بازی لیزر تگ در ایران
بر پایه مواد غیر سمی؛

ضدعفونی كننده سبز برای مقابله با كرونا تولید شد

ضدعفونی كننده سبز برای مقابله با كرونا تولید شد محققان در یك شركت دانش بنیان موفق به تولید ضدعفونی كننده هایی سبز بر پایه مواد طبیعی و غیر سمی برای مقابله با كروناویروس شدند.


به گزارش لیزر تگ به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر مهران جوانبخت عضو هیات مدیره شرکت و هیئت علمی دانشکده شیمی اظهار داشت: این روزها تقاضا برای ضد عفونی کننده ها به طرز قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. کروناویروس جدید که سبب COVID-۱۹ می شود، خیلی از افراد را برآن داشته تا در زندگی روزمره از مواد پاک کننده و ضدعفونی کننده بیشتر استفاده کنند تا آنها را از آنچه سازمان بهداشت جهانی حالا رسماً بعنوان بیماری همه گیر طبقه بندی کرده است مصون سازد. وی ادامه داد: خیلی از مواد موجود در ضد عفونی کننده های متداول به دلیل سمیت شان نگرانی هایی را برای مصرف کننده ها به خصوص قشر صدمه پذیر به دنبال داشته است. این مواد می توانند از راه پوست یا غشای مخاطی، استنشاق یا بلع، جذب بدن شده و عوارضی همچون سرطان، آسم، حساسیت، صدمه های پوستی و بیماری های عصبی به وجود آورند. عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: طبق گزارش های معتبر بین المللی مواد سمی موجود در ضدعفونی کننده ها علت ۱۱ درصد آسم افراد بزرگسال است و ۵ درصد از سرطان کودکان و ۳۰ درصد از آسم کودکان هم مربوط به قرار گرفتن آنها در معرض مواد شیمیایی است. وی ادامه داد: ایده تولید مواد ضدعفونی کننده موثر بر میکروارگانیسم های مضر بخصوص کروناویروس جدید بر پایه مواد طبیعی و غیر سمی سبب شد تا با همکاری اساتید دانشکده شیمی مبادرت به تهیه ۳ ضدعفونی کننده سبز بر پایه مواد طبیعی و غیر سمی پراستیک اسید، لاکتیک اسید و نقره دی هیدروژن سیترات (SDC) نماییم. به قول وی، این ضدعفونی کننده ها پس از استفاده هیچ گونه ماده مضری برجا نمی گذارند. جوانبخت تصریح کرد: ضد عفونی کننده های سبز پایه تکنولوژی SDC به روش الکترولیز یون نقره در سیتریک اسید تهیه شده و برخلاف اغلب ضدعفونی کننده های پایه یون نقره، این تکنولوژی سبب پایداری یون نقره می شود و در حضور اسید سیتریک اثر مضاعفی در خواص ضدعفونی کنندگی دیده شود. وی افزود: این تکنولوژی سبز تنها در انحصار ۳ کشور در دنیا بوده و با عنایت به تقاضای جهانی بالا در زمینه ضدعفونی کننده های سبز امکان صادرات این محصول استراتژیک که مورد تایید EPA و FDA هم بوده، برای کشور فراهم گشته است. جوانبخت اظهار داشت: محصولات سبز تولید شده بر مبنای آخرین پروتکل های جهانی در حوزه سلامت هم دارای مواد موثر کاملاً غیر سمی بوده و بعنوان محصولات سبز طبقه بندی شده اند. از طرفی نتایج آزمایش های میکروبیولوژی در آزمایشگاه های مرجع و معتمد وزارت بهداشت و درمان نشان داد که ضدعفونی کننده های پیشنهادی بر طیف گسترده ای از میکروارگانیسم ها موثر است. وی تصریح کرد: ضدعفونی کننده پایه SDC در زمان یک دقیقه کروناویروس را از بین می برد و تا ۲۴ ساعت اثر حفاظتی خویش را در محل دارد.
وی با اشاره به اینکه برخی شرکت های بزرگ در اروپا و امریکا هم اخیراً آغاز به عرضه یک محصول ضد کرونا بر پایه فرمولاسیون ضدعفونی کننده پراسید این شرکت کرده اند، اظهار داشت: با عنایت به دستیابی به دانش فنی تولید پراستیک اسید در محدوده ۴ درصد تا ۳۰ درصد، محصول سبز تولیدی بر پایه پراستیک اسید و هیدروژن پراکسید بر گستره وسیعی از میکروب ها، قارچ ها، ویروس ها، اسپرها موثر بوده و بر مبنای آزمایش های صورت گرفته در مدت ۳۰ ثانیه میکروب ها و در زمان ۲ دقیقه کروناویروس را از بین می برد. وی در مورد محصول دیگر این شرکت اظهار داشت: محصول سبز سوم این شرکت بر پایه ماده طبیعی لاکتیک اسید است و برای نخستین بار در کشور تولید شده است. این محصول مختص ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات طراحی و تهیه شده است و بر مبنای پروتکل های جهانی پس از شستشو احتیاج به آبکشی ندارد. وی تصریح کرد: با عنایت به این که اقشار صدمه پذیر جامعه از نظر سلامت همچون کوکان و افراد مسن و همینطور کادر درمان مراکز بهداشتی و کلینیکی که به دلایلی بیشتر در معرض مواد ضدعفونی کننده هستند ترجیحاً سفارش شده از ضدعفونی کننده های غیر سمی و سبز استفاده کنند؛ بدین منظور امروزه در خیلی از کشورهای توسعه یافته در مدارس و دانشگاه ها و کلینیک های بهداشتی اغلب از محصولات سبز استفاده می شود. وی افزود: بدین منظور این شرکت دانش بنیان هم در گام های بعدی تلاش دارد با نظارت و حمایت وزارت خانه های مرتبط عرضه محصولات سبز در مدارس، دانشگاه ها، آموزشگاه ها، باشگاه ها و کلینیک های بهداشتی را در اولویت کاری خود قرار دهد. عضو هیات مدیره این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: در حالیکه در دنیا محصولات سبز قیمت بالاتری نسبت به محصولات مشابه دارند با بومی سازی سه ضدعفونی کننده سبز، قادر هستیم این محصولات را با قیمت حتی کمتر از محصولات مشابه تقدیم هموطنان نماییم. وی تصریح کرد: بر مبنای استانداردهای جهانی ضدعفونی کننده سبز محصولی است که علاوه بر خواص مطلوب ضدعفونی کنندگی تمام اجزای آن غیر سمی است و باعث عوارض و خسارت افراد و محیط زیست نمی گردد.


منبع:

1399/04/30
15:21:01
5.0 / 5
2557
تگهای خبر: آموزش , استاندارد , بدن , پوست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

لیزر تگ

لیزر و بازی

lazertag.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لیزر تگ محفوظ است