تشکیل شده که با گرم شدن هوا تبخیر می شود و در نهایت همین مورد دمای ژل را پایین آورده و آنرا به یک عایق مبدل می کند. هواژل نیز رسانایی گرمایی بسیار پایینی دارد و پس گرمای زیادی را از محیط اطراف جذب نمی کند و حنک باقی می ماند.
در آزمایش های انجام شده یک لایه ۵ نانومتری از هیدروژل ظرف مدت ۴۰ ساعت همه آب خودرا در دمای ۳۰ درجه محیط اطراف از دست داده و در تماس با یک لایه ۵ نانومتری از هواژل به مدت ۲۰۰ ساعت کارآیی خود برای مسدود کردن ورود گرما را حفظ نموده است. در نهایت ماده پوشانده شده با این ترکیب دمای ۷ تا ۸ درجه کمتر از محیط بیرونی داشته است.


منبع:

1399/08/23
13:12:46
5.0 / 5
1417
تگهای خبر: بدن , پوست , تولید , نانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است